Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi Sanatseverlerin Adresi Oldu


Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi Sanatseverlerin Adresi Oldu

Konya’nın simge yapılarının arasına giren Tantavi KSM düzenlenen etkinliklerle şehrin kültür ve sanat hayatına katkılar sunan önemli bir Kültür ve Sanat Merkezi oldu. Kısa bir sürede tüm Konya'nın gözdesi olan Tantavi KSM nerede sorusu aramalarda karşımıza çıkmaya başladı. Peki Tantavi KSM nerede?

Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi Sanatseverlerin Adresi Oldu
Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi Sanatseverlerin Adresi Oldu Önemli Haberler

Uzun yıllar boyunca atıl bir şekilde bekleyen Tantavi Han, Meram Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyonun ardından Konya’nın Kültür ve Sanat hayatına hizmet etmeye başladı. 15 Temmuz tarihi gibi anlamlı bir günde açılışı gerçekleştirilen ve Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet vermeye başlayan Tantavi Han, o günden bu yana birbirinden değerli birçok sergi ve söyleşiye ev sahipliği yaptı. 2 Eylül günü Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile başlayan programlar, Destegül Güzel Sanatlar Merkezi tarafından gerçekleştirilen ‘Klasik Türk-İslam Sanatları Sergisi, Ebru Gülbahçe Kurban’ın Sır Ebru Sergisi ve Bülent Parlak, İhsan Kabil, Hüseyin Kutlu, Sedat Anar söyleşileri ile devam etti. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi ayrıca, endüstri mirası bir yapıyı, nitelikli bir tasarımla kent hayatına kazandırması, projenin kentle kurduğu güçlü bağlantılar yoluyla mimari ve kentsel ölçekler arasında başarılı bir geçiş yapması, işlevlendirme önerisinin kentin gelecek mekânsal gelişim çerçevesini tamamlaması nedeniyle Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülüne değer bulundu.

 

BAŞKAN KAVUŞ; “TARİHİ MİRASIMIZA HAKKIYLA SAHİP ÇIKIP ONU GELECEĞE AKTARMAYI EN ÖNEMLİ GÖREVLERİMİZDEN BİRİ SAYDIK”

 

               Tantavi’nin, kısa süre içinde Konya’nın kültür ve sanatına sunduğu değerli katkının yanısıra  şehrin önemli ve dikkat çekici yapıları arasına girmeyi başardığını belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, tarihi mirasa sahip çıkmış ve Konya sanat ve kültürüne katkı sunmuş olmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Konya hafızasında Tantavi Ambarı ismiyle bilinen yapının Kültür ve Sanat Merkezi adı altında şehrin kültür ve sanat hayatına yeni bir soluk ve yeni bir renk getirdiğini söyleyen Başkan Kavuş, “Milletleri millet yapan en önemli iki unsur; kültür ve sanattır. Kültürel mirasa sahip çıkmak, onu koruyarak ve geliştirerek geleceğe aktarmak en önemli görevlerimizdir. Kültür ve medeniyetini unutan, önemsemeyen ve dönüştüren toplumlar millet olma vasfını kaybedecek ve her türlü asimilasyona, baskıya ve sömürüye açık hale geleceklerdir. İşte Meram Belediyesi olarak bizde bu noktada üzerimize düşeni her daim yapmaya hazırız. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi bu anlayışımızın bir tezahürü oldu. Bu tarihi yapıyı restore ederek bugüne ve geleceğe kazandırmak ve burada sanatımızı yeniden ihya etmiş olmak bizim için ayrı bir mutluluk. Bu yöndeki çaba ve anlayışımız ve çalışmalarımız artarak devam edecektir” diye konuştu.

 

                TANTAVİ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ KONYA’NIN KÜLTÜR VE SANAT HAYATINA ÖNEMLİ KATKI SUNUYOR

 

Bodrum, zemin ve asma katıyla hizmet veren merkezin toplam alanı 1510 m2. Merkezin restorasyon sürecine Konya Valiliği de destek verdi. 3 kat olarak hizmet veren Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek sempozyumlar, konferanslar, müzayedeler, sergiler, teras katında oluşturulan kitap kafe ile Meram’ın ve Konya’nın kültürel ve sanatsal hayatına katkı sunuyor.

 

 

Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi Tantavi KSM nerede?

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ