İsmail Detseli KONYANIN İHYAİYYE CAMİSİ HANGİSİ

KONYANIN İHYAİYYE CAMİSİ HANGİSİ
İsmail Detseli

KONYANIN İHYAİYYE CAMİSİ HANGİSİ

Çok değerli dostlarım Kardeşlerim. uzun bir araştırma yaparak elde ettiğim. Konya nın hafızası diye bildiğimiz merhumlarından edindiğim şehrimizin önemli bir ibadet mekanı olan Kapı camii ve onunla ilgili işittiğim bir hatıratı sizlerle paylaşıyorum inşallah beğenirsiniz.

 

KONYANIN İHYAİYYE CAMİSİ HANGİSİ BİLİYORMUSUNUZ?

Şimdi okurlarım Konya da böyle bir cami mi var diye birbirlerine bakıp hayret ediyorlardır. Evet, var hem de Konya mızın en büyük en namlı en geniş hatta eski Konya da adres olarak şehir dışındakilerin belirli noktalarından kabul ettikleri adıyla maruf olan yeri. Bu anlatmaya çalıştığım şehir içinden ve şehir dışından gelenlerin bir vakit namaz kılabilmek için özenle can attıkları bir mekân Kapı Camii.


Benim gibi çok kimsenin de merak ettiği bu huzur dolu mekânın Kapı isminin nereden aldığıdır sanırım. Bu camiyi merhum Sefa Odabaşı ağabeyimle konuşurken ilk adını duyunca bende şaşırmıştım.

Önce buradan başlayalım anlatmaya surlar ile çevrili olan Konya nın bir kale kapısı varmış bu caminin yapıldığı yer de büyük bir kale kapısı yanında inşa edildiği için Taa o yıllarda Kapı cami olarak isim almış.


Camiyi Mevlana nın torunlarından Hasan oğlu Şeyh Hüseyin Çelebi 1658 yılında yaptırmış, ancak yapılışından sonraları birçok defa tadilattan geçmiş, bir süre sonra da yıkılmış. Camiyi tekrar zamanın Konya müftüsü olan Esenlerli Zade Seyyid Abdurrahman yeniden yaptırmış.

Daha sonra 1867 yılında çıkan bir büyük yangın sonrası bu güzel mekân cami ve yanındaki tüm vakıf dükkânları yok olmuş. Bu olaydan sonra 1868 de cami üçüncü kez yapılmış ancak son yaptıran banisi hakkında bir bilgi olmamakla birlikte yapılışı yeni inşasına dair 1868 diye Tac kapısı kemeri üstündeki kitabe de yazılı imiş. Belki de banisi isim vermek istememiştir diye şahsi düşüncemi belirterek burada bir anektot anlatayım.


1998 li yıllardı Konya mızın hafızası diye bildiğimiz merhum Sefa Odabaşı ağabeyimle ilk olarak tanışmıştık. Oradan buradan konuşurken Merak ettiğim bir arkadaşımızı merhum Yalçın Dikilitaş’ın soyadı bende merak konusu idi Seydişehir ilçemizin bu ismi taşıyan bir köyü vardı acaba bu Yalçın beylerin kökü bu köyden miydi diye sormuştum Sefa ağabeyime?

O bu yakıştırmama tebessüm edip İsmail ismini bazı yerlerden duyuyordum ama kendini ilk defa gördüm sohbetinde hoşuma gitti sen çok güzel bir Konya aşığı ve araştırmacı olursun aman bu güzel şehir Konya yı sevmekten övmekten vazgeçme.

Başka Büyükşehirlerden teklif alsan bile asla o büyükşehirlere heves etme Konya lı ol Konya yı yaz çünkü bu güzel şehir Konya nın sizin gibi kültür severlere ihtiyacı var demiş ve eklemişti. Yalçın Beylerin kökü Konyalı Dikilitaş soyadının anlatımı da şudur deyip konuya girdi. Kapı camisi 1868 de yanmış yeniden yapılıyormuş.

Temeline sağlam zemin üzerine oturması büyük taşlar yerleştirmek isteniyor ki zemin sağlam olsun diye günümüzdeki gibi beton demir yok tabii. Çok büyük bir taş varmış onu temele koymak için halk seferber olmuş ancak kimse bu büyük kütleyi yerinden kaldırmakta başarılı olamamış. Yalçın Dikilitaş beyin dedesi çok güçlü Konya da namlı olan babayiğit bir adammış o çağrılmış.

Birde temele ilk harcı atmak için ikindi namazının sünnetini hiç geçirmemiş olan bir kişi aranmış şehrin kıyısında o zaman henüz köy olan Harmancık da böyle bir zat var onun ikindi namazının sünnetini hiç geçirmediği biliniyor halk tarafından demişler. O zatı da bulup getirmişler temelin başına adam neden çağrıldığını sormuş?

Muhteremsizin ikindi namazının sünnetini hiç geçirmediğinizi duyduk sevindik bu temele sen harç koy şu kardeşimizde şu büyük taşı koyacak inşaat başlayacak demişler. Adam itiraz etmiş be bu temele harç koyamam. Niçin? Evet, ben ikindi namazımın sünnetini aklım erdi ereli hiç geçirmedim amma ben de kul hakkı var demiş.

Ahali nasıl olur efendi diye tereddüde düşünce adam anlatmış. Bir yağmurlu gün idi öküzlerime tarlama ekin ekmeye gidiyordum havanın serinliğinden ve hafifçe bir yağmur yağmasından öküzler oynaştılar elimden kurtulup başkalarının tarlalarına gittiler. Zar zor onları yakaladım o kadarda temizledim ayaklarını ama içim rahat etmedi başkalarının tarlasından ayaklarında çamur getirdiler.

Bu çamurla gelen kul hakkını üzerimde taşırım deyince ahali bu bir suç değil ağa yapma etme şu temeli at derler adamı ikna ederler temele ilk harcı o zat-ı muhterem koyar. İş o büyük taşa sıra gelmiştir ve halk yerinden ığradamadıkları (devindirmek) taşı babayiğit adam nasıl kaldıracak acaba diye merak ederken adam ya Allah deyip iki eli ile yerinden oynattığı taşı bir anda temele yuvarlayıvermiş.

Taş temele varıp tepe üzeri dikilmiş ve öylece temele yerleşmiş. Orada bulunan halk adamın gücünü takdir ederken bir büyük zat şöyle demiş Maşallah BarekAllah Rabbim gücünü artırsın ve bundan sonra senin namın Dikilitaş zade olsun demiş. Ondan dolayı Yalçın beyin sülalesinin namı böyle anılmış soyadı kanunu çıkınca da dikilitaş soyadını olarak almışlar derdi.

Ben bunu Sefa Ağabeyimden dinlemiştim. Uzun zamandan beri mübarek cami de Ramazan gecelerinde hatim ile teravih namazı kılınan birçok camimizin en büyüğü olan ve Merhum Tahir Büyükkörükçü hocamız gibi ünlü bilgin ve hitabeti düzgün imamların görev yaptığı kapı caminin Konya da ayrı bir yeri vardır.

Doğu Batı Ve Kuzey tarafından üç giriş kapısı olan bu mübarek mabedin altı ve yanları mabede ait vakıf dükkânları ile donatılmış olması ve bu dükkânlardaki gerek müşterilerin gerekse çalıştıranların maneviyata düşkün oluşları nedeni ile günün her namaz vaktinde bol bol cemaati bulunur.

1950 li yıllarda bu caminin batı tarafında kurulan odun pazarına dağ köylerinin insanları kadın erkek merkepleri ile getirdikleri odun ve çalılarını satıp bu camide bir vakit namaz kılabilmenin hazzını yaşarlardı. Bu güzel odun satışlarını ve değişik giyimli insanları ve hayvanların kalabalık lığını hayal meyal hatırlıyor ve o günün heyecanını zihnimde yaşatıyorum. Sağlıcakla kalınız

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Konya Şeker meyve vermeye devam ediyor
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı
Kalk Gidelim Fragman 120. Bölüm Fragmanı Yeni Bölüm Son Fragmanı