Mustafa SÜS Çok Ciddi(ydim)

Çok Ciddi(ydim)
Mustafa SÜS

Çok Ciddi(ydim)

İnsanların genel karakteristik özelliklerinden en işe yaramayanı ve en heves kırıcı olanı eleştirmektir. Eleştiri kültüründen yoksun olduğumuz apaçık ortada. Eğitimlisi-eğitimsizi, cahili-âlimi, alaylısı-mekteplisi hemen hepimiz eleştiririz, hemen hemen her şeyi.

Neyi ne için eleştirdiğimizi sorsalar, senin fikrin ne bu konuda madem eleştiriyorsun? deseler, sus pus oluruz. Bilgisizlik falan da önemli değildir. İlla eleştireceğizdir.

Hiç işi gücü olmayan boş bir adamı, eline bir fidan alıp toprağa dikerken görsek onu bile eleştiririz. Dünyayı sen mi yeşillendireceksin? O meyveden yiyen sana hayır dua mı okuyacak sanki? Gibi cümlelerimiz heybemizin bir gözünde saklıdır.

Belediye yol yapar, kaldırım yapar, köprü yapar, hiç diyecek bir şeyimiz yoksa bile, yandaşlarını zengin edecek o yüzden söküp söküp yapıyorlar, deriz.

Birisi ortaya parlak bir fikir atar, o fikri nasıl daha geliştiririm, nasıl katkıda bulunurum da daha çok işe yarar bir fikir ortaya çıkar, demekten ziyade, fikrin dallanıp budaklanmaması için kolları sıvar, fikri ortaya atanı attığına pişman ederiz.

Tarafı olmadığımız siyasilerin yaptığı ya da yapacağı her şey fiyaskodur mesela.

Çılgın proje için söylenenlere bakın… Elle tutulur hiçbir olumlu eleştiri göremezsiniz. Karşıyım alayına, diyen bir güruh vardır. Ağzınla kuş tutsan yaranamazsın.

Milli Eğitim’de bunun çok örnekleri vardır. Bakanlık ne yaparsa yapsın, öğretmenlerden kabul görmez. Ya öğretmene iş yükleyecektir, o yüzden sevmez öğretmen ya da öğretmenin beğenmediği bir partinin bakanıdır projeyi ortaya atan.

Sağlık bakanlığında da böyledir bu. Sağlık çalışanları yıllardır hasta azarlarken şimdi iş yükleri arttı diye, bakanlığa veryansın ederler.

Değişimi kabul etmek zordur ve herkes hemen değişime ayak uyduramaz, kabul. Ama değişimi kabul etmemek için insanın elinde daha iyi bir fikir olması gerekmez mi?

Oturduğu yerden ahkâm kesenlerle doludur memleketimiz. Okuduğu üç-beş kitap ve akşam yayıla yayıla izlediği haber bültenlerinden edindiği birkaç saçma ya da çakma bilgiyle fikir sahibi olur.

İzlediği tartışma programlarında, kendi tarafında olan adam ne kadar saçmalarsa saçmalasın gözünde devdir.

“Elinden bir şey gelmeyenler sadece eleştirir.”

Başka Açıdan Eleştiri:

Düşünsenize, hiç kimsenin aklına gelmeyen, yeryüzünde ne kadar bilgili, entelektüel, plan proje adamı varsa hiç birinin hayallerinin bile ulaşamayacağı bir fikir ortaya attı diye Kılıçdaroğlu’na demedik laf bırakmadık.

Adam orman arazilerine tapu vereceğim, yan gelip yatan herkese maaş bağlayacağım, mazotu bir buçuk lira yapacağım, dedi. Adamın fikirlerine destek olacağımıza, biz ne yaptık?

Hamileliği üç aya indirecek, beşikteki yeğeni SGK’lı yapacak, sınava girmeden sınav kazandıracak, askere gitmeden teskere aldıracak diyerek bu kafayla giderse millet askere, gitmeden alır teskere, geyiği çevirdik.

Adam haplı beyler, pardon haklı beyler. Eleştiri yapmasını maalesef bilemiyoruz biz. Yapıcı olmamız lazım. Cem Uzan soluğu Fransa’da neden aldı? Adama kimse inanmadı. Ne güzel vaatleri vardı oysa.

Şimdi yandaşlığı, yalakalığı, bir kenara bırakıp dört elle Kılıçdaroğlu’na destek çıkmalıyız. Fikirler parlak, gelecek parlak, vizyon desen var, bugüne dek vatana millete faydası olmamış olması bir şey değiştirmiyor. Batık bir SSK bıraktı geride diye, kaset skandalıyla lider oldu diye, şans tanımayacak mıyız?

Ne demişler hem: Hiç hata yapmayan başarılı olamaz. Haydi Kılıçdaroğlu…

Senin ana...a a…

Sana ayak bağı olmayacağız, demek istemiştim.

Hâsılı, eleştiriyi bilmiyoruz biz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ