Yeşil ve kırmızı biber hakkında bilmediklerimiz Faydaları zararları neler

Yeşil biberin içerdiği vitaminler, betakaroten ve yüksek orandaki lifli yapısıyla insan sağlığına büyük yarar sağlıyor.
Bu haber 14 Agustos 2010, Cumartesi 23:06:50 eklenmiş ve 139637 kez görüntülenmiştir.
Yeşil ve kırmızı biber hakkında bilmediklerimiz Faydaları zararları neler

Sivri Biberin Faydaları:

Yeşil biberin içeriğindeki P vitamininin damarları yumuşattığı ve kanamaları önlediğini ifade eden bilim adamları , K vitamininin de kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırarak, kanamaları durdurduğunu, vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Yetişen, bol miktarda beta karotenin yanı sıra A provitamini, C, B1, B2, E, P ve K vitaminleriyle birlikte bazı alkaloidler bulunan yeşil biberin, iyi bir antioksidan olduğu bildirildi.

yeşil sivri biberler resimleri
Uzmanlar, biberlerde, bol beta karoten, C, P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidler bulunduğunu kaydederek, bunların, mideyi kuvvetlendirdiğini, iştah açtığını ve mide tembelliğini giderdiğini söylüyor.
Biber bitkisinin türlere göre değişmekle birlikte, uzunca oval biçimli, kenarları düz yapraklarının rengi, yeşilin açıktan koyuya kadar değişen tonlarında olur. Yaz aylarında açan küçük çiçekleri, beyaz ve ender olarak menekşe rengindedir. Biber meyveleri renk, biçim, büyüklük ve tat bakımından türlerine göre büyük farklılıklar gösterir. Meyvenin kabuğu, disk biçimindeki kirli beyaz renkli ufak tohumlarının kümesinden bir boşlukla ayrılır.
Ülkemizde dolmalık, sivri, çarliston, domates, süs vb. türleri yetiştirilmektedir. Biber meyvesi taze olarak salatalara katılır, öylece yenilir; dolması ve turşuları yapılır. Acı biberler baharat olarak sıkça kullanılır. Domates biberinin salçası yapılmakta ve ayrıca biberler, türlü yemeklere katılmaktadır.
BESİN DEĞERLERİ
100 gr. dolmalık ya da sivri taze biberin içerdiği besin değerleri şunlardır: 22 kalori; 1,2 gr. protein; 4,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 1.4 gr. lif: 22 mgr. fosfor; 9 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 13 mgr. sodyum; 213 mgr. potasyum: 420 IU A vitamini; 0,08 mgr. B1 vitamini; 0,08 mgr. B2 vitamini; 0,5 mgr. B3 vitamini; 0.26 mgr. B6 vitamini; 9.8 mcgr. folik asit; 128 mgr. C vitamini ve 0,7 mgr. E vitamini.
Acı kırmızı biberlerin bazı besin değerleri daha da yüksektir. Şöyle ki: 32 kalori; 3.840 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 140 mgr. C vitamini ve 0,8 mgr. E vitamini.

 
SAĞLIĞIMIZA YARARLARI
Yukarıda görülen ve bazıları oldukça yüksek olan besin değerlerinin yanı sıra;
Biberler, içerdikleri antioksidan ve diğer maddelerle bedenin birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma rizikosunu azaltır; felç geçirme ve katarakt illetine tutulma tehlikesini en aza indirir.
C vitamini yönünden zenginliği sayesinde biberler, bedenin hastalıklara direncini artırır, soğuk algınlığının ilk aşamasında iyileştirici olur.
Biberler, içerdiği yüksek orandaki lif nedeniyle pekliğe (kabızlığa) iyi gelir.
Özellikle acı biberler akciğerlerin ilacı olur: Balgam söktürücü işlevleri vardır; kronik bronşit ile anfizemi önler ve hafifletir; solunum zorluklarını giderir.
Acı biber, damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer, ağrı geçirir ve hastaların kendisini iyi duyumsamalarını sağlar.
Ayrıca tüm biberler mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrarı artırır, tüm bedeni uyana olurlar.
Bütün bu önemli etkilerinden faydalanmak için biber türleri günlük diyete katılmalı ve bol bol tüketilmelidir.
Dikkat: Acı biber aşırı olarak alınırsa, mide ve bağırsaklarda tahrişlere yol açabilir, hatta böbreklerde, karaciğerde rahatsızlanmalara neden olabilir.
KIRMIZI BİBERİN FAYDALARI

kırmızı biber resimleri
Acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde ''kapsaisin''in, kanser başta olmak üzere
birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğu belirlendi.
Yapılan araştyırma sonuçlarına göre; kırmızı biberin içerisinde bol miktarda bulunan ''Kapsaisin'' maddesinin insan sağlığı üzerine birçok olumlu etkiye sahip olduğu,ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisini P- maddesi yok ediyor, kanser önleyici etkisini ise içindeki kırmızı karotenoid maddesi sağlıyor. Ayrıca kırmızı biberin kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere sahip. Sanıldığının aksine kırmızı biber zayıflatıcı etki de gösteriyor''
Bu faydaların sağlıklı kurutulmuş ya da taze yenilen kırmızı biber de görüldüğü,kırmızı biberin insan sağlığı üzerindeki faydalı etkilerini  gösteren birçok temel çalışmanın mevcuttur.
ülkemizin araştırmacıları kırmızı biberle ilgili konuya yeterli derecede ilgi göstermemiş ve bu konuda sınırlı sayıda çalışma yapılmış. Uzakdoğu ve batılı araştırmacılar bu konuda daha fazla araştırmaya yer vermişler. Halbuki biber üretimi ve tüketiminde ülkemiz eşsiz. Bu çalışma ile amacımız ülkemiz araştırmacılarının, halkımızın ve kamuoyunun dikkatini bilimsel veriler ışığında kırmızı biber üzerine çekmektir.''
KANSERİ ÖNLÜYOR
Geçtiğimiz yıllarda ABD'de bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, kırmızı biberin içinde etkin olarak bulunan ve acılığını veren bir maddenin, prostat kanseri hücrelerinin ''intiharına'' neden olduğunu ortaya çıkarılmıştı.
Los Angeles'teki Cedars-Sinai Hastanesi Kanser Enstitüsü ve California Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde ''kapsaisin'', kanserli prostat hücrelerine enjekte edildiğinde, bunların parçalanarak yok olmalarını sağladıklarını anlatan Yılmaz, araştırmada, laboratuar farelerine nakledilen kanserli insan prostat hücrelerinin yüzde 80'inin ''kapsaisin'' karşısında imha olduklarının ortaya çıktığı kaydedilmişti.
Kapsaisinin, insanlarda kanserli prostat hücre kültürleri üzerinde, yayılmayı önleyen güçlü etkisi bulunduğunu söyledi.

..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..

HABER

KAYNAĞI

ETİKETLER : Yeşil biber faydaları Biber faydaları Biber kana faydası
Diğer Ekonomi haberleri
  
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Visit us on Google+


Anket
Diğer Anketler

AK Partiden Konya Milletvekili olarak kimi görmek istersiniz
Şampiyon kim olacak?
BEDELLİ ASKERLİK konusunda ne düşünüyorsunuz?

Renklihaber.net  - Gerçek Haber
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Konya'nın Haberleri
Video Haberler
Mobil Haber
Canlı Yayınlar
Köşe Yazarları
Konya Gazeteleri Tüm Sayfalar
Spor
Konyaspor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Bursaspor
Puan Durumları
haberler haberler ..