Avon Amway Oriflame ve Ülker Dore

Avon Amway Oriflame bayanların rağbet ettiği işlerin başında geliyor.
Bu haber 26 Ocak 2011, Çarşamba 09:24:57 eklenmiş ve 14349 kez görüntülenmiştir.
Avon Amway Oriflame ve Ülker Dore

HABER KAYNAĞI

içerik kaynaktan otomatik çekilmektedir.
İşinden olanlar doğrudan satış firmalarının kapısını çalmaya başlayınca, sektör yatırımcıların ilgi odağı oldu. Avon, Amway, Herbalife, Nikken, Oriflame ve Tupperware gibi uluslararası firmaların etkili olduğu sektörde, pazarın cazibesine kapılan Yıldız Holding de Dore ile yerini aldı. Dore Genel Müdürü Murat Sayar, 5 yılda liderlik hedefiyle sektöre girdiklerini belirtirken, sektörün önde gelen firmaları arasındaki Avon ve Oriflame ise krizi fırsata çevirerek büyüme atağına geçti.
 
Sadece Türkiye'de değil dünyada da ilgi odağı olan doğrudan satış pazarı, dünya perakende devlerinin de merceği altında. Body Shop, kurduğu Body Shop Home ile çeşitli ülkelerde doğrudan satışa yönelirken, Unilever ve Yves Rochers gibi zincirlerin bu yöntemi kullandığı biliniyor. Doğrudan satış sistemini tercih eden firmalar ağırlıklı olarak kozmetik, kişisel bakım, temizlik ürünleri, sağlıklı yaşam ürünleri ve ev araç gereçlerinin satışını gerçekleştiriyor.
Ekonomik krizde işsiz kalanların ilgi gösterdiği doğrudan satış pazarı, krizde büyüme rakamlarını katladı. Tüm dünyada 100 milyar dolara ulaşan pazar, Türkiye'de ise 600 milyon TL'ye ulaştı. Doğrudan satış pazarının son 4 yılda perakende sektörüne göre 2 kat daha hızlı büyüdüğünü kaydeden Doğrudan Satış Derneği Başkanı Ron Griffiths, sektörün özellikle kriz dönemlerinde büyüme trendi yakaladığına dikkat çekti. Griffiths, "Aile bütçelerinin zorlandığı kriz dönemlerinde, dışarıya alışverişe çıkmak bile maliyet getiriyor. Oysa doğrudan satış sistemiyle tüketici hem kalite hem de yenilikçi ürüne ulaşabiliyor. Ayrıca böyle dönemlerde stres altındaki birçok kadın görüntüsüne daha fazla özen gösteriyor. Bu da satışlarımızı artırıyor. Kriz dönemlerinde sektörde faaliyet gösteren firma sayısı yüzde 15 artıyor" dedi.
 
 
12 milyon kişi satış yaptı
Türkiye'de bu işi yapanların sayısının 600 bin olduğunu ancak bugüne kadar bu sektöre bulaşanların sayısının 12 milyonu aştığını ifade eden Griffiths, işletmelerin maliyet nedeniyle istihdamdan kaçındığı bir ortamda, sektörün işsizliğe çare olarak üstlendiği rolün bariz olduğunu belirtti.
Sektörün hitap ettiği geniş bir kesim olduğuna dikkat çeken Griffiths, belirli bir eğitim seviyesi ve iş tecrübesi bulunmayan kişilerin, kriz nedeniyle işlerini kaybetmiş kişilerle sermaye birikimi olmayan ancak çalışmaya ihtiyaç duyan 18 yaşını doldurmuş herkes için fırsat olduğuna dikkat çekti.
Türkiye pazarının potansiyelinin büyük olduğuna işaret eden Griffiths, "Türkiye'de uluslararası markaları kullanarak yeni deneyimler edinmek isteyen oldukça genç bir profil bulunuyor. Pazara yeni oyuncuların girmesi ve büyük perakende zincirlerinin genişlemesi ile birlikte büyük alışveriş merkezlerinin sayısının da katlanarak artacağı beklenmektedir" dedi.
 
 
Yeni oyuncu Dore liderlik istiyor
Pazarın Türkiye'deki büyüme performansını fırsat olarak değerlendiren Yıldız Holding, bu yılın başından itibaren Dore ile pazara giriş yaptı. Kozmetik, temizlik, ev ve mutfak ürünleri, aksesuar gibi pek çok farklı ürünü aynı katalogda bir araya getiren Dore hedefini yüksek tuttu. 2009'un şirket için başlangıç ve öğrenme yılı olarak geçtiğini söyleyen Dore Genel Müdürü Murat Sayar, 2010 yılında hızlı bir performans sergileyeceklerini söyledi. Şu ana kadar 15 bin temsilciye ulaşan Dore'yi 5 yıl içinde sektör lideri yapacaklarını söyleyen Sayar, "En büyük avantajımız esnek kataloğumuz. Ürün portföyümüzü tüketicilerin istediği şekilde yönlendirip zenginleştiriyoruz. Her yaştan kişiye yönelik kataloğumuz var. İlk kataloğumuzda 200 ürün vardı, bugün 500 ürün içeren 6. kataloğa ulaştık. Kataloğumuzdaki en ucuz ürün 2,9 TL en pahalı ürün ise 49 TL" dedi.
 
 
AVON TEMSİLCİ SAYISINI ARTIRDI
"Kadınların kadınlar için çalıştığı şirket" olarak tanınan Avon, dünya çapında 10 milyar dolar ciro yapıyor. Dünyanın en büyük doğrudan satış şirketi Avon, 6 milyon bağımsız girişimcisi ile 100'den fazla ülkede mevcut. 1993 yılında Eczacıbaşı ile kurduğu ortak girişim şirketiyle Türkiye pazarına giren firma, bugün yüzde 100 Avon şirketi olarak devam ediyor. Türkiye'de sadece kriz döneminde yüzde 15 oranında temsilci sayısını artıran şirket, 850 farklı ürün ile pazardaki yerini koruyor.
 
 
ORIFLAME KRİZDE YÜZDE 90 BÜYÜDÜ
Krizin Oriflame Türkiye'yi olumlu etkilediğini söyleyen Oriflame Türkiye Genel Müdürü Johan Larsson, "Çok başarılı bir 2009 yılı geçirdik. 2008'e göre 2009 yılını yüzde 90 büyümeyle kapatacağız" dedi. Türkiye pazarından çok büyük beklentileri olduğuna vurgu yapan Larsson, "Oriflame olarak yıllık 900 ürün pazarlıyoruz. Temsilci sayımız 300 bin ve her geçer gün bu rakam artıyor. Türkiye, Oriflame ülkeleri arasında en hızlı büyüyen pazarlarda başı çekiyor" ifadelerini kullandı.
..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..

ETİKETLER : Avon Amway Oriflame Dore
Diğer Ekonomi haberleriKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 
RenkliFace RenkliTwit

Renklihaber.net  - Gerçek Haber
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Konya'nın Haberleri
Video Haberler
Mobil Haber
Canlı Yayınlar
Köşe Yazarları
Konya Gazeteleri Tüm Sayfalar
Spor
Konyaspor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Bursaspor
Puan Durumları
haberler haberler ..