İsmail Detseli KÖYLERDEKİ BEREKET

KÖYLERDEKİ BEREKET
İsmail Detseli

KÖYLERDEKİ BEREKET

Değerli okurlarım, Dostlarım bir pazar günü anatomisini sizlerle paylaşmayı uygun gördüm inşallah beğenirsiniz.

KÖYLERDEKİ BEREKET

Bu hafta sonu Pazar gününü çoktan beri gidemediğim köyümde geçirdim. Gidemediğim diyorum neden 0lduğunuda bilmiyorum, oysa emekliyim rahatım huzurluyum Allahım’a çok şükür ama nasıl oluyorsa işlerim bitmiyor bir türlü. Bazı gün geliyor bana 24 saat yetmiyor yapmaya çalıştığım işler gitmeye niyet ettiğim yerlere yetişmem mümkün olmuyor.


Köye gittik ya Rabbimin tarlalarda, ağaçlarda insanoğluna sunmuş olduğu bitmez tükenmez nimetlerini görüp de yiyip içip de, şükretmemek cahilliktir azgınlıktır maazallah.

Neler mi gördüm o mis gibi kokan dağ Armutları, şifa kaynağı diye nitelendirilen Alıçlar, Analarımızın bizim küçüklüğümüzde kış günleri boğaz inmelerinde ezerek boğazımıza sarıp derdimize deva yaptığı Yonuz Eriği denen o haricen antibiyotik etkisi ile bizleri hastalıktan kurtaran meyveler kuşburnu denen şifa deposu toplaması zor ama yemesi çok nefis meyve.

Meşe ağaçlarında bu yıl bol olan güzün toplayıp toprağa gömdüğümüz kış günlerinde ise topraktan çıkarıp sobanın üzerinde kestane kebap yapıp iştahla yediğimiz.

Bazen de bıçakla ufak ufak doğrayıp peynir ile karıştırarak balama ekmeğe sıkıp yediğimiz Pelitlerden tadımlık olarak toplama ve geçmiş günleri yad etmek bir ayrı güzellikti.

Daha ceviz toplamak için bahçelere gitmeğe yetişemedik. Ha unutmayalım daha tarlalarda toprağın emekle işlenip bol bol verdiği nimetler görüntüsü bir ayrı idi.

Köylüler tarlara akın etmiş kış rızkını kar yağmadan toplayıp evine getirmenin telaşında patatesleri söküyorlar domatesleri fasulyeleri topluyorlar patlıcanlar pırasalar, kavun karpuzlar sanki soğuğa direnircesine alvele gibi çiçekler açmış meyve verme çabası içersindeler.

Hormonsuz domatesleri bostan bozumunda kökeni ile evlere getirirdik evin kışın sıcak yazın serin olan izbelerine koyardık bahara yakın zamana kadar o domatesler kökeninde erer bilerde salata yapar yemek yapar yerdik ahh o eski hormonsuz natürel yaşamlar ahhh demek geliyor içimden.

Hasılı dostlarım Erik, Armut, Pelit, ve Alıç toplayarak elimize ayağımıza dikenler batarak topraklara belenerek neşeli bir gün geçirdik, nasip olursa haftaya yine gitmek istiyorum inşallah bir günü sizlerle paylaştım Allah herkese sağlık ve mutluluk içersinde hem köy gezmesi hem de hısım akraba ziyareti yapmayı nasip etsin selametle kalınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı