İsmail Detseli ANADOLU'NUN GÜZEL İNSANLARI

ANADOLU'NUN GÜZEL İNSANLARI
İsmail Detseli

ANADOLU'NUN GÜZEL İNSANLARI

Bundan 60-70 yıl kadar önceleri imiş, Genç bir delikanlı Tıp Fakültesi’ni yeni bitirmiş, pratisyen doktor olarak ilk görev yapacağı yere, yani Konya’ya bağlı bir beldedeki sağlık ocağına tayin edilerek giden bir doktorun anlattıkları.


“Gençtim ve bekârdım. Gittiğim yer küçük bir beldeydi sanki bir köy gibiydi. Daha hiçbir yer bilmem vardığım beldede ilk gece bir evde misafir ettiler beni. Kimseyi tanımadığımdan utana sıkıla akşam yemeğinden sonra çaylarımız geldi içtik, oradan buradan sohbetler ettik. Üzerimde hem yol yorgunluğu, hem de geldiğim yeni yerin yabancılığı var. Saatler ilerliyor, ağır bir uyku bastırıyor bir türlü gözlerimi açamıyordum beni adeta yer içine çekiyordu.

 

Ev sahibine de bir şey diyemiyordum. Epey bir müddet daha böyle sıkıcı geçti; ortalıkta yine yatak serme oda hazırlama gibi bir harekette yoktu. 
Evin büyüğü olan Osmanlı vakur oturaklı Hacı anneye sıkılarak:


– Anneciğim, affedersiniz sizin buralarda gece saat kaçta yatılıyor, dedim?
Hacı anne,
–Haaa, Evlâdım treni bekliyoruz. Az sonra tren gelecek, onu bekliyoruz, dedi. Çok Merak ettim ve tekrar sordum:
– Trenle sizin bir yakınınız oğlunuz kızınız akrabanız mı gelecek dedim?

Hacı anne;
– Hayır, evlâdım, beklediğimiz trende bir tanıdığımız ya da akrabamız filan yok. Ancak burası kırsal ve şehre uzak bir yer. 
Trenden buraların yabancısı birileri inebilir. Eee bu saatte nereye gidecek yabancı, yakınlarda, ışığı yanan bir ev bulamazsa, sokakta kalır. Buraların yabancısı biri geldiğinde, ‘Işığı yanan bir ev bulsun diye geç vakti bekliyoruz.”
Ya dostlarım 


Böyledir Güzel Anadolu’nun insanı... Vefakâr, yardımsever, misafirperver... Bu toprakların hamuru sevgi ve hoşgörülü olan, insana insanca bakan aileler ile yoğrulmuştur. Selam Olsun Güzel gönüllü, Koca yürekli yaratılanı yaratandan ötürü seven Anadolu insanına...

 

Acaba siz hiç, özlemle gittiğiniz yabancı bir yerde, beklenmediğinizi görüp, karanlıkta yalnız başınıza kaldınız mı?
Siz hiç, böyle ıssız bir köyde karanlıkta yalnız ve çaresiz kalmanın ne anlama geldiğini düşünüp aklınıza getirdiniz mi?
Ve ya siz hiç, tanıdığınız veya tanımadığınız birileri gelir/ ya da gelebilir diye, evinizin ışığını açık bıraktınız mı?


Siz hiç, “ geldiğinde beklediğimi görsün, onu çok özledim” diye, ışıkları sabaha kadar açık bırakarak sevdiğinizin uzak yoldan gelmesini beklediğiniz oldu mu?
Siz hiç, beklendiğiniz için sabaha karşı ışıkları yanan eve umutla cesaretle kendi evinize gider gibi koşarak gittiniz mi?
Siz hiç birine ışık ve ya birinin aydınlanan ışığı oldunuz mu?


Çokkk önceleri bir büyüğümden dinlemiştim bu güzel anlatımı o gün bu gündür her okuyuşumda içlenir hüzünlenirdim. Bu gün sizlerle paylaşmayı istedim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı