Seçme Yazarlar 'Uyan ey gözlerim, gafletten uyan' MEHMET BARLAS

'Uyan ey gözlerim, gafletten uyan' MEHMET BARLAS
Seçme Yazarlar

'Uyan ey gözlerim, gafletten uyan' MEHMET BARLAS

Eski dilde "Hab-ı gaflet" denilirdi, şimdi bu kavrama "Gaflet uykusu" deniliyor.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı hedef alan geçen yılın ocak ayındaki yargı operasyonu arkasındaki güdülerin çok açık ve seçik biçimde tahlil edilmesine rağmen "Paralel devlet"in üzerine o zaman gidilmemesi, "Acaba yöneticilerimiz gaflet uykusuna mı dalmışlardı" kuşkusunu doğal olarak gündeme getiriyor.
Oysa bu konuda hemen karar vermek doğru değil galiba... Siyasetçilerin bazı gerçekleri bilerek, bunları görmezden gelir gibi davrandıklarına defalarca tanık olmadık mı?
Ben bunun en somut örneğini, Turgut Özal'ın kendisine karşı girişilen suikastın dosyasını kapatmasında görmüştüm. Özal, ANAP Kongresi'nde kendisine kurşun sıkan suikastçının izini sürdürmüş, bütün ilişkilerini saptamıştı. Ama bunları bir nevi hasıraltı etti. 

Acaba uyudu mu? 

Kendisine "Neden böyle yaptınız" diye sorduğumda da "Bu karanlık ilişkilere yoğunlaşsaydık, reformları yapamazdım. Başka hiçbir meseleyle ilgilenemezdik" demişti.
Acaba Başbakan Erdoğan da mı böyle baktı "Paralel devlet"in MİT'i hedef alan 7 Ocak girişimine? Bu şekilde "Dershaneler" konusu gündeme gelene kadar gaflet uykusundaymış gibi mi görüntü verdi ve icraatını aksatmamaya çalıştı?
Ya da gerçekten gaflet uykusuna dalmıştı ve aralık ayındaki darbe girişimi ile mi uyandırıldı derin uykusundan?
Siyasetçilerin düşünce tarzlarını da, davranışlarını da, siyaset dışı mesleklerin insanları pek anlayamaz...
1980'e dayanan yıllarda, Demirel'den kopan milletvekilleri Ecevit'e katılmış ve "Güneş Motel Kabinesi" böylece kurulmuştu. Bu milletvekillerinden biri de Demirel'e çok yakın olduğu bilinen Tuncay Mataracı'ydı...

 

 

Yazının devamı için TIKLAYIIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ