İsmail Detseli BUNUN ADI AŞK

BUNUN ADI AŞK
İsmail Detseli

BUNUN ADI AŞK

Değerli dostlarım dün yine Önemli bir gezi için yollardaydım. bu önemli geziden yazı ve Fotoğraflar gönderiyorum okuyun şayet zamanınız olursa sizde bu ata yurtlarımıza yapılan gezilere katılın Çok şeyler görüp önemli bilgiler edineceksiniz.

BUNUN ADI AŞK

Başlık ne kadar anlamlı ve güzel değil mi? Gerçekten aşk imiş Bilecik ilini ve söğüt ilçesini gezmek.
Konya Selçuklu belediyesi Maşallah fiziki belediyeciliğin yanında Kültürel belediyeciliği de çok büyük önem veriyor.

Sayın Başkan uğur İbrahim Altay ve ekibi bu işe gönül vermiş bilhassa geçmişimizi ve Belediyesinin ismine münhasıran devlet kurucu Atalarımız Selçuklu ve onun devamı olan Osmanlıyı bu güne kadar bizlere unutturmaya çalışanlara inat. Geçmişimizi öğrenmek ve bu cennet vatanın bizlere nasıl bir mücadele ve şehitler verilerek kanlar dökülerek bize atalarımızdan nasıl emanet edildiğini tahlil etmek, düşünmek ve ona göre geçmişimize sahip çıkmak adına Selçuklu torunları Osmanlı’nın izinde adı altında Bunun adı AŞK demiş.

Eee. Buna başka ne denirdi ki hakikaten bunun adı aşkların en yücesi en sevdalısıydı. Bu geziye katılmayı çok arzu ediyor içeriğini de merak ediyordum. Bunun için Basın mensubu kimliğimle Değerli Dostumuz Selçuklu Belediyesi Basın Müdürü Ahmet Bilgiç’e ismimi kaydettirdim.

Neticede uzun etmeyelim bir hafta önce gezi tarihi hakkında belediye görevlileri tarafından bilgi verildi.8 Ağustos sabahı saat 06 15 de YHT garında bulunulması önerildi. Denilen saatte vardık organizede her şey mükemmel Selçuklu belediyesi arması ve gezi sloganı ile yapılmış Boyu atkıları bir simit bir meyve suyu ve bir şişe su ile elimize biletimiz verildi. Saat 06 50 yola çıktık ver elini Bilecik.


Konya da meşhur âlimlerimizden aktarılan bir söz var belki bilinirde ben yine hatırlatmayı uygun buldum.

Ulaşım ve iletişim imkanlarının hiç olamadığı yıllarda Konya nın yakınında bir köye Cuma namazı kıldırmak ve vaaz irad etmek için bir hoca efendiyi zamanın ulaşım aracı olan öküz kağnısı ile götürüyorlarmış. Yolda kağnı sürücüsü kitaplarını okuyup giden Hoca efendiye sormuş Hocam nasıl Rahatmısınız? Mümtaz hoş görülü insan Hoca Efendi şöyle cevap vermi Allah razı olsun Efendi bu ne güzel bir seyahat hem gidiyoruz hem okuyoruz Allahıma şükürler olsun der.

Bende onun gibi düşünüyorum ne güzel bir seyahat sabah sıcak yatağından kalk yüzlerce km uzaktaki Bilecik ilini gez tekrar akşam gel sıcak yatağına uzanıp yat. Allah bu imkânları sağlayanlardan razı olsun Devletimize zeval vermesin İdarecilerimize Ve emniyet güçlerimize kuvvet versin. 


İlk olarak renden indik bizleri karşılayan kılavuz kızımız Gülgün Ekmekçi Hanım ve Bize ayrılan Otobüsümüz ile sarp bir arazide kurulu olan Bilecik ilinin dar sokaklarında ilerleyip Önce Ertuğrul camiine ve yakınında ki İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyen.

Büyük atamız Şeyh Edebali türbesini ziyaret edip dualar gönderdik o manevi mimarlarımız olan zat-ı muhteremlere. Buradan sonra Selçuklu dan Osmanlıya dönüş ile ilgili bir sinevizyon filmi izledik baya etilendik hepimiz bu gösteriden sonra Osmanlı padişahlarının tamamını tanıtan bir geniş sergiyi gezdik.

Ardından çay molası verildi. Otobüsümüze binip çok zengin donanımlı içeriği dolu olan Bilecik kültür varlıkları müzesini gezdik. Artık öğle yaklaşıyordu şehrin kıyısındaki Pelit özü göletine geldik bu gölet yarı doğal yarı da yapaymış sulama amaçlı kullanılıyormuş bol balık çeşidi olduğunu ifade etti rehber hanım kızımız.

Bu şirin ve yeşillikli yerde namazlar kılındı yemekler yendi her gittiğimiz yerde çok büyük iltifat ediliyor çok sevgi görüyorduk işte bu kayı boyunun Selçuklu ve Osmanlı torunlarının bir geleneği ve Konya Selçuklu belediyesine Konyalılara verilen bir değerdi diye düşündüm doğrusu. Şehir merkezine dönüp yaşayan şehir müzesini gezdik.

Gezdik derken buralarda gezmek öyle kısa yazıldığı kadar kolay değil her vardığımız yerde atalarımızın izi ve onların manevi yaşam hikayelerini insan içinde hissediyor ve çok duygulanıyorduk Bilhassa rehberin verdiği tarihi bilgiler şahsen beni için için ağlatıyordu. Artık Bilecik ili gezisi bitmiş tarihimizde çok büyük öneme sahip Söğüt ilçesine geçtik saat 15.45 sularında buraya gelip İlk önce Ertuğrul gazi ve yakınlarının meftun bulunduğu türbeye geldik.

Yatırların sandukaları başında dualar ettik ve kapıda bizleri karşılayan kayı elbiseli askerler ile toplu fotoğraf çektirdik.
Söğüt ilçesine giderken yolumuzun solunda bir yüksek tepenin başında türbesinde yatan ve bizlere hoş geldiniz hemşerilerim dediğine inandığımız Dursun Fakih atamıza uzaktan dualar gönderdik.

Artık gezimizin sona doğru gelirken Söğüt te birkaç müze ve tarihi camileri de gezdikten sonra gezimizin en önemli durağı olan Kuyulu mescide geldik. Burası çok önemli imiş Selçuklularda çünkü Ertuğrul gazi atamız bu caminin bulunduğu mekâna ilk gelip çadır kurmuş burası bir Rum Mahallesi olmasına rağmen beyleri ile istişare edip buraya bir küçük cami yaptırmış. Buradan geçen bir su ırmağını Rumlar zehirlediği için caminin kuzey kısmındaki girişine bir kuyu kazdıran Ertuğrul gazi hz.leri çıkan suyu üç gün kendisi içmiş atı na içirmiş ve tehlikesiz olduğunu anladıktan sonra Müslüman halka içmelerini tavsiye etmiş.

Bunca bilgiyi yazı ie aktarma imkânım yok tabi buradaki gezi bitiyordu Bu kuyulu mescidde ikindi namazımızı Cami imamı bilge insan Şahin Mülayim imameti ile eda ettik sağ olsun kamet etme işini de ben üstlendim bu da bana bir hatıra olarak kaldı.

Bu ilçeden ayrılıp Trenimizin kalkacağı istasyona yakın bir mekânda Bilecik belediyesine ait Vadii Park Restoranın açık hava kısmındaki yeşil çimenlerin içinde akşam yemeğimizi yedik.

Burada bir müddet istirahat ettikten sonra saat 20. 30 civarlarında trene binip Konya ya doğru yol alıp sağ salim evlerimize geldik bu gezi imkânını bizlere sunan Selçuklu Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’a ve diğer ilgililere, Konya rehberimiz Ali Ağlayan’a ve Bilecik rehberimiz Gülgün Ekmekçi’ye ve bu işi üstlenen firma yetkilisi gençlere Bilecik te çekilmiş olan bir toplu fotoğrafı geziye katılanlara tablo yapıp sunarak jest yapanlara ve bütün emeği geçenlere canı gönülden teşekkürlerimi arz ederim.

İşte gezide ozanlığımın tuttuğunda gelen ilhamlar.

Bilecik Gezisine

Sabahleyin erken yola çıktık serinde
Selçuklu torunları Osmanlının izinde
İlk ata başkentini gezeceğiz Bilecik ilinde
Çok teşekkürler Konya Selçuklu Belediyesine,

Bir proje yapmışlar ki adı dillere destan
Yola çıktık Marmara’ya doğru Konya dan
Ecdadımızın izinde Selçuklu Osmanlıdan
Bilgiler edineceğiz Bilecik Söğüt ilinde

Konya lı rehberimiz Sayın Ali Ağlayan
Ağı başlı ve vakur çok değerli bir insan
Selçuklu torunu olarak geçmişe ilgi duyan
Herkes nasibini alıyor Selçuklu belediyesinden

Gezinin sloganı çok anlamlı bunun adı aşk
Burayı yurt yapan atamız gönlümüzde köşk
Bu gün onlara dua edeceğiz yok eğlence meşk
Müteşekkiriz bize bunu sağlayan Selçuklu belediyesine

Bu gün işi gücü bırak bütün işlerini unut
Atalarımızın bi yıl evvelki tuttuğu yolu tut
Kolay bırakılmış değil bize bu ülke bu yurt
Çok teşekkürler ederiz Selçuklu belediyesine

Bizi karşıladı Bilecik rehberi Gülgün Ekmekçi
Bilecik’in geçmişi hakkında bize bilgiler verdi
Bu gezide manevi duygular ta gönlümüze işledi
Nasıl minnettar olmayalım Selçuklu belediyesine

Gezinin ilk saatinde Orhangazi camine gittik
İki Rekat tahıyyatül mescit namazını eda ettik
Hemen yanındaki şeyh Edebaliye dua gönderdik
İr minnet borcumuz oldu sayın Uğur İbrahim Altay’a

Öğle Namazını eda için pelit özü gölet’ine gelindi
Göl kıyısında Çınar bahçe lokantasında yemek yendi
Lokanta sahibi bu yöre ve geçmişi hakkında bilgi verdi
Çok teşekkür ederiz bu maneviyat gezisini tertip edenlere

Ozan İsmail der bu geziden büyük haz aldık
Gezinin sonuna doğru Söğüt ilçesine geldik
Geçmişi düşündük derin maneviyata daldık
Otuz beş kişiye yakın insan çok memnun olduk
Allah yol açıklığı versin bize bu imanları verenlere

Ozan yazar İsmail DETSELİ 08 Ağustos 2017 Bilecik

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı