İsmail Detseli ALLAH ŞÜKÜR

ALLAH ŞÜKÜR
İsmail Detseli

ALLAH ŞÜKÜR

İki gündür sıkıldık dostlar gelin bu günde Hoca Nasreddin'e ait olduğu söylenen iki fıkra çıktı arşivimden onları okuyup gülelim ne dersiniz?

 

ALLAH ŞÜKÜR

Hoca merhumun hanımı bir gün çamaşırları yıkamış evin bahçesindeki iplere kurumaları için asmış. Bunların içersinde hoca efendinin namaz kıldırırken giydiği meşhur kıymetli cübbeside varmış.


Gece hanım yatağında bir sesler duyup hocaya seslenmiş hoca efendi hoca efendi kalk bahçede hırsız var galiba kulağıma bazı sesler geliyor demiş.


Yatağından zoraki doğrulan hoca hanım benim yayım ile okumu ver der. Hanım yayı oku getirip hocaya verir. hoca pencereye doğru yaklaşıp oku yaya taktığı gibi bahçeye fırlatır. ve yatağına yatır.


Sabahleyin erkence bahçeye inen hocanın hanımı bir baksa ki hoca efendinin cübbesinin tam orta yerinden büyük bir delik açılmış. Koşarak telaşla eve gelen hanım üzüntü içersinde hocaya sitem etmeye başlamış gördün mü hoca yaptığın işi gece oku attın o güzelim cübbeni tam orta yerinden delmişsin namazda imam olunca üzerine ne giyeceksin deyince hoca Allah’ım sana çok şükür der ve ellerini açıp dua eder.

Hanım ne oldu hoca efendi cübbeni ok ile delmişsin diyorum sen Allah’ım şükür diyorsun neye şükrediyorsun anlamadım deyince. Hoca nasıl anlamadın hatun iyi ki cübbenin içersinde ben yokmuşum yoksa ne olurdu halim şimdi ölmüş olacaktım onun için rabbime şükrederim deyiverir.
 

İNEĞİ SEN BAĞLAYACAKSIN

Hoca merhum bir ikindi vakti hanımı ile evde oturmaktalar. Ama akıllarında hep düşündükleri bir şey var oda dağdan otlamadan gelecek ineği ahırdaki yerine kim katıp bağlayacak kim yemliyecek.


Hanımı, hoca Efendi bu gün ben biraz hastayım ne olur ineği ahıra sen bağlayıp önüne yem döküver der.. Hoca olmaz ben bağlamam sen bağlayacaksın, sen bağla ben bağla derken iş uzar inada biner. En sonunda aralarında şu anlaşmaya varırlar. Hoca derki o zaman hiç konuşmayacağız kim önce konuşursa o ineği yerine bağlayıp yemini dökecek der. 


Öneri kabul edilir hoca ile hanımı gece yarılarına kadar hiç konuşmazlar ineğe de bakmazlar. Evde hiç bir iş yapmazlar. evin kapılarını açık gören bir hırsız hocanın evine dalar evde ne var ise başlar toplamaya her şeyi alır tam götürecek hocanın hanımı derki, yahu hoca sende amma inat adamsın hırsız evi soydu gidiyor sen gık çıkarmadın deyince hoca taşı hemen gediğine koyar. Tamam sen kaybettin ineği sen bağlayacaksın deyiverir eşine
vesselam.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı