İsmail Detseli Hisder ile Akşehir gezisi

Hisder ile Akşehir gezisi
İsmail Detseli

Hisder ile Akşehir gezisi

Konya Aydınlar ocağı ve Hisder ile Akşehir gezisi

5- 10 Temmuz arası düzenlenmiş olan Akşehir Nasrettin hoca şenliklerine katılmak üzere Konya Aydınlar Ocağı ile Hisder (Hikmet ilim ve sanat derneği) nin işbirliği yaparak düzenlediği Akşehir gezimizi üç araçtan oluşan yaklaşık elli kişilik bir dost gurubu ile gerçekleştirdik.

Bu gezimiz Cumartesi günü sabah saat 08 de anıt alanında toplanmak suretiyle başladı neşeli keyifli bir yolculuktan sonra bu tarihi ilçemize ulaştık.

Gerek Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya Bey gerekse diğer ilgili zevatın samimi ve sevecen bir karşılaması ile samimi bir ortamda hemhal olduk dostlarla. Gezimize iştirak eden birçok değerli hocalarımız ve bürokratlarımız da vardı. Bunlardan birkaç isim saymada mahzur görmüyorum, Ankara’dan telefonla irtibat kurulan Eski köy hizmetleri Genel Müdürümüz Ali Altıntaş, Emekli Prof. Mikail Bayram, Emekli Müftü yardımcısı Mehmet Emin Parlaktürk, Dr. Ömer Yıldırım. Konya Aydınlar ocağı başkanımız Dr. Mustafa Güçlü, Hisder Başkan yardımcısı Mustafa Dündar, Sekreter Muzaffer Tulukçu’nun yanında Değerli Tarih Edebiyat ve Din kültürü hocalarından oluşan kültür aşığı bir kafile idik.

Sabah çorba içimi ve hoş sohbet faslından sonra ilk olarak Batı cephesi karargâh müzesini gezdik. Burayı gezerken zaten insan tarihin derinliklerini düşünerek dalıp gidiyor. Bu arada müzenin öndeki ufacık güllerle bezenmiş bahçeyi tarif eden mihmandarımız Ramazan Olcum önemli bir manevi değerden bahsederek 1920 yılının karmaşık günlerinde karşıt görüşlü kişiler tarafından şurada idam edilen Akşehir’in tarihi İplikçi Cami imamı. Harput’i zade Hacı Mustafa Lütfi efendinin naşı üç gün asılı kalmış bu meydanda diyor ve böyle bilim adamlarının kolayca harcanması bizleri derinden üzüyordu.

Bu geziden sonra hem hoca Nasrettin’in türbesini hem de Bu Harputi zade nin mezarlarını ziyaret edip dualar gönderdik ölmüşlerimize. Sırasıyla ulu cami ve Etnografya müzesi tarihi Akşehir evleri ve Seyit Mahmut Hayrani türbesini ziyaret ettik.

Burada Mikail Bayram hocamız bilgiler sundu katılımcılara. Ve Moğol hükümdarı Timur la savaşan ve savaşı kaybeden Sultan Bayezit’ın burada vefat etiğini ve naşının sonradan Bursa ya nakledildiği bilgilerini aldık.


Artık Akşehir de tarihi yerleri gezip tozarak hoşça vakit geçirdik Meşhur mesire yeri olan Hıdırlık ta belediye başkanı Salih Akkaya tarafından verilen öğle yemeği sonrası Akşehir Belediyesinin çalıştırdığı Takkasızlar Konağına geldik ferah bir bahçe ile çevrilmiş misafirhane olarak hizmet gören konakta meşhur peynir baklavası ile çaylar ikram edildikten sonra Muzaffer Tulukçu beyin kısa konuşmasının ardından Sayın Başkan Akkaya’nın ilçeye yapmış olduğu hizmetlerden ve katılımcılara gösterdiği ilgiden dolayı Günün anısına Hisder Başkan yardımcımız Mustafa Dündar Bey Başkan Salih Akyaya bir plaket takdim etti.

Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü de, başkan Salih Akkaya’ya “Büyük Selçuklu Mirası” adlı 4 ciltlik kitabı hediye etti. (Kitapları ve okumayı çok seven Sayın Dr. Mustafa Güçlü Başkan Akkaya’ya kitap katalogunu takdim ederken başkanım bu kitaplar Belediye arşivlerinde kalmasın evinize götürün başucu kitabınız olsun çok değerliler diye de ekledi.) 


Konuşmalar ve takdimler sonunda Muzaffer Tulukçu Bey. Benim de şiirsel bir şeyler yazdığımı fark etiğini söyleyip okumamı istedi. Bendenizde o anda karalamış olduğum birkaç satır güzellemeyi okuyuverdim. Günün sonunda tarihi iplikçi camiinde ikimdi namazımızı kılıp çıktıktan sonra artık ayrılık sohbetleri yapılırken Mihmandarımız Ramazan Olcum koluma girip beni tam caminin karşısındaki Güvendik pastanesine götürdü. İsmail Hocam bu pastane Akşehir de üçüncü kuşaktır halka hizmet ediyor diyerek Ahmet ve Erdal kardeşler ile beni tanıştırdı.

 

Meşhur olan neleriniz var dedim? Peynir baklavası dedemizin şamdan öğrenip geldiği ve burada çok rağbet gören süt kurabiyesi ve tadına doyulmaya Meşhur dondurmamız var deyince inandım ki pastane çok kalabalıktı belli ki bir neden olacaktı bu teveccühün. Pastane sahiplerinin içten ve sevecen tavırları ile çok ısrar ettikleri ne dondurmayı ne de tatlı ikramını tokluğumdan dolayı geri çevirdim ve nasip olurda bir daha gelirsek alacağımız olsun dedik.

Bu ilçenin samimi insanları ile vedalaşıp ilçeden ayrıldık. Bizimle gereğinden fazla ilgilenen Akşehir İHL Platformu Başkanı Avukat kardeşimiz Ramazan Ateş Beye ve mihmandarımız Ramazan Olcum’a daha isimlerini hatırlayamadığımız diğer kardeşlerimize en kalbi şükranlarımızı sunarız.


Yolumuz üzerinde olan Konya manevi şahsiyetlerinden olan Ladikli Ahmet ağamızı merhumun mezarına uğrayıp tüm geçmişlerimize dualar gönderdik. Allah kabul etsin

Akşehir yolculuğu maceraları

Her zaman Konya gezginlerinin âdetidir bu
On beş dakika gecikmeden yola çıkılmaz
Erken kalkan yol erken evlenen döl alır derler
Geç kalınınca zamanında menzile varılmaz

Sabah saat sekiz on beş de çıkıldı yola
Yolculuğumuz devam etti güle oynaya
Kaptan Akşehir den evvel vermedi mola
Muhabbetle yol almanın tadına doyulmaz

Araçta Afkanlı bir kardeşimiz aşır okuyor
Muhammet Acıyan bülbül gibi şakıyor
Maneviyat misk ü amber gibi kokuyor
Bu tatlı arkadaşlıkla asla yolda kalınmaz

İdarecileri taşıyan aracımız radara girmiş
Sonra anladık polisler yanlışlıkla çevirmiş
Diğer araçların yolcuları çok endişeliydik
Cezası kesilmeden tekrar yolu doğrultmuş

Gelenleri Başkan Salih Akaya hoş karşıladı
Lokantaya buyur etti çorba içme faslı başladı
Çok hoş oldu ev sahibi ile misafirler buluşması
Merhum Harputizade hocaya dualarda bulunduk

Tandır çorbasına kaşık atarak karnımız doydu.
Hiciv yapıp taşlama yapmak bizde ki huydu
Bu çorba Akşehir imiz de çok da meşhurdu 
Akşehir’in eşrafları ile sohbet edip tanışıyoruz

Şükür çorbamızı içip karnımızı doyurduk
Konya kafilesi Akşehir’e geldiğini duyurduk
Artık Tarihi yerleri gezme vakti yola koyulduk
Mihmandar Ramazan Olcumdan bilgiler alıyoruz

Bu ilçenin tarihi evlerini ve müzelerini gördük
Seyit Mahmut hayrani Türbesinde tarihe gömüldük
Öğle vakti namazımızı tarihi ulu camide kıldık
Kurtuluş savaşının ilk noktası Akşehir’de tarihe doyduk

Sayın Akşehir belediye Başkanı Dr. Sailh Akkaya ile birlikte Akşehir in meşhur mesire yeri olan Hıdırlık tepesindeki belediyenin işlettiği Tandır kebabı ile meşhur lokantaya geldik. Ve ikram edilen Tandır kebabı Kiraz ve tatlıdan oluşan zengin bir menü ile karnımız doyurduk. Bu arada yemek sofrasında otururken gözüme Eski Belediye Başkanı şimdi Konya milletvekilimiz olan Mustafa Baloğlu’nu Sayın Başkan Akkaya ile Aracının başında kısa bir sohbet ederken gördüm doğrusu eskiden tanışıklığımız da olunca niye bir hoş geldiniz demedi Konya kafilense diye de hayıflandım. 
Sonradan anladık ki vekilimiz bir yakınının cenazesine katılmak için acele ayrılmış bize Başkan Akkaya öyle söyledi.
Akşehir’imize Değerli hizmetlerde bulunan Belediye Başkanımız Sayın Akkaya dışında Katılımcılara gösterilen şu önemli konuyu yazmamak olmaz. Sabahleyin içilen Tandır çorbasının ücretini herkes kendisi ödeyecekti ama. Çumra DSİ den emekli olup Akşehir’e yerleşen ve kafilemizdeki birçok arkadaşımızla dost olan. İşadamı Hasan Akbaba kardeşimiz bütün kafilenin Çorba paralarını ödemişti bile. Bundan başka akşama kalmak isteyenlere de kendi malikânesinde çiğ köfte ikramı yapacağını söyledi kalan dostlarımız bu güzel ikramdan faydalanmışlar. 
Bizim kalem yine durmuyordu bu tarihi ilçeyi gezerken düşünürken işte yine ilham akıyordu gönlüme
AKŞEHİR

Öğle namazı sonrası Hıdırlık’a gelindi
Kiraz ve tandırda kızarmış kebap yendi
Bu güzel ikram Akşehir belediyesindendi
Konya mızın incisisin sen güzel Akşehir

Geçmişini araştırdım baktım ki tarih ötesi
Üzerine düşmüş hoca Nasrettin’in gölgesi
İsmine münhasır olan bal sevenlerin ülkesi
Taa eski tarihlerde bile adın var senin Akşehir

Bu yıl hoca Nasrettin temsili Ahmet yenilmez
Göle yoğurt çalan hocanın iç hali bilinmez
O dünyanın ortası burası demişse ölçülmez
Dillere destan Hıdırlığın vardır senin Akşehir

Akşehir Gölünüze Yoğurtla çalınmış maya
Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya
Acaba tutmuş mu o yoğurt göldeki suya
Bu hoca esprisine hep gülünür şirin Akşehir

Buradan sonra ki ziyaret yeri takasızlar konağı
Özel olarak ikram edildi burada peynir baklavası
Yorgunluğu aldı Tarihi tulumbalardan akan suları
Misafirine çok değer veren insanların ilçesi Akşehir

Konya’nın gururu emekli Genel müdür Ali Altıntaş
Ankara’dan geziye katılarak bizlere oldu arkadaş
Konyalı birbirini çok severler hepsi kavim kardaş
Dostları buluşturup bir araya getiren güzel Akşehir

Araştırmasıyla onun kaleminden çıkmış belgeler
Gazeteci yazar kardeşimiz Abdullah Güzel Dülger
Bizi gezdiren Ramazan Olcum İlçesine hizmet eder 
Geçmiş tarihinle öğünmek hakkındır güzel Akşehir

Bu Ozan İsmail sana gelirken daima sevinir
Akşehir denince aklımıza hoca Nasrettin gelir
Kirazı vişnesi leziz yemekleri ise afiyetle yenir
Ege ile iç Anadolu’yu birleştiren güzel ilçem Akşehir

08/07/ 2017 İsmail Detseli Akşehir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ