Ahmed ALP Selçuklu’nun Başkentinden Türkiye’nin Başbakanlığına

Selçuklu’nun Başkentinden Türkiye’nin Başbakanlığına
Ahmed ALP

Selçuklu’nun Başkentinden Türkiye’nin Başbakanlığına

Selçuklu Devleti Anadolu’nun türkleşmesi ve islamlaşmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Çok önemliden ziyade aslında ilk adımı atan ve bu süreci başarıyla yürüten bir devlettir. Bugün Anadolu’da 70 milyon insan ben Türküm diyor ve birbirleriyle ortak dilleri olan Türkçe konuşarak anlaşıyorlarsa biz bunu Allah’ın izniyle, Selçuklu Devleti’ne borçluyuz. O günün şartlarında, Orta Asya’dan çıkıp gelmiş, yeni müslümanlığı tanımış bir Millet olan Türkler’in bu başarısı kayda değer, tarihimizde genişçe yer bulması gereken, çok önemli bir tarihi olgudur.

O dönemde bir yandan Anadolu’ya yeni yeni göçler geliyor, bir yandan yeni yeni beylikler ve küçük küçük devletler kuruluyor, bir yandan bu devletler Anadolu Türk Birliği için birbirleri ile çatışıyor, bir yandan Haçlılar ile mücadele edilirken, Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması Mefküresinden ayrılmadan bu yolda Tüm Anadoluyu içine alacak büyük bir başarıya imza atılıyor.

 

İşte bizim böyle, Türk Cihan Hakimiyeti Mefküresi adı altında bir ülkümüz vardır. Bu ülkü biz islamiyetle şereflendikten sonra İla-yı kelimetullah’a dönüşmüştür. Türkçe birlik dilidir. Bu birlik Tevhid’den gelir, yani Allah’ın bir olmasından. Türkler bu saikle köklü bir devlet geleneği geliştirmişlerdir. Ve gittikleri her toprak parçasında hakimiyetlerini bu amaçla güçlendirmişler ve bu amaç uğruna bir çok devletler teşkil etmişlerdir. Biz Anadolu’da yaşayan Türkler için bunlardan iki devlet çok önemlidir; Selçuklu ve Osmanlı. 

Başbakanımız ve Seçilmiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da Yüksek Hızlı Tren’in Ankara - İstanbul Hattı’nın açılışnda buna vurgu yapmış ve “Üç devletin başkentinliğini yapmış şehirleri (Konya-Ankara-İznik-İstanbul) YHT hattı ile birleştirdik” demiştir. Ayrıca yeni Başbakanlık Binasının, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bu üç devletin mimari tarzından izler taşıması da bu bakımdan önemli birer ipucudur.

 

İlk açıklamasındaki “Ak Parti hareketi konjektürel şartlarda çıkmış bir siyasi hareket değildir. Köklü bir devlet geleneği içinde ortaya çıkmış ve bu köklü devlet geleneğini inşa etmek üzere yol açıkmış bir kadro” sözleri ile yazımda anlatmak istediğim manayı, partisinin misyonu olarak çok güzel ifade eden Ahmet Davutoğlu’nun Ak Parti’nin Başkanlığına, Türkiye’nin başbakanalığına getirilecek olmasını çok anlamlı buluyorum. 

Türk Cihan Hakimiyeti Mefkûresi yolunda çok dev bir adım olarak görüyorum.

 

Ahmet Davutoğlu tüm hayatının şehadetiyle bu misyonun adamıdır. Tüm hayatını bu Stretejik Derinliğe adamış başarılı, çalışkan, etkin bir devlet adamıdır. 

 

Kaderin bir takdiriyle, pek manidar olarak Anadolu’nun Türkleşmesini takdire şayan bir başarıyla gerçekleştirmiş Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti Konya’mızın Milletvekili ve Pir Mehmet Oğlu Oğuz Bey’in adıyla anılan Oğuzeli nam  mevkiye yerleşmesiyle kurulan Taşkent’te(Pirlerkondu) doğmuş, Ahmet Davutoğlu’na yakında devralacağı yeni görevinde başarılar diliyor, ülkemize, tüm Türk ve İslam Alemine hayırlara vesile olmasını diliyoruz.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ