İsmail Detseli BİZİM OBADAN

BİZİM OBADAN
İsmail Detseli

BİZİM OBADAN

Gelin Bu Ramazan günü bir Yörük fıkrası ile gülüşmeye ne dersiniz.
BİZİM OBADAN

Genç bir Yörük delikanlısı hastalanır öldüğü zannedilerek obadaki çadırdan alınır, yakında ki bir köyün mezarlığına defnedilir yalnız ölüp ölmediğinden şüphelenildiği için bir gece üzerine toprak atılmaz öyle açık ta bırakılır başına birde bekçi konur. 


Aslında doğruda yapılır çünkü Yörük delikanlı ölmemiş ama o zamanın bir hastalığı olarak kan tutması diye bir şey olmuştur.
Yörüklerden dinlediğim anlatılan efsane odur ki, o gece soru melaikeleri gencin yanına gelirler ve derler ki bu gencin Allah ın dininden kitaptan kurandan haberi var mı bir soralım derler.

Ve meleklerden biri hey falan oğlu falan***Men Rabbük’e vema dinük’e vema nebiyyük’e vema kitabik’e /Rabbin kim, Dinin ne, Peygamberin kim, Kitabın ne,/ diye sorar?

Sorular karşısında şaşkına dönen aslında bunlardan da pek bir haberi olmayan genç yörük, kendisine göre cevaplar bulup cevaplar soruları. 


Ağam Valla ben hastalandığımda İrabiye (kızkardeşi) (Rabia) ip bükerdi. Nebi davara gittiydi. Bana da böğün sen yorgunsun dinlen dediler bende çadır da yatıyordum sonra buraya gelmişim ben gerisini bilemem der.


Melek ikinci defa gence gür sesle tekrar ayni soruları sorar ve şöyle hafiften de sırtına dokunarak neyi bilmezsin dünyada boşa mı diye gezdin neler yapardın deyince?

Şaşkınlığı artan bu genç Yörük.

Valla melek ağam sizin buraya gelen miseviri (misafir) çok irahatsız (rahatsız) ediyorlar eğer bizim obadan bir duyarlarsa böyle yaptığınızı gayri kimse gelmez buraya der.
Ve korkuyla uykudan uyanır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu