İsmail Detseli Atıflı ve yaşanmış fıkralar

Atıflı ve yaşanmış fıkralar
İsmail Detseli

Atıflı ve yaşanmış fıkralar

Efendim Mübarek ramazan-ı şerif geldi. Artık uzun yaz günleri gavura darılp da oruç yiyenler gibi küfür hiddet ve gazaplanarak Orucun ecrini kaçırmama için güzel fıkralar anlatıp zamanımızı değerlendirelim dedim. Bir merhum hocamızın fıkrasını ekledim yazıya birde benim anne dedemin babası tarafından yaşanmış olduğunu dedemin anlattığı benzer fıkları da altına ekledim okuyun bakalım.


Yemi Kim Verecek?
Nasreddin Hoca, bir gün eşeğiyle odun getirir. Hava da çok sıcak olduğundan hem kendisi hem eşeği kan ter içinde kalırlar. Hoca odunları indirir, yerleştirir. 
Karısına: 
- Hatun, eşek çok yoruldu, onu bir yemleyiver, diye seslenir. 
Karısı da o gün yorgun olduğundan: 
- Efendi, benim isim var, sen yemleyiver, der. 
Hoca sıcaktan iyice bunalmış vaziyette kendini minderin üzerine atar. 
- Olmaz! Hiç halim yok, veremem, sen ver der. 
Eşeğin yemini sen vereceksin ben vereceğim derken is kızışır. Epeyce tartışırlar. 
En sonunda Hoca: 
- Pekala! Öyleyse aramızda bahse tutuşalım. Kim önce konuşursa eseğe o yem versin. Anlaştık mı?

Karısı teklifi kabul eder. Ikisi de birer köseye çekilirler. 
Az sonra kadın, el işini alarak komşuya gider. Hoca birşey diyemez. 
Aradan biraz zaman geçer. Eve bir hırsız girer. Hoca'yı görünce kaçaçak olur. Ama Hoca'dan hiç ses ve tepki gelmediğini anlayınca kaçmaktan vazgeçer. 
Ortalıkta ne var ne yoksa koca bir çuvala doldurur. Hoca'nın gözleri önünde çuvalı yüklenerek evden çıkar. 
Karısı epey zaman sonra eve girip evin halini görür. Eşyaların yerinde yeller esmektedir. Telaşla: 
- Bu ne hal Efendi! diye çığlık atar. 
Hoca yattığı yerden doğrularak: 
- Haydi bakalım Hatun, bahsi kaybettin. Eşeğin yemini sen vereceksin!


İNEĞİ YEMLEDİN Mİ?
Bu hocamızın fıkrasında anlatıldığı gibi hoca merhum bir inat uğruna hırsızın evi soymasına göz yummuş mu bilinmez ama. Benim Anne dedemin anlattığı ilginç fıkrayı okuyun. Benim dedemin babasına köyümüzde deli Abdurrahman derlermiş. Ama Çok da deli birisi değilmiş yalnız çok kazak (sert mizaçlı) bir herifmiş. Benim köyüm Kilistra çok tarihi bir öneme sahip Erken Bizans dönemi yaşamından kalma Mağaraları, Şapelleri, Gizli geçitleri, Derin kazılmış dipsiz denecek uzunlukta kuyuları, Mahzenleri, Bir Hüyük etrafında kurulmuş olan köyün altının boş olduğu ve bu derin geniş kuyulardan bu yer altı şehrine inildiği rivayet edilir.


Bundan dolayı her evin altında ya bir mağara ya da bir kuyu mutlaka vardır.
İşte dedem gilin evinin ahırında da bir Böyle kuyu varmış. evlerin de bir inekleri var bir eşekleri var bunların yemleme işini hep Merhume Emine nenen yaparmış (Zümbül Emini köydeki tanınmış ismi.) Bir gün Emine ninem hastalanmış Abdurrahman dedeme ineğe bir yem vermesini söylemiş adam bir öğün yemi vermiş ineğe. Kadın hastalıktan iyileşememiş dedeme yine ineğe yem veriver demiş. Dedem tamam deyip ahıra inmiş bir müddet sonra eve gelmiş nineciğim sormuş İneğe yem verdimi herif gücenme çok hastayım deyince, Dedem Marak (Merak) etme garı sonsuza kadar yemledim ineği bir daha yem istemez bizden demiş. Ninem kocasının ahlakını bildiği için heyecanla sormuş? Nasıl yem istemez herif çok döktün önüne samanı yemi. Yok, yok çok filan dökmedim ineği kestim kuyuya attım. Ne yaptın herif neden yaptın? EEE ne yapayım inek yaşarsa hep bana yemlemek düşecek onun için bu işten çabuk kurtulduk deyivermiş.


Tabi Merhume gariban ninemin niye böyle yaptın diye ona karşı bir yaptırımı söz konusu değil evde herifin dediği olurmuş.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu