İsmail Detseli Çalışınca oluyor

Çalışınca oluyor
İsmail Detseli

Çalışınca oluyor

 

Konya, büyükşehir olup da 3 merkez ilçeye ayrıldıktan sonra Meram Belediyesi’ne içinde olan mahallelerde düzenli bir belediye çalışması yapılamıyor, bu mahalleler gerekli yatırımlardan bir türlü payını alamıyordu.

 

Neymiş efendim, burada kültürel doku varmış, tarihi mekanlar çokmuş, su havzası bu bölgede hakim olduğundan yatırıma elverişli değilmiş, oraya varma, buraya gelme! Burası Meram istediğin gibi at oynatamazsınmış. Şu 3-4 senelik döneme gelindi. Ne var ki idarecilerin bu tür yakınmalarına basın ve medya da ayak uydurdu. Bu ilçede bir şey olmazmış kanaati hasıl oldu.

 

İşte bundan dolayı da Meram halkı artık ümidini kesti. Ama görülüyor ki ufku geniş, vizyonu parlak elinden iş gelen ileriyi görebilen iş yapmayı kafasına koymuş bir idareci gelirse nelerin olacağını da görüyor Meram halkı. Birçok engellemelere rağmen son yıllarda Meram’da gerek fiziki belediyecilik yönünden gerek kültürel belediyecilik yönüyle öyle hizmetler yapılıyor ki… Eski eserlerin imarı ve restorasyonu, sokak ve caddelerin açılması, yeni tesislerin kazandırılması vs… Öyle hummalı öyle gayretli bir çalışma var ki insan ister istemez “çalışınca oluyor”muş demeden kendisini alamıyor.

 

Konyalılar’ın dilinde bir güzel söz var “düğünde oynayamayan gelin yenim dar, eteğim kısa der” diye… İstendiğinde yen de genişliyor etek de uzatılıyormuş, yeter ki azmedilsin.

 

Şimdi Meram’daki bazı devasa yatırımlardan bahsedelim. Kültürel belediyecilikte en ön sıralarda denebilir Meram Belediyesi. Konevi Kültür Merkezi’nde haftanın her günü tarihimizi, Çanakkale’yi, Sarıkamış Destanı’nı vb. anlatan tiyatro gösterileri yer alıyor.. İlçemiz haricinde Hadim ilçesine kütüphane yaptırmaktan tutun da Bosna Hersek’te bile çeşitli sağlık ve kültür faaliyetleri yapılıyor. Bunun yanı sıra ilçemizdeki okulların başarılı çocuklarına Çatalhüyük, Kilistra, Sille ve şehir merkezini gezdirmeleri de takdire şayandır.

 

Seksen Binde Devri Alem minyatür parkının geniş bir alanda yapılması insanların hatta turistlerin bu mekana yönlendirileceği dikkat çekici ve Meram’ın yüz güldüren bir yatırımıdır. Dahası Konyamız’ın medarı iftiharı Tahir Büyükkörükçü hocamız adına Gülbahçe Mahallesi’nde yaptırılacak olan İmam Hatip ve külliyesi, kır düğün salonunun temellerinin atılması, bitirilmiş olan Meram Bağ Evleri projesi, Demirlihan civarındaki Meram Hobi Bahçeleri… Meramın güney yönünde yıllardır hizmetten yoksun, atıl kalmış ve tarım alanı olduğu halde yerleşim alanına dönüşmüş binlerce meskenin olduğu araziyi tarım alanından çıkarıp imarlı hale getirmesi… Daha güzeli Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin birçok çalışma ve özveri ile bu ilçeye kazandırılması Tenzile Ana Konukevi’nin yapılıp hizmete sunulması, takdire şayan yatırımlardır…

 

Benim gibi ileri yaşlarda olup da bu ilçenin geçmişini bilenler şöyle bir Meram’ın körfez mahallelerini gezme fırsatı bulsalar neler neler görecekler. Örneğin Dere Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, Lalebahçe, Durunday Mahallesi, Harmancık, Karadiğin ve Kovanağzı Mahallesi, Ladikli mahallerindeki değişimler her semt bir şantiye görünümünde her sokakta ya bir dozer ya bir asfalt dökme aracı ya da yol açan bir graydere rastlarsınız. Çay başından tutun da Kurtuluş mahallesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarına, belediye öncülüğünde kooperatifleşme ile yapılamaya başlanılan baş döndürücü çalışmalara ve girişimlere varana dek… Bütün bunlar Meram’ın çehresini değiştiriverdi. Bu sene başında onlarca yeni araç ile makine ikmal dairesini güçlendirmeleri gözleri kamaştırdı.

 

Başkan Kalaycı hiç durmak bilmiyor, yatırımlara devam ediyor. İşte Melikşah Organik Pazarı işte yeni yollar caddeler…Kapalı ve açık spor sahaları… Son olarak Alavardı Aile Yaşam Merkezi’nin temelinin atılması… Konya’nın uydu kenti Gödene Mahallesi’ndeki Toki konutlarındaki 17 bin nüfusun yaşadığı bu yerleşim bölgesinde yeri ayrılmış ama atıl ve düzensiz olarak duran 30 bin metrekarelik parkın düzenlenmesi, çocuk oyun alanları, su göletleri, alışveriş yapmak için iş merkezi gibi sosyal tesislerin de inşaatı devam ediyor. Andy-Ar araştırma şirketi Kasım ayı seçim anketinde belediye başkanlarının başarılarını halka sormuş. En beğenilen belediye başkanı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olurken 2. sırayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı almıştı. İlçe sıralamasında ise Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı yine ilk sırada yer alıyordu. Bunlar da gösteriyor ki Serdar Kalaycı’nın çalışmalarını herkes görüyor, çalışmaların değerini biliyor. Yolun açık olsun Allah yardımcın olsun Serdar Başkan ve ekibi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu