Burma Katliamı Doğru, Fotoğraflar Yanlış
İnsanların araştırmadan ve kaynağına bakmadan özellikle de Sosya Medya kullanıcılarının ani kararları neticesinde doğru haber bile yanlış yola sapabiliyor. Bunun en acı örneği ise Burma haberleri. Bir sürü ilgisiz fotoğrafın Burma katliamı diye sunulması vicdanları yaralarken, insanların güven duygusunu alt üst etti.
Bu haber 23 Temmuz 2012, Pazartesi 02:13:56 eklenmiş ve 17031 kez görüntülenmiştir.
Burma Katliamı Doğru, Fotoğraflar Yanlış

Sosyal Medya'da her zamanki gibi paylaşılan bilginin doğruluğu kontrol edilmeyince ve paylaşım sağlanarak hit ve üye kazanma arzusu da ön plana çıkınca , binlerce insana iletildi ve şu anda neredeyse katliamın simgesi haline gelen fotoğraflar, Tibetli rahiplerin, Çinli deprem kurbanlarına yardım ettiği ve hayatını kaybedenler için dua ettikleri bir ana ait olduğunu kimse hatırlayamadı. Amaç 'Yalancı Çoban' hikayesimidir bilinmez ama yarın gerçek fotoğraflar ve bilgiler çıktığında insanlar bu kez nasıl inanacaklar, nasıl tepki verecekler acaba bu düşünülmüş müdür yoksa düşünülen ve amaçlanan bu mudur?

 

Birkaç gün önce Facebook sayfamızdan da paylaştık, kullanıcılarımı bilgilendirelim istedik. Aman Allahım ne yorumlar, ne yorumlar aldık. Küfürmü yemedik, 'Allah'tan belamızı mı bulmadık'. Sadece oturduk araştırdık, bu resimler yabancı resimler değillerdi bir yerde bir hata var dedik. Halen bu resimler ve videolar  en çok okunan gazeteler ve haber siteleri bir yana dursun tv'ler de bile yayınlanmaya devam ediyor. Yahu hala neyin peşindesiniz, Burma'da bir vahşet var doğru ama o fotoğraflar ve videolar yanlış...

 

Buradan belirttik. Yayınlanan fotoğrafların neredeyse hemen hepsi farklı yerlerde farklı zamanlarda yaşanan üzücü olayların yansımaları idi. Farkında olamadık. Neredeyse tüm tv'ler ve gazeteler diri "Diri müslümanları yakıyorlar" derken gösterdiği videonun Afrikadaki bir eşcinselin yakılış videosu olduğunu unuttu. Budist rahiplerin Çin depremindeki yardım görüntülerine "Budistler azdı, Bu da vahşeti" derken bile kullanılan resmin ne olduğunun kaygısında olamadılar. Amaç doğru haber vermek olsa idi araştırılır, sorulurdu. Birileri birilerinin oyununa geldi, ancak kaybeden suçsuzokurlar oldu.

 

Çok acı ki kullanılan neredeyse tüm kareler ya bir deprem ya da bir faciadan alınan kareler. Ancak bir gerçek var o da Tayland'ın komşularından Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletindeki Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarında son bir ay içerisinde binden fazla Müslüman katledildi. Kendilerine yönelik yok etme politikasından kaçarak Bangladeş'e sığınmak isteyen Arakanlı Müslümanlar'a hükümet izin vermiyor.

 

Sadece bir örnek vereceğiz gerisi Facebook sayfamızda var... 

Facebook'ta hazla yayılan ve Burmalı bir Müslümanın yandığını gösterdiği iddia edilen fotoğrafsa Çin liderinin, Hindistan ziyaretini protesto için kendini yakan bir Tibetli'ye ve 2012 Mart ayına ait.  


Resimler buradan paylaşıp ta tekrar içinizin kalkmasını istemiyoruz ancak fotoğraflar +18 olup bu adresten tarihleri ile birlikte kontrol edilebilir.

http://www.facebook.com/notes/renklihabernet/burma-arakan-ve-sosyal-medya-yalanlar%C4%B1-l%C3%BCtfen-dikkat/461796230506602  


Video

HABER

KAYNAĞI

..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..
ETİKETLER :
Diğer Güncel haberleri
 
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


Renklihaber.net  - Gerçek Haber - Konya Haberler canlı
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Spor
haberler haberler ..