İsmail Detseli Bir 5 yıl daha öyle mi?

Bir 5 yıl daha öyle mi?
İsmail Detseli

Bir 5 yıl daha öyle mi?

Dost acı söyler ama yüze söyler.

“İl ve ilçe adayları konusunda birbirimizi kandırmayalım” diyerek söze gireyim.

Daha önceki yazılarımda da bir nebze değinmiştim. Aslında hiç bu konularda yazmayı pek benimsemiyorum. Yörüğün oturduğu sırt seninle benim dediğim de vırt ile zırt derlerdi. Çok doğru söylemişler atalar.

Bu konuda bir şeyler yazsak ne olacak, yazmasak ne olacak… Cami ne kadar büyük olursa olsun imam bildiğini okurmuş. Bizim iyi bilir diye işi havale ettiğimiz ağalar da bildiğini okuyor. Aday tercihi öncesi gündemde konuşulanlar ne yazık ki Ankara’ya pek duyulmuyor. Beyefendiler bildiklerini okuyorlar.

Adam pek sevilmemiş, sevimsiz de, 10 senedir yapıp ettiği ortada… Elinoğlu ilini ilçesini 10 senede Paris yapıyor, bizimkiler mucur, taş, çakıl belediyeciliği yapıyorum, diye övünüyor. Bir de üçüncü döneme aday gösteriliyor. Kimileri de bir dönem sonunda hemen alaşağı ediliyor. Şöyle de bir dedikodu var: Başpatrona kiminle daha uyumlu çalışırsın diye sorulasıymış, ilçe başkan adayları ona göre tespit edilesiymiş.

Sanırım bu dönem adayların seçiminde ülkenin içinde bulunduğu siyasi çalkantıdan dolayı Başbakan’ın çok bir etkisi olmamış. Kim kime karşı ise onu gammazlamış, kim kimi seviyor destekliyorsa onu övmüş ve aday olması konusunda bastırmışsa onlar oluvermişler gibi. Benim düşünceme göre burada ne temayül dikkate alınmış ne il teşkilatının önerileri… Resmen Konyalılarla inatlaşılmış gibi bir fotoğraf çıkıyor ortaya… Kime sorsam aday gösterilenlere ölsem vermem tepkisi…

Gösterilen adayların bir kısmının ismi cismi halk tarafından bilinmiyordu. Bir kısmı da dönemini tamamlamış, halk yeni ve genç dinamik çalışkan insana ve şehrine değer veren adaylar görmek istiyordu. Ne diyelim ülkemiz ve ilimiz adına hepsi hayırlı olsun, Allah hepsine güç kuvvet versin diyelim, bizlere bu düşer.

Şimdi bir tarafsız adam Konya sokaklarına çıksa, arkasında hiç kamera ve makine olmasa veya akşam Konya’da bir topluluğa gidip sorsa ‘bu belirlenen adaylar hakkında görüşleriniz nedir’ diye… Genelde menfi cevaplar gelecektir. Konya artık yeni isimler görmek istemektedir. Yeni yüzlerle yeni heyecanlar yaşamak istemektedir. Bu seçimde yeni diye ortaya sunulacak ne varsa 5 yıl önceki seçim beyannamesinden “kopyala yapıştır” projelerdir.

El-fatiha…

Velhasıl, Konya insanı sevdi mi çok sever ama küstüğü dağın odununu da kırk yıl yakmaz. Bu yerel seçimlerde bilhassa çok parti ayrımı da gözetilmez. Kim hizmet edecekse kim daha çok sevilip sayılıyorsa onu seçer vatandaş, şu partili bu partili demez.

Benim bir haftadır adaylar açıklandığından bu yana edindiğim intibaa göre bu seçim milletvekili seçimi olsaydı hükümetin maruz kaldığı gezi olayları ve “paralel yapı” kuşatması Konya’da AK Parti’ye yüzde 90 oy getirecekti.

Önümüzdeki genel seçimlerde başka çok önemli bir durum vukua gelmez ise hükümete destek büyük ölçüde sürecektir. Ama bu seçimler için Konya adına bu garantiyi vermek sanırım pek mümkün gözükmüyor. Belki kazanacak AK Partili adaylar ama oylarının çok düşük olacağı kesindir.

İktidar gücüne rağmen Konya’yı hak ettiği noktalara taşıyamamışsın…  Altyapı sorununu, otopark ve trafik sorununu tam anlamıyla çözememişsin… Kayseri gibi, Gaziantep gibi, Adana gibi daha birçok ilin gerisinde kalmışsın… Sosyal Belediyecilikte halktan kopmuşsun…

Mevlana’nın gölgesinde, bir gazeteciye “sizin gibi 200 tane var, hangi birinize dönüp bakayım” diyen bir belediye başkanı ne Mevlana’yı anlamıştır ne de Adab-ı Muaşeret bilmektedir.

Neresinden tutsan dökülüyor ey okur! Şimdiye kadar sadece Konya merkezi ve merkez ilçelerini idare edenler, artık yeni büyükşehir yasası gereği kilometrelerce uzaklıktaki ilçelere beldelere köylere hizmet götüreceklermiş. Şurayı ziyaret, burayı ziyaret haberleri medyada. Umarım o ziyaret ettikleri yerlere seçimden sonra da giderler, başarılı olmalarını tabi ki isteriz.

Bizimkisi dost tavsiyesi. Yeni ve eski başkan adaylarından hiçbirisi ile uzun süredir bir münasebette bulunmadık. Uzaktan seven dostlarız biz. Yanlarına gidip söyleyemediğimiz için bazen buradan söyleme cesareti gösteriyoruz. Hiçbir beklentimizin olmadığını da onlar iyi bilirler. Allah çarşılarına Pazar versin derim…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
İsveç 2 - 3 Türkiye maçın geniş özeti ve goller izle
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu