Mehmet Ali Elmacı Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden bir rektör daha çıktı

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden bir rektör daha çıktı
Mehmet Ali Elmacı

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden bir rektör daha çıktı

Geçen hafta güzel bir gelişme oldu.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörlüğüne, İKÇÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse hocamızı atadı.

Saffet hocamız 1964 Balıkesir doğumlu.

Fakat atamadan sonra sosyal medyadan paylaşılan kutlamalara bakınca, belki de en çok sevinç duyan il Konya oldu.

Bir şehre ait olmak için o şehirde doğmak tek şart değildir. Pek tabi doğduğu şehre en güzel şekilde hizmet edenler de var. Bu şehirde doğduğu halde şehrin enerjisini kemirenler, Konya’da doğmayıp da çok güzel hizmetlerine şahit olduklarımız da…

Prof. Dr. Saffet Köse hocamız da onlardan birisi.

Hem Necmettin Erbakan Üniversitesi hocalarından hem de Mehir Vakfı’nın önemli isimlerinden.

Saffet Hocamızın atamasının ardından Konya’dan gördüğüm bazı paylaşımlar dikkat çekiciydi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker“Üniversitemizde görevli olduğu sırada Katip Çelebi Üniversitesi'nin kuruluşu için destek vermek üzere kurumumuzdan ayrılan Sayın Prof. Dr. Saffet Köse, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. Hocamızın görevinin hayırlı olmasını temenni eder;  başarılar dilerim” diyor.

Haberi ilk elden duyuranlardan birisi de Mehir Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Özdemir’di. O da mesajında “Dostlarım; muhterem cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan abimiz tarafından İzmir Katipçelebi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan muhterem abim Prof. Dr. Saffet Köse hocamı tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum... Rabbim mahcup etmesin inşallah” diye yazdı.

İzmir’e komşu olması hasebiyle ve geçmişte Prof. Dr. Saffet Köse hocamızla güzel söyleşiler gerçekleştirdiğini bildiğim TYB Konya Şubesi eski Başkanı, Muğla Basın İlan Kurumu Müdürü M. Ali Köseoğlu’nun mesajı da atamanın hemen ardından geldi. O da mesajında “Çok güzel bir haber aldım, çok sevindim. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Saffet Köse hocamızı kutluyor, başarılar diliyorum” diyerek, sevincini paylaşanlardan.

Burada pek tabi en büyük onur Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker Hocamıza ait… Çünkü yeni kurulan üniversiteler arasında, kendisinin de “Kurucu Rektörü” olduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden çıkan bu kaçıncı rektör, isterseniz bir saymaya çalışalım.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat

Şimdi de; İzmir Katipçelebi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Saffet Köse hocamız…

Bunlardan başka; aynı zamanda TYB Konya Şubesi üyesi de olan Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet’in ilk kadın “Başkan Yardımcısı” olmuştu. Prof. Dr. Birol Akgün de Maarif Vakfı Başkanı.

İzmir Katipçelebi Üniversitesi’ne 7 aydan fazla Rektör Vekilliği yapan Prof. Dr. Mehmet Tokaç, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Karahan’ı da unutmamak lazım.

Pek çok üniversitenin kuruluş aşamasında olan fakültelerine de Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden hocalar dekan olarak atandılar. Yine yaklaşık 9 kadar İlahiyat Fakültesi’nin Dekanı Konya’dan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden.

Kurulduğu tarihte, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin önemli bir misyonu da ‘akademik’ çalışmalara odaklanmak ve ülkenin ihtiyaç duyduğu akademisyenleri yetiştirmekti.

Ben sadece diğer üniversitelerde üst düzey görev alan isimleri saydım.

Mutlaka unuttuklarım olmuştur. Onlar da bu yazının kabahati olsun.

Bir yandan Prof. Dr. Saffet Köse hocamızı kutlarken, diğer yandan da Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker hocamızı tebrik ediyorum.

Konya’da ne cevherler var da bunları işleyecek ‘nakkaş’ ile ‘zerger’ pek az…

Önümüzdeki günlerde hem Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin hem de İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin başarılarını konuşmaya devam ederiz diye düşünüyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TYB KONYA’DA “YUNUS’TAN ÂKİF’E ŞİİRİN DEĞİŞTİRME GÜCÜ” KONUŞULDU
TYB KONYA’DA “YUNUS’TAN ÂKİF’E ŞİİRİN DEĞİŞTİRME GÜCÜ” KONUŞULDU
'Cevabımızı Birlik ve Beraberlikle Hizmet Ederek Vereceğiz'
'Cevabımızı Birlik ve Beraberlikle Hizmet Ederek Vereceğiz'