Kızlık Zarı Estetiği, Vajina Estetiği ( am estetiği)

Kızlık Zarı Estetiği, Vajina Estetiği
Bu haber 22 Ocak 2010, Cuma 00:03:05 eklenmiş ve 17721 kez görüntülenmiştir.
Kızlık Zarı Estetiği, Vajina Estetiği ( am estetiği)

HABER KAYNAĞI

içerik kaynaktan otomatik çekilmektedir.

* TÜM SORUNLARINIZI dr_saglik_hatti@hotmail.com SORABİLİRSİNİZ

Kızlık Zarı Estetiği

Hymenoplasty geçmiş yıllarda özellikle Orta Doğu ve Latin Amerika ülkelerinde dünyanın diğer bölgelerine göre daha sık uygulanan bir işlemken günümüzde ABD, Uzak Doğu ve ülkemizde de bu operasyona yönelik istekler oldukça fazlalaşmaya başlamıştır. Dinsel, sosyal, kültürel, ve etnik nedenlerle bazı kadınlar için evlilik öncesi dönemde bekaret önemli olup, kızlık zarının herhangi bir nedenle rüptüre olması (yırtılması) hymenoplasty denilen işlem ile geri döndürülebilir.

Hymenoplasty tıbbın oldukça tartışmalı konularından birisidir. Bazı doktorlar bu işlemi yapmayı tamamen reddederken bazı doktorlar belirli durumlarda bu işlemi yapar. Tıp açısından tartışmalı olan noktası aslında bu işlemin bir tür “gelecekteki kocayı” kandırma işlemi olmasıdır. Diğer yandan kızlık zarının bozulması herzaman cinsel ilişki ile olmamaktadır. Buna yolaçabilecek etkenler arasında:


1. Masturbasyon
2. Adet dönemlerinde bilinçsiz tampon kullanımı
3. Düşme
4. At binme
5. Bisiklet
6. Karete vb uzak doğu sporları
7. Jimnastik
8. Medikal nedenler sayılabilir.

Olaya bu ikinci yönden yaklaşıldığı zaman hymenoplasty bir kandırmaca olmayıp bir genç kızın haksız suçlamalardan korunması için yapılan bir işlemdir.

Vajina Estetiği

Kadın genital organındaki estetik müdahalelerden en çok yapılanı hipertrofik labia minora redüksiyonu (vajen küçük dudaklarının küçültülmesi) olmakla birlikte, labia majora reduksiyonu (büyük dudakların küçültülmesi) ve labialara ve pubik bölgeye yağ enjesiyonu da yapılmaktadır.
Labia minoraların büyük olması özellikle genç ve orta yaş kadınlarda psikolojik ve sosyal problemlere sebep olur. Hastaların doğru düzgün spor yapmasını engeller. Devamlı hissedilen ıslaklık hissi sinir bozucudur. Ayrıca labia minoralar kolaylıkla tahriş olarak ağrılı ve kokulu enfeksiyonlara neden olabilir ki bu da sağlıklı bir cinsel hayatı engeller.
Anatomik olarak dikkat edilmesi gereken en önemli şey labia minoraların (küçük dudaklar) hemen hiç bir zaman mükemmel bir şekilde simetrik olmadıklarıdır. Genellikle dudaklardan bir tanesi daha büyüktür ve bu vajen girişini kapatır. Bu nedenle hastalar sıklıkla büyük olan dudağın küçültülmesini ve böylece asimetrinin düzeltilmesini isterler. Çünkü onlara göre asimetri anormaldir. Böyle bir durumda asimetrinin derecesi önemlidir ve her asimetrinin cerrahi gerektirmeyeceğini bilmek gerekir.

LABİA MİNORA HİPERTROFİSİ (VAJEN KÜÇÜK DUDAKLARININ BÜYÜK OLMASI)

Sınıflandırılması 1993 yılında Talita Franco tarafından yapılmış olup:
Type I: 2 cm den küçük
Type II: 2-4 cm arası
Type III: 4-6 cm arası
Type IV: 6 cm den büyük.

CERRAHİ TEKNİK:

Labia Minora hipertrofisinin cerrahi olarak düzeltilmesinde pek çok kesi tekniği tanımlanmış olmakla birlikte hemen hepsi aynı sonucu vermeye hizmet ederler. Ameliyat sedasyon altında ve lokal anestezi ile yapılır. Hastaya ameliyat sırasında antibiyotik tedavisi başlanır ve antibiyotik ve NSAI tedavi operasyondan sonraki bir hafta boyunca devam eder. En sık kullanılan kesilerden bir tanesi S kesi olup bu kesi sayesinde son derece elastik olan bu dokuda kontraktürler oluşması önlenmiş olur. Amaç yukarıda da belirtildiği gibi tam olarak simetrik labia minoralar oluşturmak değildir. Tersine labialardan büyük olanının yine bir miktar büyük bırakılması ileride cinsel ilişki sırasında oluşabilecek problemleri önler. Kesiler daha sonrası alınması icap etmeyen sütürler ile dikilirler.


Bazı labia minora hipertrofilerinde clitoral prepuce’da da büyüklük olabilir. Eğer labia minora reduksiyonu yapılır ancak klitoristeki problem giderilmezse işlem sonrası klitoris bir mikropenis gibi görülebilir. Böyle vakalarda labia minora reduksiyonu sırasında klitorisin her iki lateralinden fusiform eksizyonlar yapılarak bir düzeltme yoluna gidilmesi gerekir. Bu bölgenin anatomisinin iyi bilinmesi ameliyat sonrasında klitorisin tam merkeze getirilmesini sağlamak açısından önemlidir.
Operasyon sonrası ilk 15 gün hastalar için zor olabilir. Ağrı kesici ilaçlar hastaların ağrısını azaltır. Ancak bu dönemde en önemli şey hastaların küvette yıkanmaması (duş önerilir) ve 1-1.5 ay cinsel ilişkide bulunmamalarıdır.

LABİA MAJORA HİPERTROFİSİ (VAJEN BÜYÜK DUDAKLARININ BÜYÜK OLMASI)

Bu problem iki yöntemden birisiyle veya sıklıkla ikisinin kombine edilmesiyle tedavi edilir.

1. Sinsizyon ve eksizyonu
2. Lipoplasty

Bazı hastalarda, özellikle şişman bayanlarda, pubis lift (germe) gerekebilir. Cerrahi işlem yukardakine benzer şartlarda gerçekleştirilir ve postoperatif bakımı aynıdır.

LABİA MAJORA VE MİNORALARIN ATROFİSİ VEYA HİPOPLAZİSİ (BÜYÜK VEYA KÜÇÜK DUDAKLARIN İNCE GÖRÜNÜMÜ)

Daha nadiren görülmekle birlikte bu deformiteler hastalarda oldukça problem yaratıyor olabilir. Bu hastaların pek çoğu eksiklik olan bölgeye yağ enjeksiyonu yapıldıktan sonra cinsel ilişkinin hem daha kolay hem de daha zevkli olduğunu belirtmişlerdir. Yağ enjeksiyonu hem labiaların kalınlaşmasını sağlar hem de vajinal girişi daraltarak erkek ve kadının cinsel ilişkiden aldığı zevki artırır. Bir kerede verilen yağ miktarını fazla tutup iyileşmenin gecikmesindense gerekirse 6 ay sonra bir kez daha yağ enjeksiyonu yapmak daha iyi bir fikirdir.

 
 
 
 

HYMEN NEDİR
Hymen vajina alt 1/3 kısmında bulunan doğumsal bir mukoz membrandır. Bu membran her kadında değişik şekil ve büyüklüklerde olabileceği gibi bazı kadınlarda doğuştan hymen bulunmaz. Hymen tam bir zar halinde olmayıp üzerinde bir veya daha fazla açıklık vardır ve bu açıklıklar menstrüel sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Nadiren de olsa bazı kadınlarda hymen üzerinde bir açıklık yoktur (hymen imperforatus) ve bu adet kanının dışarı atılmasını önlediği için cerrahi girişim gerektirir.
HYMEN TİPLERİ

1. Annular hymen: Hymen vajinal giriş etrafında bir yüzük şeklindedir ve ortası tam bir yuvarlak açıklıktır. Travma sonrası bu açıklık yuvarlaklığını kaybetmeye başlar

 


2. Kresentik veya Lunar hymen: Zar bu durumda vajina ön veya arka duvarında yarım ay şeklindedir

 

 3. Hymen imperforatus: 1/2000 kız bebek doğumunda görülür. Hymende açıklık yoktur ve cerrahi müdahale ile açılması gerekir

 

 4. Cribriform hymen: Bu tipte hymen üzerinde ufak ufak pek çok delik vardır. Bu delikler menstrüel sıvıların geçmesine izin verir ancak cinsel ilişkiyi önleyebilir ve bu nedenle cerrahi olarak açılması gerekir. 

 

5. Denticular hymen:  Nadir görülür açıklık düzensizdir. 6. Fimbriated hymen: Nadir görülür.

 

7. Labial hymen: Nadir görülür. Hymen vajina dudaklarına benzer.

 

8. Septat hymen ve subseptat hymen:  Nadir görülen durumlardır.


 

 

HYMENOPLASTY NE ZAMAN YAPILIR?
Hymenoplasty kızlık zarının bozulmasından bir kaç gün sonra yapılacağı gibi yıllar sonra da yapılabilir. Ancak yapılmasının önerilmediği durumlar olabileceği gibi yapılsa bile çok iyi sonuçlar alınamayabilecek durumlar olabilir.
Hymenoplasty için başvuran hastanın önce durumu tam ve doğru bir şekilde doktoruna anlatması ve bu işlemi niçin istediğini açıklaması lazımdır. Fiziksel ve mental açıdan uygun olmayan hastalarda bu işlem yapılamaz. Ayrıca hastanın bu işlemden beklentileri çok iyi belirlenmeli ve işlem hastaya çok iyi anlatılmalıdır. İlk muayene sırasında hastanın jinekolojik muayenesi de yapılarak hymen’in durumu not edilir.


HYMEN MUAYENESİ
Bu muayenenin sebebi yırtılmış olan kızlık zarının değerlendirilmesidir. Kızlık zarının yırtılması üzerinden çok uzun bir süre geçmişse kızlık zarı kalıntıları iyice kaybolmuş olabilir. Yine doğum yaptıktan sonra veya doğum sayısı arttıkça, cinsel ilişki veya mastürbasyon sayısı arttıkça kalan hymen kısımları çok azalır, retrakte olur ve hatta tamamen kaybolabilir. Diğer taraftan az sayıda cinsel ilişki sonrası veya mastürbasyon sonrası olan yırtılmalar daha çok vajina arka duvarında hymen yırtılmalarına neden olur.


KİMLERE YAPILIR ve YAPILMAZ
1. Tıbbi etik açısından sorun olmayan durumlar
     a. Tecavüz vakaları (Fransa’da tecavüz vakaları sonrası hymenoplasty operasyonunu sağlık sigortaları karşılamaktadır)
     b. Düşme, spor vb kaza ile rüptür (yırtılma) meydana gelmiş durumlar
 

2. Tıbbi etik açısından problem oluşturabilecek durumlar
     a. Rıza ile girilmiş bir cinsel ilişki sonrası hymenoplasty yaptırmak isteyen hastalar
     b. Mastürbasyon sonrası kızlık zarında yırtılma olan hastalar
 

3. Tıbbi açıdan kesinikle etiğe ters düşen durumlar
     a. Doğum yapmış kadınlar
     b. Kendi isteği ile değil aile veya çevre zorlaması ile getirilen hastalar
     c. Hymenoplasty işlemini alışkanlık haline getiren hastalar
     d. Fiziksel ve mental stabilitesi uygun olmayan hastalar
     e. Hymenoplasty işlemini tam anlayamamış hastalar
     f. Aşırı beklentisi olan hastalar

İŞLEM NASIL YAPILIR
Operasyon sedasyon ve lokal anestezi altında gerçekleştirilen yarım saat ile 1.5 saat arasında süren bir işlemdir. Operasyon süresini hymen’in o anki durumu belirler.Yırtılmış zarın vajina duvarındaki kalıntıları üzerindeki mukoza bir miktar temizlendikten sonra parçalar kendiliğinden eriyen çok ince dikişlerle birbirine dikilerek o bölgede hymenin tekrar oluşması sağlanır. Hasta operasyon sonrası evine gider ve ertesi gün işine dönebilir. Hasta hemen hiç ağrı hissetmez ancak birkaç gün NSAI ilaç ve antibiyotik alınması önerilir. İyileşme yani hymenin tekrar oluşması 6-8 hafta alabilir. Bu nedenle operasyon sonrası cinsel ilişki, tampon kullanımı, ve vajinal yıkama 6 hafta önerilmez.


RİSKLER
İşlemin başarısız olma ihtimali dışında hemen hiç bir riski yoktur. Hymen özel zarsı yapısından dolayı kanlanması az olan bir bölgedir ve bu nedenle işlem sonrası başarısız sonuç alınabilir (kanlanması iyi olmayan bölgeler iyileşme problemleri gösterir). Bu nedenle işlemin tekrarlanması gerekebilir.


SONUÇ
Hymenoplasty sonrası yeni oluşturulan hymen hemen hemen eskisinden farksızdır ve hasta veya parneri aradaki farkı anlayamaz. Ancak bir adli tıp uzmanı, jinekolog veya bir plastik cerrah durumu anlayabilir. Hymenoplasty sonrası ilk cinsel ilişkide normal bir ilk cinsel ilişkide olduğu gibi hafif bir acı duyulur ve bir kaç damla kanama görülebilir.
 

..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..

ETİKETLER :
Diğer Video Haber haberleriKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 
RenkliFace RenkliTwit

Renklihaber.net  - Gerçek Haber
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Konya'nın Haberleri
Video Haberler
Mobil Haber
Canlı Yayınlar
Köşe Yazarları
Konya Gazeteleri Tüm Sayfalar
Spor
Konyaspor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Bursaspor
Puan Durumları
haberler haberler ..