Mustafa SÜS TEMAYÜLÜN KİME GÜZELİM?

TEMAYÜLÜN KİME GÜZELİM?
Mustafa SÜS

TEMAYÜLÜN KİME GÜZELİM?

TEMAYÜLÜN KİME GÜZELİM?

Biat kültüründen geliyorlar, onlar sadece biat ederler, körü körüne bağlıdırlar, kafasını kaldırıp neler olup bittiğini görmek istemezler…

Bu sözler, bir kısım medyanın, muhafazakârları küçümsemek için dillerine pelesenk ettiği sözlerdir. Liderleri, ol der olurlar, öl der ölürler, diye de eklerler. Kendileri de sürekli yanlışa biat ederler. Doğruya biat ettikleri görülmemiştir.

Evet, biat bizim kültürümüzde önemlidir.

Doğruluktan, hakkaniyetten ayrılmayan kanaat önderlerine biat eder bizim kültürümüzün insanı.

“Bir yanlışımı görürseniz, ey cemaat, ne yaparsınız? Diye sorunca Hz. Ömer: Seni elimizdeki şu kılıcımızla doğrulturuz, ey Ömer” diyebilen bir kültürümüz de var bizim.

Allah’a isyanda mahlûka itaat yoktur.

Ülke seçim atmosferine girdi, illerde temayül yoklamaları yapıldı, bu bir girizgâhtı. Kimlerin kimlere meylettiğini gördük.

Konya’da yapılan temayül yoklamalarında o körü körüne biat hadisesi gerçekleşmedi. Delegeler bilinçli. Kime niçin sahip çıkıyorlar, kimi niçin vekil olarak görmek istiyorlar? İçini dolduruyorlar artık verdikleri oyun.

Yüz yetmiş küsür aday adayı çıktı meydane, her biri diğerinden merdane, diye güzellemeler yapmayacağım, bizim gelin 1500 TL’ye aday adayı olmuş, benim gelinden neyim eksik, diyen görümcenin de bastırıp parayı, aday aday olduğu bir dönem yaşandı.

Emekli oldum, artık elden ayaktan düştüm, torunlarla oyalanmak da bir yere kadar, biraz hareket iyi gelir deyip, meydana çıkanlar da oldu.

Madem bu kadar param var, herkesin paraya tamah ettiği bir dönemde, ben aday olmayacağım da kim aday olacak? Diyerek parti kapılarını aşındıranlar, ilk on sıraya gireyim, mutlak seçilirim, düşüncesiyle yola çıkanlar da var.

İşte bu temayül yoklamasında, adayları belirleyenler eskiden olduğu gibi davranmadı.

Gerçekten bu halkın içinden çıkmış, halkı için bir şeyler yapmaya çalışan, halkın gönlünde taht kurmuş kimselere onay verildi.

Henüz seçim ufukta görünmezden önceki yazılarımızda belirtmiş, Konya’da marka olan kişiler arasında göstermiştik Latif Selvi ve Recep Konuk’u.

Bir insan laf kalabalığı yaparak, bankadaki hesabını öne çıkartarak, fiyakalı ve lüks yaşayarak marka olamıyor. Marka olmanın da kendine has bir raconu var artık. Gelişmemiş toplumlarda, ‘bastırırsın parayı, yazdırırsın adını’ mantığı hâkimken, günümüz Türkiye’sinde bu racon geçerliliğini yitirdi. Zira artık gelişmiş ülkeler kategorisinde ön saflarda yer tutuyoruz.

İnsanımız, kimi niçin seveceğini, kimleri gönül tahtına oturtacağını çok iyi biliyor.

Kimse kimseyi kandırmasın, kimin ne için mücadele verdiğini bu halk çok iyi biliyor.

Ben şunu ettim, ben şunu yaptım, o kadar aç insan doyurdum, o kadar çok kişiye iş verdim, aş verdim, gibi teranelerle kasılmaları halk yutmuyor.

Allah rızasını gözetmeden yapılan, özelde kendi çıkarı için, görünürde halk için yapılan hizmetler suya yazılmış bir yazı gibi kaybolup gidiyor.

Ak Parti Konya İl Yönetimi ve Genel Merkez, Konyalının verdiği mesajı almıştır umarım. Anavatan Partisinin sonunu getiren, zenginler, burjuvalar partisi konumuna düşmek istenmiyorsa, halkın içinden çıkıp, halka hizmet etmek için elini taşın altına koyanları meclise taşımak zorundadır parti yöneticileri.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, halk tepeden inmeleri, dayatılanları elinin tersiyle itiyor bir kenara.

Mustafa Süs

mustafasus@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu