İsmail Detseli GİLİSSİRA'DAN YAŞANMIŞ BİR ÇANAKKALE ÖYKÜSÜ

GİLİSSİRA'DAN YAŞANMIŞ BİR ÇANAKKALE  ÖYKÜSÜ
İsmail Detseli

GİLİSSİRA'DAN YAŞANMIŞ BİR ÇANAKKALE ÖYKÜSÜ

Çok değerli gönül dostlarım, bu gün Çanakkale harbinin 102. yıl dönümü, ben yaşta olanlar Çanakkale harbi şehitlerinin eşleri kurtuluş savaşı şehit eşleri ve sağ dönen gazileri ile tanışma fırsatı elde ettik hatta onlarla uzun süre yaşayarak anılar dinledik. işte o anılardan birini hatırladığım kadarı ile kaleme aldım. biraz uzunca yazı ama okumaya değer lütfen okuyun.
KÖYÜM GİLİSSİRA'DAN YAŞANMIŞ BİR ÇANAKKALE 
ÖYKÜSÜ

1306 Rumi 1890 miladi yılında Konya nın Gilissira köyünde doğmuştu lakapları Sait oğulları sülalesi diye kayıtlı köy kütüğünde. Ali aslında köy kütüğünde adı Mustafa, amma onu hiç kimse Mustafa olarak bilmiyor eşi Şefika kadın hatta yetim kalmış oğlu Durmuş bile. Ali onbaşı olarak biliyor ve öyle tanınmakta Ali onbaşı aslında babasının adı bu bahse konu şehidimizin. O yıllar Osmanlının yedi düvelle savaştığı zor yıllardı. Ali kırsalın ağır işleri ile boğuşarak büyüdü bu arada eğitimini de ihmal etmedi ebeveynleri onu elden geldiğince okuttular hem dini bilgilerini hem de kendisini anlatabileceği Osmanlıcasını. Adı Ali idi ama atasından kalma bir isim mi idi yoksa babası anası öylemi arzu etmişti nüfusa kaydını yaptırırken Ali onbaşı diye yazdırmışlardı. Gün geldi Ali 20 yaşına girdi ve balkan harpleri devam ediyordu Bizim Gilisisralı Ali de askere alındı ve hemen cepheye gönderildi. Ali başarılı ve cesur okuma yazması olan o şiddetli harpler de bile dini vazifelerini aksatmadan yapan bir nefer olarak adına yakışır olan onbaşı rütbesini de askerde bir daha kazanmıştı. Balkan harpleri Osmanlılar için büyük bir yenilgi ve kayıp oldu ülkemizin birçok toprağını kaybettik.
Harp sona erdi Ali terhis olup köyüne geldi ve ana baba isteği görücü usulü ile köyün güzel ve hamarat kızı olan Şefika ile evlendirildi. Şefika Ali onbaşıdan iki yaş kadar küçüktü ama oda bilgili ve iyi yetişmiş bir aile kızıydı. Ali ile Şefika 1913 ün son aylarında evlenmişler henüz 5-6 aylık evli iken bu sefer Çanakkale harbi zuhur etmiş ve Ali yine askere istenmişti. Yeni evli olan Ali buna hiç üzülmemiş ayrıca da çok sevinmişti. Çünkü balkan savaşlarının mağlubiyeti bütün Türk gençlerinde olduğu gibi Ali onbaşı üzerinde de büyük bir şok etkisi yapmış bir türlü bu yenilgiyi kabullenemiyormuş. Her gece yeni evlendiği hanımına bu bozgunu anlatıp üzüntüsünden uyku uyumadığı geceleri olurdu diye Merhume Şefika yenge anlatırdı. Severek Çanakkale ye gidip o kafirlerden öç almak istediğini söyleyerek askere gider gidiş o gidiş 250 bin askerimizin şahadet şerbetini içtiği gibi Ali onbaşıda şahadete erişmiş ama o zor yıllarda hiçbir öldü veya sağ haberi alınamamış kendisinden yani künyesi gelmemiş yada şehre gelmiş ise de köydeki ailesine bilgi verilmemiş.
Ali onbaşı askere giderken Şefika Hanım yeni doğum yapmış Durmuş adında bir bebekleri dünyaya gelmiş ama babasını hatırlamıyormuş bile henüz bir yaşında. Durmuş hocam 1329 Rumi 1913 miladi doğumlu idi. Şefika kadın cesur ve aileye çocuğuna sahip bilinçli bir kadındı oğlu Durmuş’u devletin de yardımı ile hem Osmanlıca hem de Latin harflerini okutup bilge bir insan olarak topluma kazandırmış. O yıllarda okuma yazma bilen çok olmadığı için eğitmen olmuş çünkü benim 1952-53 de 1.ve 2.sınıfta öğretmenimdi. Öğretmenimin birde benim yaşıt oğlu vardı Onun adı da Ali idi. Ayni sınıflarda 5 yıl okuduk Rahmetli arkadaşımla. Hem Ali hem de ben okulda iyi okuyan daima birinci olan birer talebe idik birbirimizi de çok severdik bundan dolayı sık sık o bize bende onlara gider ders çalışırdık.
1957 yılı son 5. sınıftayız bir kış mevsimi Çarşamba günü öğleden sonra idi. Arkadaşım Ali ile onlara ders çalışmaya gittik. O yıllarda Çarşamba günleri öğleden sonra okul tatil olurdu Cumartesi günleri de öğleye kadar ders yapardık. O gün Ali arkadaşımda bir değişiklik vardı daha ders filan çalışmadan Ninesi Şefika yengeye ısrarla gocana Ali dedemi anlat diye adeta yalvarıyordu. Bizim köyümüzde nineye Gocana dedeye gocababa derdik. Şefika yenge ısrarlar karşısında bunalıyor terliyordu Ali’nin anası Bahar yenge de oğluna guzum Gocaananı üzme bırak diyordu. Nihayet Şefika yenge guzum elimde işim var aklımda başka başka yerlerde senle uğraşacak zamanım yok akşama Ismayılı (İsmail) evlerine salma gece size çokça Ali dedeni anlatayım dedi. Hemen biz Ali ile bizim eve gelip anacığıma merak etmesinler diye onlarda kalacağımızı söyledik işi sağlama aldık ve geceyi iple çekiyorduk. Yukarıda değindiğim evlenme olayları ile başladı Şefika yenge kocası Şehit Ali onbaşı yı anlatmaya ancak anlatırken bazen duraklıyor dudakları büzüşüyor dili lal oluyor yüzümüze bakıp için için ağlıyordu. Bende Şefika yenge merhumeyi çok severdim çünkü o kırsal kesimin vasıta ve doktordan yoksun yıllarının doğum yapan kadınların adeta bir ebesi ve doktoru idi herkese yardıma koşar bütün bilgisini tecrübesini köyün genç gelinleri için harcardı aldığı ücreti ise ya büyükçe bir Allah razı olsun yada bir peşkir olurdu. İşte bende Şefika yengenin eline doğmuşum o beni bende onu bir ata şefkati ile severdik çünkü sonraları onunla çok merkeplerle oynaya gelip gittik o şehit maaşı alır ben ise evimizin ihtiyaçların gidermek için o yolları teperdik.
Neyse dönelim Ali onbaşının hikâyesini vefakâr eşi Şefika yengeden dinlemeye.
Kocasını arayan kadın:
Arkadaşım Ali dedemi anlat deyince. Kadın şöyle bir içini çekti ve başladı deden 1914 te tekrar ekser oldu guzum ve bir daha da dönmedi o gittiğinde baban durmuş henüz bir yaşındaydı. Onun şehit oldu habarı biz aylar sonra duyduk ama bir türlü kabullenemiyorduk çünkü düşmana esir düşüp te sonradan köyümüze çıkıp gelenler oluyordu acaba deden de gelir mi diye umutlandık ama ne yazık ki o dönmedi
Deden 1914 te tekrar ekser oldu guzum ve bir daha da dönmedi o gittiğinde baban durmuş henüz bir yaşındaydı Harpler bitmiş aradan yıllar geçmiş Ali onbaşının ölü diri künyesi bile gelmemiş Şefika yengenin durmuşu büyümüş 13 yaşlarına gelmiş kocasının yokluğu Şefika yengenin içinde bir ukde olmuş. Karar vermiş kocasını aramak için Çanakkale ye gitmeye. Oğlum Durmuş babanı aramaya gidelim mi ekserlik yaptığı yere? Gidelim ana yayan yapıldak Durmuşumla bir günden şehre geldik diye başladı anlatmaya Şefika yenge. Trene bindik afyona kadar gittik bizim gideceğimiz yöne tren yok Afyonkarahisar da trenden indik yol iz bilmiyoruz sorarak yol bulmaya çabalıyoruz bir adama sorduk şu otobüse binin dedi bindik o bizi sandıklıya götürmüş vakit öğle olmuştu bir sap yüklü kağnı gördük. Adama yalvardık bizi ana yola bir çıkarıver dedik adam dedi ki gardaşım bundan sonra ana yola çıksanız ne olacak araba yok at yok gelin bizde misafir olun yarın ben size bir vasıta bulayım dedi. Zaten çok yorgun idik onun kağnısındaki sapın üzerine zorla binip o adamın evinde misafir olduk. Allah razı olsun hanımı çocukları bize çok iyi davrandılar bizi yere guza koymadılar (bizim köy tabiri) sabahleyin erkence yine o kağnı ile bizi bir yere çıkardı bir vasıtayı durdurdu ona durumumuzu anlattı bindirdi yola düştük adam bizi bir yerde indirdi gardaşım şu dükkana girin ordan size yardımcı olacaklar dedi gitti adam bizden para filan almadı başka bir vesaitle Bursa ya gönderdi. Sabah yakın idi vardığımızda. Şöyle bir gıyıda azıcık uyukladık ortalık ışıyınca kalktık bir yere sorduk Çanakkale ye nasıl gideceğimizi ve durumumuzu anlattık o yıllarda insanlar çok samimi ve yardım severlerdi bize çok yardım ettiler herkesler. Bir vasıtaya bindik yola koyulduk akşam yaklaşıyordu bir yerde durdu endik şehir mi kasabamı bilemedik şüfer bana anacığım burada bu gün kalacağız Çanakkale ye çok yaklaştık amma yarın buradan başka vasıta ile sizi göndereceğim dedi. Utel (otel) filan var mı gardaşım dedim ne oteli aba benim misafirimsiniz bir şehit yetimine bakamazsak yazıklar olsun bize dedi. O gece onlarda misafir olduk Allah onlardan da razı olsun sabah erkence başka bir vasıta ile Çanakkale ye vasıl olduk. 
Çanakkale ye gittim. 15 gün o yarım ada da dağlarda dedene ait bir şeyler aradık bulamadık.
Bu arada azığımız tükenince köylülerden ekmek istiyorduk bazende köyden yenmesinde sakınca olmadığını bildiğimiz otları ekmeğe katık ediyorduk. Binbir güçlük çektik bazı harpten kalma olduğunu tahmin ettiğimiz potin eskilerini elbise eskilerini, cüzdan yırtıklarını bulup onlarla avunuyorduk. 
Artık çok yorulduk ümidimiz de kesildi dönmeye karar verdik ve arazide bulunan genç bir çam ağacının dibine oturduk. Ben sırtımı ağaca yasladım oğlum Durmuş ta önüme doğru oturdu dizime yattı uyumaya başladı. Bende herhalde biraz uyku kestirmiştim sanırım ve hemen Yiğidim Ali onbaşı karşıma dikiliverdi ve bana sesleniyor du sanki. Şefika Şefika diye sesi geliyordu. Eyyy, Buyur Yiğidim buyur evimin erkeği dedim. Beni bulamadın değil mi yedi dağ çiçeğim dedi? Bende bulamadım hay yiğidim günlerdir seni arıyorum yetim bıraktığın oğlun Durmuş la birlikte dedim. Vay benim temiz yürekli hatunum hala o saf kalpliliğin üzerinde duruyor dünya güzelim dedi. Ve hemen kalk yaslandığın oturduğun yerden geriye dön yukarı doğru bak 15 adım kadar üst yanında iki çatalı olan bir büyükçe çam ağacı var ben onun dibindeyim. Oğlum Durmuşu da al oraya gel dedi. Ben heyecanla kalk Durmuşum kalk babanı buldum çabuk kalk guzum Baban bize çağırdı dedim. İkimizde acele acele koşarak o eşimin söylediği çatallı çamı gördük ve oraya doğru hızla koştuk. Çamın dibine vardığımızda toprak sanki titriyordu ve işte Şefika eşin burada yatıyor diyor gibiydi. Ben o toprağın üzerine kapandım onunla sanki yüz yüze konuştuk ve bir müddet öyle kaldım orada. Sonra ayrıldık bana deden ayan beyan görünmüştü. Baban şaşkın şaşkın yüzüme bakıyordu ama oda sevinmişti. Ayeti kerimede Allah yolunda can verenleri siz ölüler sanmayın bilakis onlar diridirler onlar sizi görü duyar ama siz onları göremezsiniz demiyor muydu? Rabbimizin den gelen o ayet manası tecelli ediyordu. Dedi, düşünceye daldı eli çenesinde bir müddet durdu gözyaşlarını sildi bize bakıp gülümsemeyi de ihmal etmedi. Bizler onu dinlerken yemek yemeyi bile unutmuştuk onu dikkatle süzüyorduk. Kendimizden geçmiştik adeta. Bu vatan bize kolaylıkla bırakılmadı yeni neslimiz bunları okuyup ibret alsınlar düşünsünler selamette kalınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ