Ali Şeker Çocuğumu kreşe göndermeli miyim?

Çocuğumu kreşe göndermeli miyim?
Ali Şeker

Çocuğumu kreşe göndermeli miyim?

Okulların açılmasına yakın çocuğumu kreşe göndereyim mi, göndermeyeyim mi, kaç yaşında göndermeliyim, kreş seçerken nelere dikkat etmeliyim? Gibi önemli birçok sorunun sorulması yoğunlaşınca bu konu ile ilgili bir yazı kaleme almam gerektiğini düşündüm.
 
Günümüz Türkiyesinde çalışan anne sayısı çoğaldı ve çoğalmaya da devam ediyor. Gelir seviyesi yükselen aileler geniş aileden kendi evlerini oluşturarak çekirdek ailedeye doğru hızla dönüştü ve dönüşmeye de devam etmektedir. Ailede anne babanın iş yerlerine yakın evler oluşturmaları ile beraber evdeki çocuklarına bakacak bir bakıcılık ve kreş sektörü oluştu. 
      
 Bu doğrultuda şimdi gelelim bize yöneltilen ilk soruya: Çocuğumu kreşe göndereyim mi? 
Maddi durumu iyi bir aile ise babanın geliri ile ihtiyaçlar görülebiliyorsa en az üç yaşına kadar annenin ücretsiz izine ayrılarak çocuğu ile ilgilenmesi daha iyi bir karardır. Annenin illa çalışması gerekiyorsa annenin ya da babanın anne ve babalarının sağlıkları yerinde çocuğa bakabilecek durumdalarsa onlar tarafından bakılması, değilse yine enaz üç yaşına kadar çocuğun kendi evinde güvenilir ve işi bilen annelik yapmış bir bayan tarafından bakılması doğru olacaktır.
Aile böyle bir durumu da oluşturamadıysa en son çare olarak bir kreşe verebilir. Çalışmayan anneler ise en az üç buçuk, dört yaşına kadar evde çocuklarıyla kendilerinin ilgilenmesi daha doğru olacaktır.
 
Çalışan anneler için içinde bulundukları şartlara göre bir değişen durum olmakla birlikte çalışmayan anneler için en doğrusu 0-4 yaş evde anneyle, 4-5 yaş kreş, 5-6 yaş anaokulu, 6-7 yaş ilkokul birinci sınıf şeklinde söyleyebiliriz. 
 
Çalışan annelerin sayısı çoğalınca çocukları kreşe gönderme durumu da çoğalmıştır. Hatta bu durum sanki bir zorunluluk haliymiş gibi algılanmaya başlayıp bir modaya dönüşmüştür de diyebiliriz. Apartmanların çoğalmasıyla birlikte çocukların oyun alanlarının azalması, çocukları dışarıya salamama, yaşıtlarıyla sosyalleşememe, bu durumların getirdiği çocuk hırçınlıklarından kurtulma, çocukların enerjilerini atması, ailenin çocuğa yetişememesi gibi birçok neden çalışmayan annelerde çocuğunun küçük yaşta kreşe gitmesi gerektiğini düşünmeye iten sebepler arasındadır.
 
Oysa çocuğun en güvendiği liman ailesidir. Dolayısıyla imkânı olan aileler, bu güvenli limanda ilk öğretecekleri durumları kendileri öğreterek çocuk ve aile arasında güvenli bağlanma duygularını kuvvetlendirmesi gerekmektedir. Güvenli bağlanma anne karnında, bebeklik ve ilk çocukluk dönemlerinde olur. Çocuk bu dönemde kreşte değil, kendi evinde, kendi yatağında annesinin kucağında kendisini güvende hisseder.        
                  
Bu güvenli limanda kaygısız, korkusuz bir şekilde anne ile çocuk arasında oluşan güvenli bağlanmanın avantajıyla çocuk daha rahat uyur, daha rahat yemek yer, daha dingin ve sakin olur, ilk kuralları daha rahat anlar, daha rahat bir tuvalet alışkanlığı kazanır.  
 
İlk çocukluk dönemi çocuk için çok önemlidir. Bu dönemi anne baba ile beraber geçirmesi ileriki yaşlarında da psikolojik olarak iş hayatında ve özel hayatında olum etkileri görülecektir. Sakin güvenilir ve kendini tamamlamış bir birey olarak yetişecektir.  
 
Bu bilgiler ışığında ebeveynler ailelerinin içinde bulundukları durumları da göz önünde bulundurarak karar vermelidirler. Ancak anne ve babalar şunu asla unutmamalıdırlar ki bir çocuk en çok anne ve babasına ihtiyaç duyar, onları ister ve onları sever. 
 
İster çalışsın ister çalışmasın her anne ve baba çocuğunun duygusal sevgi ihtiyacını gidermelidir. Ona yeterince vakit ayırıp onunla ilgilenip konuşmalı ve oyunlar oynamalıdır. Bir kişinin ileride hatırlayıp anlatabileceği en güzel anısı, hatırası ailesiyle geçirdiği güzel günlerinin yâd edilmesidir.
 
Kreş seçerken öncelikle çocuğu kreşe gitmiş velilerin görüşleri alınmalıdır. Sonra bina ve çevresinin kreş yönetmeliğine (internetten görülebilir) uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Mimarisiyle, sınıflarıyla, bahçesiyle vb. Uyguladıkları programın milli eğitim müfredatına uygun olup olmadığına, eğitim ekibinin alanının uzmanı olup olmadığına, psikologunun olup olmadığına ve yemeklerinin bir diyetisyen kontrolünde olması ile düzenli servis hizmetinin olmasına da bakılabilir.    
 
Ali ŞEKER
Psikolojik Danışma Uzmanı
Aile Danışmanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X