Mehmet Ali Elmacı Konya Çözüm Sürecine Nasıl Bakıyor?

Konya Çözüm Sürecine Nasıl Bakıyor?
Mehmet Ali Elmacı

Konya Çözüm Sürecine Nasıl Bakıyor?

 

Geçtiğimiz günlerde TÜSİAR Araştırma Şirketi ‘Konya Çözüm Sürecine Nasıl Bakıyor?’ başlıklı bir anket yayınladı. 

 

Araştırmada demografik özellikler bakımından Konya genelini temsil edebilecek bir örneklem seçilmiştir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 1106 kişi ile görüşülmüştür. Araştırma Konya merkezi oluşturan Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde yapılmıştır. Araştırma’da Çok Aşamalı Tabaklı Mahalle Seçmen Dağılımına Göre Tesadüfi Örneklem yöntemi Kullanılmıştır. 

 

‘Çözüm süreci’ ile ilgili yapılan bu araştırma,geniş kapsamlı bir araştırma olarak önümüze çıkıyor. Konya’da yapılan bu anketin mantık olarak bir yansıma da olmalı diye düşünüyorum. 

 

Ne dersiniz? 

 

Nasıl yani? 

 

Şöyle ki; Konya, Türkiye’de demografik olarak karmaşıklığı en az olan illerden biridir. Bu bakımdan anket sonuçları ve çözüm sürecine bakış çok daha ayrı bir öneme haizdir. Zira Konya için, muhafazakâr, milli değerlere bağlı araştırmasına gerek yoktur sanırım. 

Şimdi, anketin önemli başlıklarına göz atalım verilen cevaplar üzerinde  yorumlar yapmaya çalışalım. Araştırmayı yapan firma hiçbir uğraştan kaçmamış, süreci bütün yönleriyle kişilerle birlikte incelemeye almış. 

 

 

İlk sorulan soru, “bu ülkenin en önemli sorunu nedir?” olmuş. 

 

Bu soruya,  yüzde 29,1 oranıyla ‘terör’ cevabı verilmiş. Diğer yüzdeleri merak etmeye gerek yok. Çünkü ‘işsizlik 25.1, ‘kürt sorunu’ 8.1 oranıyla en büyük yüzdeyle  ‘terör’ cevabının gölgesinde kalmışlardır. Yani terör sorunu çözüldüğünde bütün yüzdeler daha da aşağılara inecektir. 

 

Aslında anketin diğer soruları ve bu sorulara verilen cevapların üzerinde çok fazla durmaya bile gerek yok. Bütün çalışmalar bu yönde olmalı. Terörü bitirmek adına adımlar atılmalı.  

 

Deneme yanılma şeklinde değil… 

 

Ciddi adımlar atılmalı bu konuda. ‘Çözüm süreci’ de bir şans belki de ülkemiz için. 

 

 

Yıllardır birlikte yaşayan, varolan ve varlığını sürdüren bir millete ne oldu da bugün ayrışmak korkusu sardı? Bunun cevabını da anketten verelim isterseniz. Zira yine ankette ‘Türklerle Kürtler her alanda iyi ilişkiler içindedirler sonucuna varılmış. 

 

 

 Bulgulara göre Türkler Kürtlerin% 28.7 oranında Akrabalık ilişkileri, % 25,5 oranında Komşuluk ilişkileri, , %21.8 oranında arkadaşlık ilişkisi, %5.7 oranında iş ilişkilerinin olduğu görülmüştür. Diğer taraftan araştırmaya katılan Türklerin  % 28.4’ü Kürtlerle aralarındaki ilişkilerini çok iyi, %40’ı iyi, %18.2’si orta, %3’ü kötü, % 1.19’u çok kötü olarak bildirmişlerdir. Buna karşılık Kürtlerin %58.5’i Türklerle ilişkilerinin çok iyi, %32.1’i iyi, %7.5’i orta ve % 1.8’i çok kötü olarak ifade etmişlerdir. 

 

Devamında ise ‘Türklerle Kürtler arası ilişkileri düzenleyen/sağlayan en önemli etkenin ise din (İslâm) olduğu bulgusu ise her şeyi açıklar nitelikte. 

Bu bulgulardan sonra sürece karşı çıkanlara ‘neyin peşindesiniz?’ sorusunu sormaktan kendimi alamıyorum. 

Anketi inceleyin ve verilen cevapların parti dağılımına iyice odaklanırsanız ne dediğimi daha iyi anlamış olursunuz. 

Anketin sonucundan çıkardığımız bu yorumlar ülkemizin ne derece önemli bir dönemeçte olduğunu ve herkesin hassas davranması gerektiğinin açık ifadesidir. 

Çok ciddi bir çalışma olmuş TÜSİAR Araştırma şirketine teşekkür ederim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu kitap “Sultan I. Alaeddin Keykubad”ı anlatıyor
Bu kitap “Sultan I. Alaeddin Keykubad”ı anlatıyor
Başkan Mustafa Kavuş Pozitif Bakış'a konuk oldu
Başkan Mustafa Kavuş Pozitif Bakış'a konuk oldu