TRÜF (TRUFE, DOMALAN) MANTARI NEDİR ?

Domalan mantarı, Domalan Bitkisi, Domalan nerede bulunur, Domalan nedir? Kültür bitkisi değil. Ekip derilmesi mümkün değil. Türkçe Domalan, Kürtçe Kummi, Almanca Trüffel
Bu haber 26 Şubat 2010, Cuma 19:53:30 eklenmiş ve 120406 kez görüntülenmiştir.
TRÜF (TRUFE, DOMALAN) MANTARI NEDİR ?

HABER KAYNAĞI

içerik kaynaktan otomatik çekilmektedir.
TRÜF (TRUFE, DOMALAN) MANTARI NEDİR ?

Trüf ( domalan ) mantarı toplama ustası Karabey Köseoğlu sizin için domalanın faydalarını ve pişirme şeklini araştırdı.                               

 

 Kültür bitkisi değil. Ekip derilmesi mümkün değil. Türkçe Domalan, Kürtçe Kummi, Almanca Trüffel diye adlandırılan bu çok lezzetli mantarı her yerde ve her arayan bulamıyor.

Şekli ve Görünümü:

Genelde 3-10 cm. çapında, yer elmasına benzeyen veya kısmen patatese benzeyen, dünyanın çok az bölgesinde yetişen, çok kıymetli bir mantar türüdür.

Koku :

Kokusuzdur. Pişirildiğinde etten daha güzel kokuludur.

Saklama Koşulları :

  1. Temizlenip parçalandıktan sonra buzdolabı poşetlerinde, derin dondurucuda yıllarca saklanır
  2. Çabuk tüketimde serin yerde karton kutu ya da kağıt torba içinde buzdolabında 10-20 gün bozulmadan saklanır.
  3. Sıvı yağda kızartılıp derin dondurucuda saklanır.

 

FAYDALARI NELERDİR?

Bitkisel tedavilerde kullanılan domalan mantarının faydalarını sıralayacak olursak:

Omuriliğin kuvvetlendirilmesinin bitkisel tedavisinde kullanılır.

Kolesterol tedavisinde kullanılır.

 

Yüksek Kolesterolü Düşürmek İçin :

Gerekli Malzemeler : Şahtere otu, Boy otu, Domalan mantarı, Frenk maydanozu, Lavanta çiçeği, Ada çayı, Akdiken yaprağı, Ihlamur, Nane

Hazırlanış Şekli :

* Şahtere otu, boy otu ile birlikte suda demlenir. Süzü­lerek elde edilen sıvıya kıyılmış domalan mantarı ilave edilerek lapa kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazır­lanan bu lapadan günde üç çorba kaşığı yenir.

* Frenk maydanozu, lavanta çiçeği ve ada çayı aynı ka­ba konarak demlenir. Süzülerek elde edilen karışıma şe­ker ilave edilerek şerbet kıvamına gelinceye kadar karış­tırılır. Isıtılan bu şerbetten sabah ve akşam iki bardak içilir.

* Akdiken yaprağı ve ıhlamur suda kaynatılarak dem­lenir. Süzüldükten sonra elde edilen karışıma nane tozu ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bu şuruptan yemeklerden önce ve sonra bir çorba kaşığı içilir.

Domalan mantarı ve acve hurmasının şifa oluşu

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Acve hurması Cennet meyvelerindendir onda; zehire karşı şifa vardır. Mantar veya domalan ise insanlar tarafından ekip dikme zahmeti olmadan meydana gelen kudret helvası cinsinden bir rızıktır, suyu da göze şifadır.” (İbn Mâce, Tıp: 8)

Saîd b. Zeyd’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Mantar veya Domalan; Musa (a.s.) zamanında İsrail oğullarına verilen ekme dikme zahmeti olmaksızın, insan emeği karışmadan meydana gelen, Kudret helvası cinsinden bir rızıktır. Suyu da göze şifadır.” (İbn Mâce, Tıp: 8)

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, bazı insanlar: “Rasûlullah (s.a.v.)’e mantar veya domalan bitkisi yeryüzünün çiçek hastalığıdır” dediler. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Mantar veya domalan; kudret helvası cinsinden bir rızık olup suyu göze şifadır. Acve hurması; Cennet meyvelerinden olup zehire karşı şifadır” buyurdu. (İbn Mâce, Tıp: 8; Ebû Dâvûd, Tıp: 12)

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Üç, beş veya yedi mantar veya domalan alıp onları sıktım suyunu cam bir kap içersine koydum, onunla bir cariyemin gözünü sürmeledim de iyileşti.” (İbn Mâce, Tıp: 8; Ebû Dâvûd, Tıp: 12)

 

 

Domalanlı Omlet :

Kullanılacak malzeme (2-3 Kişilik) :

6 adet yumurta,
2 adet domalan (150-200 gram),
1 adet soğan,
5 dal maydanoz,
1 kaşık margarin,
Karabiber ,
Tuz

Yapımı :

Domalanları soyup yıkayın, ortadan ikiye bölün ardından yarım santim kalınlıkta yarım ay şeklinde doğrayın. Soğanı da aynı şekilde doğrayın ve domalanlar ile beraber yarım kaşık yağda sote edin. Yumurtaları bir kapta çırpın, içine tuz, karabiber ve kıyılmış maydanoz ekleyin. domalanları katın. Kalan yağı tavada kızdırıp hepsini tavaya dökün. Yumurtalar da pişince servis tabağına çıkartın.


Fırında Domalanlı Dana Nuarı :

Kullanılacak malzeme (6 kişilik) :

1 kilo nuar tarafından dana eti,
100 gram yağlı jambon,
50 gram margarin yağı,
400 gram domalan,
4 Çorba kaşığı zeytinyağı,
Yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yapımı :

Domalanı temizleyip dört köşe biçiminde çubuklar halinde parçalara doğramalı. Jambonu da uzun şeritler halinde kesmeli. Dana etinin çeşitli yerlerinde uzun ve ince sivri bıçakla delikler açmalı. Bu deliklere domalan veya jambon şeritlerini yerleştirmeli. Eti tuzlayıp biberledikten sonra uzun bir pyrex tencereye yerleştirmeli. Eti en azından bir saat dinlendirmeli.

Uzun bir başka pyrex tencereye margarin yağının yarısıyle zeytinyağını koymalı. Bunun üstüne eti oturtmalı. Kalan margarin yağını da küçük parçalara bölüp etin sağına soluna serpiştirdikten sonra pyrex tencereyi 190 dereceye göre kızdırılmış bir fırına sürmeli. Eti vakit vakit çevirerek ve salçasından kaşıkla alarak üstüne dökerek pişirmeli (etin kendi suyu yetmezse gerektikçe et suyu alıp nuarın üstüne dökmeli).

Et pişince pyrex kabı fırından çıkarmalı, nuarı servis tabağına alıp dilimlemeli yanına da herhangi bir garnitür koyup sıcak sıcak servis yapmalı.


Domalanlı Makarna Granite :

Kullanılacak malzeme (5 kişilik) :

1/2 kilo kesme makarna,
50 gram tereyağı,
100 gram rendelenmiş parmesan veya gravyer peyniri,
100-150 gram domalan,
1/4 litre çiğ krema,
Yeteri kadar tuz.

Yapımı :

Makarnaları tuzlu kaynar suda haşladıktan sonra pişme hızını kesmek için soğuk suya atmalı. Makarnayı iyice süzünce bunları pyrex bir tabağa boşaltmalı. Küçük parçalara doğranmış yağı üstüne serpiştirmeli, harmanladıktan sonra üstüne rendelenmiş peynirle çırpılmış kremayı boşaltıp yaymalı. Bunun üstüne de ince dilimlere doğranmış domalanı yaymalı, biberini de serptikten sonra pyrex kayık tabağı sıcak fırına sürmeli. Makarnayı on dakika kadar gratine ettikten sonra fırından alıp servis yapmalı.


Domalan Izgara :

Kullanılacak malzeme (1 kişilik) :

150-200 gram domalan,
1 çay bardağı su,
Yeteri kadar tuz.

Yapımı :

Elektrikli ızgaranın altına bir çay bardağı su konulur. Telli ızgaranın üzerine 1 cm. kalınlığında yuvarlak kesilmiş domalanlar hafif tuz serpiştirilerek yerleştirilir. Bir tarafı kızardıktan sonra çevrilerek yumuşayıp suyunu dışarı vermeye başlayıncaya kadar kızartıldıktan sonra servis edilir.


Kömür Ateşinde Domalan Izgara :

Kullanılacak malzeme (1 kişilik) :

150-200 gram domalan,
Yeteri kadar tuz.

Yapımı :

Ceviz büyüklüğünde domalanlar temizlendikten sonra şişle delinerek tuzlanır. Kömür ateşinde çevrilerek pişirilir ve servis edilir.

Siparişleriniz için : Karabey Köseoğlu

0 544 815 49 37-- 0535 815 88 43

..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..

ETİKETLER : Domalan Kummi Truffel TRÜF TRUFE DOMALAN MANTAR
Diğer Manşet haberleriKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 
RenkliFace RenkliTwit

Renklihaber.net  - Gerçek Haber
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Konya'nın Haberleri
Video Haberler
Mobil Haber
Canlı Yayınlar
Köşe Yazarları
Konya Gazeteleri Tüm Sayfalar
Spor
Konyaspor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Bursaspor
Puan Durumları
haberler haberler ..