Mustafa SÜS BEY(İN)AZ TÜRKLER

BEY(İN)AZ TÜRKLER
Mustafa SÜS

BEY(İN)AZ TÜRKLER

Hani bir söz vardır hepimizin bildiği, “Akıllı rakip, cahil dosttan iyidir.” Derler.

Rakibin akıllısı iyidir, iyidir iyi olmasına da, hem akıllı, hem zeki, hem kendi alanında bilgili, kendi düşünce yapısı ekseninde donanımlı lakin karşı düşünceye pencereleri kapalı rakibi nereye koyacağız?

Rakip demeyelim de, son zamanların moda deyimiyle, ‘Beyaz Türk’ diyelim.

Bilindiği üzere bu ‘Beyaz Türkler’ kendilerini bu ülkenin gerçek sahibi zannediyorlar. Zannetmekle kalmıyorlar, kendileri gibi düşünmeyen, kendileri gibi yaşam tarzına sahip olmayan insanları aşağılıyorlar, ellerinden gelse sahip oldukları ülkeden kovacaklar.

Mesela içki içmeyen bir insanın bu ülkeye zarar verdiğini düşünüyorlar, onlara göre modernlik anlayışı ayık gezmemekten ibaret.

Başını örten, namazını kılan, orucunu tutan insanları pek sevmiyorlar, seviyor gibi göründüklerine bakmayın, gerçekten sevmiyorlar.

Hele hele siyasi yönden CHP’ye oy vermeyenler beyinsizdir Beyaz Türklere göre. Ötekileştirerek kendileri gibi olmayanları, kendilerinin bu hükümet döneminde baskı altında olduklarını dile getiriyorlar her fırsatta.

Bu hükümet gitsin, yerine kim gelirse gelsin önemi yok onlar için. Bu hükümet döneminde daha fazla zengin olmaları, servetlerine servet katmaları, yine de hükümet karşıtı olmaktan geri durdurmuyor onları.

Yıllardır muhafazakâr kesime yobaz dediklerine bakmayın, kendilerinin ne kadar yobaz ve tutucu olduklarını görüyoruz. Hiçbir değişime ayak uydurmak istemiyorlar. Değişim denildiğinde öcü görmüş gibi tavır sergiliyorlar. Yandaş diye nitelendirdikleri medyadan tek bir yazar okumaz bunlar. Ne yazacaklarını biliyoruz zaten, yalaka hepsi deyip geçiştiriyorlar.

Hükümetin her türlü olumlu icraatını eleştirmek için ellerinde yeterli sayıda önyargı var zaten. Göbeğini kaşıyan ayıların, bidon kafalıların yazılarını takip ederler.

Evlerine gidin bakın, kitaplıklarına göz atın, ötekileştirdikleri insanların, yazarların, entellektüellerin kitaplarına rastlayamazsınız.

Gazetelerin internet sitelerini açın, Candaş medyanın haberlerinin altındaki yorumlara bakın, derin bir oh çekersiniz Beyaz Türk değilseniz.

Derin bir oh çekmenizin nedeni, akıllılar, zekiler, donanımlılar, doğruya doğru dedikleri için değildir.

Tam aksine, yapılan yorumların sığ, bilgiden uzak, önyargıdan beslenen abuk sabuk yorumlar olduğunu gördüğünüz için oh çekersiniz.

Bu tür insanların bu ülkede bundan sonra hiçbir işe yaramayacağını görmenize üzülebilirsiniz bir vatansever olarak. Ama biraz bencilce düşünürseniz, gerçekten bu insanlar gibi rakiplerinizin olmasına sevinirsiniz.

En okumuşunun ağzından dökülen hakaretleri gördükçe, bunlar mı bizim rakiplerimiz? Der ve güler geçersiniz.

Cahillik, yobazlık, hakaret, aşağılama ne ararsan var bu tiplerde.

İyi futbol oynayan bir takımın rakip futbolcularında gördüğü beceriksizliği, yeteneksizliği fark edince keyfe gelmesi gibi bir durumdur yani. Sizin iyi futbol oynamadığınızı söylediklerine bakmayın, yenilen hep onlar olur.

Kendilerini Beyaz Türk diye nitelendirirken, kendileri gibi olmayanları aşağılarken takındıkları ukala tavra bakarsanız kalburüstü zannedersiniz. İçlerinin ne kadar boş olduğunu görünce de böyle düşman dostlar başına, der yolunuza devam edersiniz.

Kocaman gövdeli, ağır başlı, heybetli yürüyüşlü bir adam karşınızdan geliyor ve ondan ürküyorsunuz, selam vermeye dahi çekiniyorsunuz, adam konuşmaya başlıyor, ağzından dökülen cümleler ve el kol hareketleri kalıbının adamı olmadığını andırıyor, o anda hissettiklerinizdir Beyaz Türklerde gördükleriniz.

Ne diyelim? Allah çevremizden eksik etmesin.

Mustafa SÜS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu