Mustafa SÜS SİNSİ MÜSLÜMANLAR

SİNSİ MÜSLÜMANLAR
Mustafa SÜS

SİNSİ MÜSLÜMANLAR

 

Samimi insanları kesinlikle penceremin önünden uzak tutarak söylüyorum. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede, esnafından tutun da dilencisine kadar herkeste görülen bir dini terim sömürüsü vardır.

İşini doğru düzgün yapmayan, eline yüzüne bulaştıran insanlar, ‘İnşallah, Maşallah, Allah ömür verirse’ gibi temeli sağlam cümleler, kullananı çürük insanların ağzında heba oluyor. Bu tip çürük insanlar masum insanların duygularını sömürüyorlar.

Lokantalar iftar menüleri hazırlıyor. Zenginlerimiz kapıda sıra bekliyor. Lokanta esnafı işi çığırından çıkartıp, ne vurursak kar hesabı, Allah afiyet sıhhat versin, diyerek cüzdanlara dikmiş gözlerini.

Zenginlerimiz daha önceden defaatle söylediğim gibi, 8 saat çalıştırması gerekirken 12 saat çalıştırdığı işçisinin terini, avucunu ovuşturan esnafın kasasına teslim ediyor.

Ötekileştirdiğimiz insanlara yapıştırdığımız yobaz yaftasını, kendimize gelince yapıştırmaktan imtina ediyoruz. Yiyoruz, içiyoruz, israf ediyoruz, nefret ettiriyoruz, müjdelemiyoruz, zorlaştırıyoruz, dini sömürüyoruz, dini argümanları kendi çıkarlarımıza göre kullanıyoruz.

Dilimizden düşürmediğimiz birkaç ayet ve hadisi hep başkalarını kötülemek için kullanıyoruz. Birkaç Mevlana sözünü kendimizi temize çıkartmak için telaffuz ediyoruz.

Yan gelip yatarak para kazanıyoruz, askerdeki fazla generallerin gereksiz maaş aldığından dem vuruyoruz.

Devlet dairelerinde bir kişinin yapacağı işi beş kişi yapıyor, bu beş kişi içinden birisi de biz olduğumuz halde başkalarının boş yere maaş aldığını söylüyoruz.

İşsiz, evine ekmek götüremeyip sokakta ağlayan insanlara devlet istihdam sağlasın diyoruz ama bizim maaşımıza da bu yıl zam yapmasın devlet, onlara istihdam sağlansın diyemiyoruz.

Allah’ın indirdiği ayetleri başkalarına nizam vermek için kullanıyoruz da kendi hayatımıza tatbik etmeye gelince hiç oralı olmuyoruz.

Kimsenin görmediği yerlerde en derin günahları işlemekten çekinmiyoruz ama orta yerde oruç tutmayan birisini gördüğümüz zaman, lanet okuyoruz.

Tüyü bitmedik yetimin hakkını yemeyi göze alıyor, dedikoduyla, gıybetle nice canları yakıyor, iftiralarla, yalanlarla almadığımız kul hakkı kalmıyor, namaz kılmayanı görünce basıyoruz feryadı.

Biz;

“Bir kez kalp kırdın ise/ Kıldığın namaz namaz değil/ Yetmiş iki millet de/ Elin yüzün yumaz değil.” Sözünü göz ardı ederiz. Kalp kırmaya, insanları rencide etmeye hiç çekinmeden başvurur ve bununla da kimi zaman gurur duyarız.

Dedim ya, dilimizde dini terimler, alabildiğince sinsi bir şekilde masum insanları sömürme yolunda koşar adım ilerleriz.

Müslümanlık kisvesi altında din tacirliği, umut tacirliği yapanlardan eyleme bizi Rabbim.

Ramazan-ı Şerifimiz Mübarek olsun.

Mustafa SÜS

mustafsus@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ