Hurda araç alımında yaş yükseltildi

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre model yılı 1985 ve daha eski olan araçlar İl Özel İdaresi’ne teslim edilecek
Bu haber 19 Eylul 2010, Pazar 15:30:48 eklenmiş ve 150861 kez görüntülenmiştir.
Hurda araç alımında yaş yükseltildi

Hurda araç alımında yeni tebliğ yayımlandı. Devlet bu kez 1985 ve daha büyük model araçları hurda olarak alacak. Hurda araçlar, Konya’da İl Özel İdaresi’ne teslim edilecek. Hükümetin dönüşüm projesi olarak başlattığı ve yaşlı araçların yollardan çekilmesi amacıyla yapılan hurda araç alımı yeniden gündeme geliyor. Maliye Bakanlığı’nın konu ile ilgili tebliği, Resmi Gazete’nin 7 Eylül 2010 tarih ve 27695 sayılı nüshasında yayımlandı. Buna göre, hurda araç yaşı 1979’dan 1985’e çıkartılırken, model yılı 1985 ve daha eski olan araçlar hurda olarak verilebilecek.

VATANDAŞ NE YAPACAK?
Hurda aracı olan vatandaş, önce bulunduğu bölgenin Trafik Tescil Müdürlüğü’ne giderek, burada doldurduğu ek 3 formunu İl Özel İdarelerine götürecek. İl Özel İdareleri araçların şase ve motor numaralarına bakarak, hurda aracı teslim alacak. İdare’den aldığı tutanak ve plaka ile Vergi Dairelerine gidecek olan vatandaş, burada da aracının vergi borçlarını sildirecek, trafikten düşürttürecek. Vatandaş böylece, aracının vergi borcundan kurtulmuş olacak.

HURDA ARAÇLAR EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
Resmi olarak başvurusu yapılan ve Emniyet'ten kaydı düşürülerek, hurdaya ayrılacak araçlar, hammadde ya da ekonomiye kazandırılabilecek kısımları da belirlenmek üzere her türlü ayrışımdan geçirilecek. Araçlar, Makine Kimya Enstitüsü’ne (MKE) gönderilecek. Böylece resmi olarak hurdaya ayrılan bir araç yeniden yola çıkamayacak.

DEVLETE KATKISI 80 MİLYAR LİRA
Son olarak 28 Şubat 2009 - 30 Haziran 2010 tarihleri arasında yapılan hurda araç alımı uygulamasında Konya İl Özel İdaresi 860 hurda araç teslim aldı. Bu uygulamada Konya’nın devlete katkısı yaklaşık 80 milyar lira oldu. Hurda araç alımında yeni dönem 31 Aralık 2011 tarihine kadar devam edecek.

..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..

HABER

KAYNAĞI

ETİKETLER : Hurda araç son haber Hurda araç son durum
Diğer Ekonomi haberleri
  
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

RenkliFace RenkliTwit

dmoz.org
Visit us on Google+


Renklihaber.net  - Gerçek Haber
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Konya'nın Haberleri
Video Haberler
Mobil Haber
Canlı Yayınlar
Köşe Yazarları
Konya Gazeteleri Tüm Sayfalar
Spor
Konyaspor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Bursaspor
Puan Durumları
haberler haberler ..