İbrahim Demirtaş BOZ ARMUT

BOZ ARMUT
İbrahim Demirtaş

BOZ ARMUT

ÇOCUKLUK ANILARIMDAN
( BOZ ARMUT )

Babam rahmetli bazı zamanlar derdi ki oğlum hazırlanın bu gün boz armut toplamaya gidecez. Hazırlığımızı yapar çıkardık yola ( KOLAYMI ON BİR TANE NÜFUSU BESLEMEK ) boz armuttu bilmeyenler bilsin.

 Dağlardaki arazilerde olan ağacı büyük ama armudu kiraz büyüklüğünde olan bir meyvedir. beraber toplar,ayıtlar döver yani ceviz kırar gibi kırardık babam onu kurudurdu ama ne yaptıklarını bizler bilmezdik, ta ki çobanlık yaparken arkadaşların hepsi azık bohçasını açarlardı kimde ne var. katığında ne var diye meraklanırdık .o anki heyecan aynı iftar vakti gibi olurdu.

En çokta yağ ölmesi . pekmez ölmesi pişmiş yumurta patates vardı azıklarda.zaytin falan icat değildi köyümüzde belkide gurbete gidenler getirirmiş ama bizler görmedik, ama daha sonraları azığımı her gün mallarını güttüğüm evlerden almaya başladık sırasıyla .

Bir azığın içnde baktım ki siyah siyah bir şeyler var yufkanın içine sekiz on tane koymuşlar. adını bilmezsin tadını bilmezsin ama minnacık minnacık ucundan arkadaşlardan habersiz bir ısırdım tadınıda tanımadım zeytin olduğunu zaten bilmem .

 

Öğlen olunca azığımı açtım ama utanıyordum çünkü değişik bir şey vardı adı zeytinmiş .açtım bohçamı. allah rahmet etsin küntüşün bir garısı vardı ana irbehimde zeytin var dedi .ve zeytin ismini o neneden öğrendim .ve dönelim asıl konumuza anne dedim ellerin ekmekleri beyazda neden bizim ekmeklerimiz kırmızı gibi duruyor. zaten hep merak ederdim düşünürdüm.meğerse o topladığımız boz armutlar babam döğer kurudur ve sonra değirmende üğütürmüş buğday ununun içine karıştırırlarmış. birazcık unumuz çoğalsın diye.

 

ANA DEDİM NEDEN ELLERİN EKMEĞİ BEYAZDA BİZİMKİ KIRMIZI

anam dedi ki oğlum bizimki kırmızı ama onlardan daha tatlıdır boş ver

demekki söylemeye çekiniyorlardı ama o davar güdenler hep bizim ekmekten yemeyi seviyorlardı bende onlarınkini yerdim

SONRALARDA ŞUNU DUYDUM AĞAMDAN .

KARDAŞIM DEDİ DARI YANİ ( MISIR ) SOMAKLARINI PİŞİRİRDİK TANELERİNİ AYITLADIKTAN SONRA KALAN KISMINIDA ÜĞÜTÜRDÜ BABAM MISIR SOMAĞINI 
Karnımız falan iyice doymasada üstümüze başımıza giyecek bir şeyimiz olmasada

O YILLARDA MUTLUYDUK BE?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi Şahsiyet Olarak Gazneli MAHMUT
Tarihi Şahsiyet Olarak Gazneli MAHMUT
BAŞKAN KAVUŞ, PEKMEZ KAYNATTI
BAŞKAN KAVUŞ, PEKMEZ KAYNATTI