Ali Şeker ÇOCUĞUM YALNIZ UYUMAK İSTEMİYOR NE YAPMALIYIM?

ÇOCUĞUM YALNIZ UYUMAK İSTEMİYOR NE YAPMALIYIM?
Ali Şeker

ÇOCUĞUM YALNIZ UYUMAK İSTEMİYOR NE YAPMALIYIM?

Çocukların kendi odasında ve yatağında değil de anne ve babasıyla birlikte uyumak istemelerinin çok çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında belki de en önemlisi bebeklik döneminde anne baba tutumlarından kaynaklı bağımlı kılma durumudur.

Çocuğun yatağı doğduğu andan itibaren ayrı olmalıdır

Anne ve babalar kendi rahatlarını bozmamak için (çocuğu rahat ettirme, koruma, güven altında tutma, bakım kolaylığı vs adı altında) bebeklik döneminde çocuğun ihtiyaçlarına daha kolay cevap verebilmek adına yataklarına alırlar. Anne babanın kokusu, sıcaklığı, ihtiyaçlarına hemen karşılık verilmesi bebekte ve ileri yaşlarda çocukta kırılması güç anne ve baba ile birlikte yatma alışkanlığı ve bağımlılığı oluşturur.

Çocuklar 0-1 yaş döneminde, kontrolü ve ihtiyaçları amacıyla anne babanın odasında yatsa bile yatakları ayrı olmalı ve ihtiyaçları mümkün mertebe bebeğin yatağında karşılamalıdır. 1 yaş sonrasında ise bebeğe uygun eşyalardan oluşan (yatak, elbise dolabı, oyuncak dolabı vs) bir oda hazırlanmalı ve bundan sonraki süreçte bebeği kademe kademe alıştırarak kendi odasında yatması sağlanmalıdır.

Yukarıdaki süreci kaçıran anne babaların çocukları, 3-4 yaşına hatta daha büyük yaşlara geldikleri halde anne babalarıyla birlikte yatmaya devam edebilirler. Bu durum ebeveyni yorduğu gibi çok da rahatsız eden bir durumdur. Anne-baba çocuğuna artık kendi yatağında yatması gerektiğini söylese bile çocuk güçlü bir bağlılık ve bağımlılık geliştirdiği için bu hemen oluverecek bir durum olmadığı gibi bayağı sancılı bir süreçtir de. Bu sıkıntılı süreçte kendi yatağında yatmasını istediğimizde uykum yok, yatmak istemiyorum, karnım açıktı, susadım, ben korkuyorum, bu odada böcekler var vs gibi yakınmalarla karşılaşabileceğimiz gibi yakınmalar, sızlanmalar, ağlamalar, sinir krizleri gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Böyle bir durumda çocuğumuzun kendi başına odasında yatması için neler yapılabilir?

· İlk ve önemli olarak çocuğu odasına, yatağına alıştırma noktasında anne baba birlikte karar vermeli ve bu kararlarında tutarlı olmalıdırlar.

· Anne-baba almış oldukları bu kararları çocukla anlayabileceği bir şekilde konuşmalıdır.

· Çocuğa evdeki hangi odanın kendisinin olmasını istediği sorulduğunda uygun olmayan odaları seçmesi durumunda, niçin o odanın kendisinin odası olamayacağı gerekçeleri ile anlatılarak, kendisine ayrılan odayı bulması ve o odanın avantajlarının söylenmesi çocuğun odasını sahiplenmesi ve alışması noktasında anne babaya kolaylıklar sağlayacaktır.

· Aynı şekilde çocuğa ait yatak, elbise dolabı, oyuncak dolabı vs alınırken mağazaya çocukla birlikte gidip alınacaklarla ilgili onun da fikrini alıp eşyaları birlikte odaya yerleştirmek de çocukta aidiyet duygusunu geliştirerek, odasına ve yatağına daha kolay alışması noktasında yardımcı olacaktır.

· Çocuğun odası ve yatağı çocukta olumlu çağrışımlar yaratmalıdır. Örneğin odanın düzenini çocukla birlikte yapmak, oyuncaklarını, elbiselerini birlikte düzenlemek, yatağına ve odanın uygun yerlerine onun sevdiği etiketleri birlikte yapıştırmak. Dolayısı ile bu türlü davranışlarla çocuk odasında daha çok vakit geçirerek odasına daha kısa sürede alışacaktır ve zamanla orada da yalnız başına uyumak isteyecektir.

· Yine aynı şekilde çocuğun odasının rahat bir uyku için uygun bir hale getirilmesi de onun odasına, yatağına daha kısa sürede alışmasını ve kendi başına uyumasını sağlayacaktır (Odanın sıcaklığı, gürültüden uzak olması, aydınlığının uykuya elverişli olması gibi).

· Çocuğu zorla yatağına alıştırmak doğru ve etkili bir davranış değildir. Kademeli bir şekilde, alıştıra alıştıra yapılırsa daha etkili ve daha kalıcı olacaktır.

· Çocuğunuz eğer sizin yanınızda uyursa ve uyandığında kendisini kendi yatağında ve yalnız başına bulursa bu kendisinde kafa karışıklığına sebep olabilir, bu da uykuya dalmakta güçlük çekmesine ve kaygı yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuz uyurken değil uyanıkken onu kendi yatağına götürmeniz daha doğru bir tutum olacaktır.

· İlk zamanlarda çocuğunuz sizden ayrı uyumak istemeyebilir, bu çok doğaldır. Bu gibi durumlarda çocuğunuza uykuya dalana kadar yanında kalabileceğinizi, daha sonra yatağınıza gideceğinizi söyleyip, süreci çok uzatmadan birkaç gün çocuğunuzun yatağında, yanında kalabilirsiniz. Ona masal okuyabilir ya da sohbet edebilir elinden tutabilirsiniz.

· Gece çocuğunuz uyandığında ve yanında sizi görmediğinde kaygı duyabilir ve sizin yanınıza gelmek, sizinle uykuya devam etmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda onu yatağına geri götürmeli ve gerekirse yanında uykuya dalana kadar kalıp tekrar kendi yatağınıza dönmelisiniz.

· Bu süreçte çocukta kabul etmemeler, yakınmalar, ağlamalar olabilir. Kötü söz söylemeden, kırmadan, incitmeden bu süreçte kararlılık gösterilmelidir. Bir mühlet uyku konusu değiştirilebilir (Odasında ve yatağında oyuncaklar konuşulur, etiketler konuşulur vs. uykusu tekrar geldiğinde yine yatağına yatırılır).

· Sonraki günlerde bu süreç, çocuğunun yatağına girmeden, yatağının yanında oturarak uykuya dalmasını beklemek şeklinde devam ettirilebilir. Bu şekilde anne-baba çocuk arasındaki yakın temas bir ölçüde azaltılmış olur ve çocuğun kendi başına uyuyabilmesi için önemli bir adım atılmış olur.

· Yavaş yavaş çocuk kendi yatağına alıştırılırken kendimizi uzaklaştırdığımız gibi duygusal ve dokunsal alışkanlıklarımıza da azaltarak bitirmeliyiz (Çocuğun elinden tutmak, saçını okşamak, öpmek vs).

· Bu süreci yavaş yavaş azaltarak bitirdiğimiz zaman çocuğumuz artık kendi başına odasında ve yatağında rahat bir şekilde uyuyabilecektir. Bu durum çocuk ödüllendirilerek daha kalıcı bir hale getirilebilir.

· Bu süreç emek, sabır ve kararlılıkla sürdürülürse sağlıklı bir şekilde atlatılacaktır.

Şunu da unutmamalıdır ki uyku saati dışında işimizden arta kalan zaman diliminde anne ve baba olarak çocuğumuzla ne kadar iletişim kurar ve kaliteli dolu dolu bir zaman geçirirsek, duygusal olarak bize doyar bedensel olarak da yorulacağı için uykuya daha kolay dalar. Bu durum onun odasına ve yatağına daha kolay alışmasını sağlayacak en etkili ve en güzel yöntemlerden de biridir diyebiliriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X