İsmail Detseli YAŞAMIMIZDAN

YAŞAMIMIZDAN
İsmail Detseli

YAŞAMIMIZDAN

Değerli dostlarım şu aşağıdaki dörtlüğü yazarken geçmişten bir çok şeyler hatırıma geliverdi onları sizlerle paylaşmayı uygun buldum umarım beğenilir.


GEÇMİŞ YAŞAMIMIZDAN BAZI KESİTLER
Ata yol mu dayanır kaçtığı zaman
Dizginleri boynuna geçtiği zaman
Tek gözün köprüsün aştığı zaman
Çırpına çırpına da gidelim atım
Bu günde Kayseri de yatalım atımmm

Değerli dostlarım asırlar önce Karacaoğlanın Yunus Emrenin kullandığı yalın ve güzel Türkçeye dikkat eder misiniz? Şu son günlerde Karacaoğlandan alıntılar olan dörtlükleri yazarken aklıma gelen eski yaşamımızdaki tarım aletleri taşıma aletleri aklıma diziliverdi onları aklımda kaldığı kadar açıklayayım.

 

Bu günümüzde yeni yetiştirdiğimiz gençlik Dizgini bilmez, at eşek katır gibi binitlerimiz olan hayvanların sırtındaki gerek insan oturmalığı gerekse yük sarmak için kullandığımız Eyer ve Semer, ve onları hayvan üzerine sabitleyen Paldımı kolanı kuskunu bilmez, bir de savaşlarda süvarilerin at üzerinde ki oturmalığı olan Kaltak ı bilmez.

Bellemeyi üzengiyi bilmez, Yan kayışını falakayı bilmez, sabanı boyunduruğu pulluğu bilmez, üvendireyi obusa yı zelveyi bilmez, Kabaralı Gundurayı Çarığı bilmez, Parlak şipidik”i bilmez, bunun yanında rençperlik yaparken kullandığımız ekin biçme orağını, tırpanı, harmanda sapları ezmek için kullandığımız düğen,i harman savurduğumuz dirgeni, beldanat,ı yaba’yı harman küreği denen ahşaptan yapılan tahtayı saman ile taneyi ayırdığımız tınaz önüne konan harman dalını, tahılları tozdan pislikten arındırmak için kullandığımız Kalbur cinslerini, örnek, Buğday gözeri, arpa gözeri, aşlık kalburu, kum kalburu, salıntı, diye isimlendirilen tarım aletlerini, buğdaylar eve geldikten sonra un yapmak için temizleme işinde kullanılan büyük bakır leğen ve kazanları bulgur kaynatmayı, el değirmeni ile bulgur çekmeyi, samanları eve taşımak için kullanılan ıstarda dokunmuş saman çuvallarını buğday tahıl denklerini de bilmezler.

Oysa büyük ataları hep bunları giyerek bu aletlerle bu atlara ve öküzlerle tarla sürüp ekmeklerini bu yollarla kazandılar.

Daha sı yedi düvele de iman kuvveti ve kırık bulgur çorbası yiyip üzüm hoşafı içerek 270 kilo mermiyi topun ağzına sürerek göğüs göğüse çarpışarak can verip kan dökerek aylarca günlerce at üstünde fetihler için koşarak bu vatanda var olmaya devam edip bizlere bu cennet yurdu emanet ettiler.

Şöyle geriye dönüp geçmişi bir düşünsek de bu uyuşuk yaşamdan gafletten uyansak derim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı