İsmail Detseli Meram'ın kaderi

Meram'ın kaderi
İsmail Detseli

Meram'ın kaderi

Yıllardır Meram ilçesinde oturmaktayım…

Bu, adı dillere destan olan ilçede oturmaktan da gururluyum.

Meram’ın adı da başka tadı da başka; oturması, sohbeti de başka. Hülasa her şeyi ile – mazisi ile- Meram bir başka şehir gibidir Konya’da.

Şimdi Konya’mız ‘Büyükşehir’ statüsü aldıktan sonra ilçelere ayrılınca gerek Selçuklu olsun gerekse de Karatay olsun geniş, boş ve bol arazilere sahip olunca bu ilçelere başkan olanlar çok fazla bir yer darlığı çekmedikleri gibi, kültürel ve tarihi doku zorluğu da görmediler.

Ama ya Meram’ın başkanları öyle mi?

Muammer Ulutürk,  Nuzumla

 

Yok, Meram’ın dokusu bir başka zorluk gösteriyor başkanlara. Çoğu defa yazılarımda dile getirdim bu konuları. Atalarımızın deyimi ile “oraya varma ölü var buraya gelme deli var”, “şurada öcü var burada böcü var” derken insanın devinecek, kıpırdayacak yeri kalmıyor valla. Çok eski ve bağları, bahçeleri, suyu, çayı ile ünlü bir ilçe oluşundan dolayı kültürel yapıya sahip ilçenin, Konya’yı içme suyu, sulama suyu olarak besleyen bir Çayırbağı, Dutlu, Mukbil, Beypınarı gibi geniş bir havzaya ve su üreten dağlara sahip olmasındandır dokunulmazlığı.

Diğer yandan da kültürel ve mimari yapılarından dolayı dokunamazsınız.  Çok eski yerleşim yeri olduğu için sık ve mimari bir yerleşimi olmayıp şimdiye kadar halkçı nedenlerle çarpık yapılaşmaya göz yumulduğundan, daha başka birçok nedenden dolayı dokunulmazlığı olduğu için bu son yıllardaki idarecilerin eli kolu bağlanıyor. Birkaç sene önceydi… Bir ilçede büyük bir kuruluşun yaptıracağı bir binanın temel atma töreninde idik. İlçenin kaymakamı ve başkanı ile yan yana geldik, onlar sevinçli ben ise Konya adına sevinç yaşarken ilçem Meram adına hüzünlü idim. Şöyle dedim onlara: Beyler sevinciniz yerinde de biraz da bu yatırımların önünü salın da bizim ilçemiz Meram da istifade etsin… Şöyle cevap verdiler: İsmail Bey, istemeyi bileceksin, kıskanmayla olmaz bu işler. Ağlamayana meme yok.

Gülüştük. Oysa ben biliyordum ki bu işler ağlamayı ve istemeyi bilmekten değil, uygun arazilerinin çok oluşundan kaynaklanıyordu.

Eee, şimdi istemeyi bilen bir başkanımız var sağ olsun. Serdar Kalaycı hem de cesurca istiyor.

Ve yerini de hazırlamış… Konya Üniversitesi bunun için Meramımıza hem önemli, hem elzem, hem de çok lazım. İlçenin geleceği ve yüzünün gülmesi makûs talihinin değişmesi için. Yapılması düşünülen yerler arasında Gödene sırtları, orası olmaz ise şimdiki Antalya Yolu’nun güneyine bakan eski Kozağaç köyünün sırtları, taaa Dutlu taş kırma mahalline kadar seyrangah ve bomboş dağlık araziler. Bazı kesimlerden şu itirazları duyduğumuz oluyor bunlara da üzülüyoruz. Neymiş efendim merkeze uzak. El insaf arkadaşlar, merkeze uzak denilen yer 13 km kadar bir yer. Ya SÜ kampüsü ne kadar uzak? 24-25 km, yarı yarıya fark var arada. Hem bu hava, bu güzellik, bu yeşillik içersindeki bir Meram

Üniversitesi’nde okumak eski Konya deyimi ile “Aşığa Bağdat’ın uzak olmadığı” gibi bu eğitim yuvası da hiç uzak sayılmaz, değil mi?

Şimdi öyle bir fırsat var ki Meram’ın elinde, tam bu fırsatı değerlendirmenin zamanı. Serdar

Başkan da bunun çok iyi bilincinde. Şimdi yeni bir çevre yolu projesi var. Çok geniş bir alanı kapsıyor; yarısı açıldı bu yolun, yarısı da açılmayı bekliyor.

Bu yol açılınca ne olacak? Bakın işte burası çok önemli… Bir defa çevre yolunun içersinde kalan araziler tarım sahası olmaktan çıkacak. Harmancık, Karayüğ, Hasanköy, Yaylapınar, Alakova, Aybahçe… Hatta bir kısım Karaslan, Hatıp, Gödene gibi bazı kesimlerde çarpık kentleşme devam ediyor. Meram Belediyesi ise buralara mecburi hizmet veriyor, vatandaş mağdur olmasın diye… Buralar belediyeye kazandırıldı mı hem büyük gelir elde edecek Meram Belediyesi hem de bu çarpık kentleşmelere düzen verip dar alandaki paslaşmalara genişlik kazandıracak. İlçenin ufku açılacak… Zaten bunun bilincinde olan sayın başkan şimdiden bu ilçenin güney istikametine Gödene, Kozağaç, Hatıp ve Alakova Resil (Yenibahçe) taraflarına doğru önemli parklar ve yatırımlar yapmaktadır. Yani çok bilinçli çalışmaktadır. Burada biraz da Büyükşehir’den bahsederek Başkan Tahir Bey’e biraz sitemde bulunalım. Artık Meram’ın da bu şehrin bir öz evladı gibi muamele görmesini bütün Meramlılar adına istirham ediyoruz. Meramlılar oy verirken ilçeden hiç ayrı tutmadılar Büyükşehir Belediyesi’ni… Belki Tahir başkan geçmişte başkanlarla ters düştüğü, (bazı yatırım işlerinden dolayı) Meram’a kırılmış olabilir (örneğin EBK önüne alt geçit yapılması yönünde Tahir beyin teklifi geçmiş ilçe başkanı tarafından istenmeyişi gibi.) Bunun içindir ki bir Öğretmenevleri ile stadyum arasında kısacık yolda Meramlı yaz-kış çile çekmektedir. Ama onların artık geride kalması lazım geldiğini, bu çalışkan başkan ile daima işbirliği içersinde bu ilçeye de hizmet edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Her ne kadar eski dokunun bozulmasından ben de dâhil eski Konyalılar rahatsız isek de bu gelişmekte olan dünya konjonktüründe kentsel dönüşümün elzem olduğunu ve ama vatandaşları mağdur etmeden, yıkmadan, üzemeden yapılmasının daha iyi olacağı hem başkanların geleceğini hem de Konya’nın geleceğini garanti altına alıyor demektir. Duyduğumuza göre yeni yeni kentsel dönüşüm sahaları gerçekleştirmek için buralara yakın olan bazı semtlerde uygulanmak üzere hazırlanmış yeni plan proje ile teklifler sunuluyormuş ama ne var ki burada oturan vatandaşların bu tekliflere pek hoş baktıkları söylenemez. Aldığımız duyumlar böyle ama şu EBK civarında başlatılan kentsel dönüşüm kendini biraz gösterse, ondan sonra belki vatandaşların da fikri değişebilir, ne dersiniz? Her başarı yeni ufuklar açar diyelim. Konya’mız için çalışan bütün başkanlara başarılar dileyelim ama Meram’ı da ön sıraya alalım…

Posted on 20 Nisan 2011

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu