İsmail Detseli ANANIZ KOCA YÜZÜ MÜ GÖRDÜ HAY GUZULARIM

ANANIZ KOCA YÜZÜ MÜ GÖRDÜ HAY GUZULARIM
İsmail Detseli

ANANIZ KOCA YÜZÜ MÜ GÖRDÜ HAY GUZULARIM

Bayramlık, değerli dostlar her ne kadar İslam açısından hüzünlü bir durumla karşı karşıya olsak da bayrama gülerek girelim inşallah.


ANANIZ KOCA YÜZÜ MÜ GÖRDÜ HAY GUZULARIM.

Bazı geçmişi anımsatan yazıları okudukça bizim küçüklüğümüzde Büyüklerimizin anlattığı güldürücü ve güldürürken de düşündürücü anlattıklarını aklımıza getirip hayal gücümüzü tazeleyiveriyor.


Küçükken yokluklar içerisinde büyüdük ve gerek gıda bakımından gerekse giyim bakımından birçok şeylerden mahrum idik. Bunun yanı sıra az bulup ta yediğimiz gıdaların hormonsuz ve doğal olması yerken aldığımız haz bir başka olurdu.


Bazen sağılacak ineğimiz olmaz yoğurt ayranı bulamazdık tabi buna bağlı olarak sadeyağını da görmezdik, bazen de hayattaki tavuklarımız bile ev halkına yetecek kadar yumurta yapmaz ondanda mahrum kalırdık ya da bulan ile yetinirdik.

Örneğin 3 yumurta varsa anamız onu eşit olarak sofrada olanlarımıza bölüştürdü sofrada olanlara bazen de tahta kaşık bile yeterli gelmez o zamanda kardeşlerimiz aramızda kaşık değişimi yapardık ama kavga gürültü yapmadan güzelce karnımızı doyururduk çünkü kanaat vardı çocuğunda büyüğünde.

Bazen anamızın yaptığı bazlama ekmek tükenirdi hemen anacığım birimizi yakın bir komşuya gönderir ödünç ekmek aldırırdı. Misal on tane bazlama ekmek ödünç alırdık anacığım onları el terazisi ile mutlaka tartardı yemeden önce. Sorardık ana on ekmek aldık on ekmek versene yerine niye tartıyorsun diye yok Guzum her kadının bir beze tutuşu vardır bazıları küçük tutar bazıları da büyük yapar onun için tartarım kimsenin kimseye hakkı geçmesin der o ekmeği öderken de yine tartar öyle verirdi komşuya.


Böyle bir ortam olduğu zaman Merhum anacığım hemen bir espri patlatır hepimizi gülüştürür sofradan zevkle ve tok karınla kalkardık.
Bir gün yine yumurta sofrada oturanların sayısına kifayet etmemişti de anam bizlere olan yumurtaları bölüştürüyordu büyük ablam sordu ana sen ne yiyeceksin sana yumurta yok mu? Anacığım o sevecen ve güler yüzü ile şöyle cevap vermişti. Ahh guzularım ananız taş yesin yarımşardan beş yesin deyip kendiside gülüyordu. Bunun arkasında bir hikâye olduğu belli idi.


Üsteledik ana ne demek bu anlat ne olur. Bir kadın birçok koca almış kimi ölmüş kiminden geçimsizlik nedeni ile ayrılmış son kocasından da on tane çocuğu olmuş. Böyle sofrada yemek yiyeceklerinden on tane top yumurta haşlamış her çocuğuna birer tane verince çocuklar bizim anamıza sorduğumuz soruyu sormuşlar ana sana yumurta yok mu?

İşte zeki kadın hemen cevabı vermiş çocuklarına. Ananız daş yesin yarımşardan beş yesin, yani herkes anaya yarım yumurta ikram ederse analarını hissesi beş yumurta oluyormuş. 
Çocuklarından biri sormuş anacığım sen kaç koca aldın? Ana bu soruya da bir ahh çekerek cevap vermiş.

Hay Guzularım bu garip ananız çok çileler çekti bakın sayayım da dinleyin. Ali, Veli, Dereli, Üç de ondan evveli etimi altı

. Kahveci Ahmat Yedi Halvacı Mehmet sekiz Birde sizin babanız Dokuz. Hele hele şu evvelki üçü! Hepsi de bana buldular suçu Ali Veli dereli hiç bilemedim bunlar nereli. Kahveci Ahmat ile Halvacı Mehmet biraz daha eyileridi. Hele babanız hepsinden eyi çıktı sağ olsun yoğsam daha çok goca alırdım belki.

Ya Ananız koca yüzü mü gördü doğru dürüst ay Guzularım demiş der bizleri gülüştürürdü. O ellerli öpülesi analarımız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN KAVUŞ, PEKMEZ KAYNATTI
BAŞKAN KAVUŞ, PEKMEZ KAYNATTI
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor