İsmail Detseli Kültür sanata Konya imzası

Kültür sanata Konya imzası
İsmail Detseli

Kültür sanata Konya imzası

 

Son yıllarda yazar, akademisyen ve sanatçılarımızın ödüllere layık görülmeleri bir yazar, şair olarak üzerine birde has Konyalı olarak inanın göğsünü kabartıyor.

 

Bu sene Türkiye Yazarlar Birliği’nin Konyamız’ın üç güzide sanatçısını ödüle layık gördüğünü sevinçle ve gururla öğrendik.

 

Geçenlerde TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz tarafından kamuoyuna açıklanan ödüllerin haberini, TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu da bizlerle paylaştı. Daha önceki yıllarda TYB özel ödülü alan Konya Büyükşehir Belediyesi şimdi de Kamu Yayıncılığı ödülüne layık görüldü. Eskiden beri kitaplarına ve yayınlarına ulaşım sorunu olsa da Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik edelim. Fotoğraf sanatçılığında Konya’nın adını 7 düvele duyuran sanatçılığı kadar kültürel konulardaki yazılarıyla da tanıdığımız Ahmet Kuş daDünya Mevlevihanelerine Yolculuk eseriyle gezi dalında ödüle layık görüldü. Bu eserin Osmanlı’nın hüküm sürdüğü ülkelerin bazı şehirleri üzerinde kurulmuş olan Mevlevihanelerin kaleme alınması ata yadigarlarının gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir çalışma olduğu kanaatindeyim.

 

Şair ve yazar Dr. İbrahim Demirci’nin Dillerin Dili kitabının dil alanında, Işık Yanar’ın Taşra Şairi kitabının ise romanda büyük ödüle layık görüldüğünü sevinerek öğrendik.

 

***

 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin layık görüldüğü kamu yayıncılığı dalında son yıllarda ağırlık verdiği kültürel çalışmaların katkısı büyüktür. Başta Mesnevi’nin 20’den fazla dile çevrilmesi, Konya Kadı Sicilleri ve Konya Ansiklopedisi çalışmaları ile birlikte üç ayda bir yayınlanan ve geçtiğimiz günlerde ikinci sayısı çıkan K+ dergisi gelecek yıllarda da adından söz ettiren eserler olacak. Konya adına yüz güldüren K+ dergisine emeği geçen herkesi kutluyorum.

 

Konya’da eli kalem tutan herkes nerede ise bu dergide yer almış. Ayrıca derginin yazıya yeni başlayan kalem ve yazı sevdalıları için de mektep işlevi göreceğine inancım tamdır. Konya’nın seçkin yazar kadrosuyla çalışan, Konya’nın bilinmeyenlerini, keşfedilmeyenlerini yazmayı öneren yayın kurulu Abdullah Harmancı, Köksal Alver, İbrahim Demirci, Ali Işık ve Hakkı Biçer’den oluşmuş. Genel Koordinatörlüğünü Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı'nın yaptığı derginin Yayın Yönetmenliğinde M. Ali Orak, Editörlüğünde ise M. Ali Köseoğlu var. Her yönüyle adı üstünde artı dergi olmuş.

 

***

 

İkinci sayıda Mevlana Hazretleri’nin gündelik yaşamı ile ilgili ayrıntılar, Konya ve çevresinde sürdürülen kültürel yaşam, Konya şehrinin zamanla değişikliğe uğramış semt ve mahalleleri, birçok tarihi şehrin kültürel yaşamı ve dini mabetleri… Bu eserleri günümüze yansıtan fotoğraflar da dikkat çekiyor…

 

Birinci sayısı çıktığında anlamıştım bu derginin çok okunacağını çok kaliteli bir dergi olacağını… Bir Seyit Küçükbezirci yazısı var ki, defalarca okumaya değer. Esgi adamlar esgi eşyalar… Bazen olur günde iki defa üç defa hece hece okurum bu yazıyı…

 

Sadık Yalsızuçanlar’la söyleşi, Saim Sakaoğlu ağabeyimin eski kışları ve evlerin damlardaki karların kürünmesi, Ahmet Kuşkardeşimizin Konya Bedesteni yazısı, İsmail Detseli’nin köy düğünleri, Zeki Oğuz’un ağıt yazısı, Muammer Ulutürk’ün Ali IşıkHoca’nın, Zeliha Üstün’ün yazıları hafızamda kalanlar. Nail Bülbül ağabeyimin Konya’nın yetiştirdiği eski sporcuları anlatımı, yeni nesillere aktarımı bir harika olmuş.

 

İkinci sayıyı ise anlatmama gerek yok. Bayilerde arayıp bulmanız mümkün. Arşivlik yazılar ve fotoğraflar isteyen bu dergiyi edinmeli bir an önce…

 

Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek Beyi, Kültür Daire Başkanımız M. Sami Küçüktığlı Beyi bu çalışmaya destek verdikleri için kutluyorum.

 

Bir kez daha dergide yazanlara ve bu dergiye düzen ve emek verenlere selam ederim. Elinize kaleminize sağlık. Ayrıca TYB’nin 2012 ödüllerini alan Konyalı yazar ve sanatçıları da bir kez daha kutluyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu