100 bin sözleşmeli artık kadrolu
6495 sayılı Torba Yasa İmzalandı. 6495 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.
Bu haber 2013-08-01 18:11:31 eklenmiş ve 12022 kez görüntülenmiştir.
100 bin sözleşmeli artık kadrolu

Kanun, 4/B'liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 100 binsözleşmeli personelin kadroya alınması, şehit yakını, gazi, muhtar ve köy korucularına yeni haklar verilmesi, meraların geçici yerleşime açılması, sürücü belgelerinin değiştirilmesinin dearasında bulunduğu çok sayıda düzenlemeyi içeriyor.

Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklama şöyle:

6495 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun",

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.

....

"b) İl özel idaresi, belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde 25/6/2013 tarihi itibarıyla çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, sözleşmeli personel olarak çalıştırılmalarına esas alınan memur kadrolarına," Resmi gazetede yayınlandıktan sonra 30 gün içinde başvuru süreci başlıyor...

Torba yasada neler var? Tam Metin için TIKLAYINIZ...

 

Yasayla getirilen bazı düzenlemeler şöyle:

 

 Sözleşmeliler artık Kadrolu

* 4/B’liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 100 bin sözleşmeli personel kadroya alınacak. Vekil Kuran kursu öğreticisi olarak görev yapanlar ile 4 Mayıs 2005 ile 30 Haziran 2013 arasında en az 3 ay süreyle bu görevde bulunanlar kadroya geçirilecek.

 

* Sürücü belgeleri süreli verilecek. Yenilenen sürücü belgelerinden harç alınmayacak. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanan sürücüye 343 TL para cezası verilecek, sürücü belgesi geri alınacak.

 

* 28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve alınmasında atama sayısı sınırlaması uygulanmayacak.  

 

* ÖSYM’nin sınavlarında bireysel veya toplu olarak kopya çeken kişilere 1 yıldan 4 yıla kadar hapis verilecek.

 

* Harita, plan, etüt ve projeler; yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka kurum veya kuruluşun vize ve onayına tabi tutulamayacak. TMMOB’un plan ve projelerde vize ve onay yetkisi kaldırılacak.

 

* 65 yaşını doldurmuş muhtaç ve kimsesizlere, fazla ödenmiş aylıklar nedeniyle çıkarılan borç ve para cezaları ile faizler affedilecek. Hane geliri 233 lira olanlara “65 yaş aylığı” bağlanacak.  

 

* Dışişleri Bakanlığı veya diğer kamu kurumlarından büyükelçi atananlar, merkeze döndüklerinde bakanlıkta genel müdür veya müsteşarlık gibi üst düzey kadrolarda çalışabilecek. Bu kişiler, bakanlıktaki görevleri süresince büyükelçi unvanını kullanabilecek. Meslek mensubu olanlar arasından büyükelçiliğe atananlarla aynı hükümlere tabi olacak. Memurluktan ya da açıktan daimi temsilciliğe atananlar da merkeze döndüklerinde Dışişleri Bakanlığı’nda çalışabilecek büyükelçi unvanını kullanabilecek.

 

Muhtar ve korucuya zam

 

* Muhtarların 460 liralık ödenek tutarı 875 liraya kadar çıkarılacak. 55 yaşını doldurup emekli olanların en düşük maaşı 383,96 liradan 652,72 liraya, en yüksek maaş ise 614,33 liradan 883,10 liraya yükseltilecek. Geçici köy korucularından görev süresi içerisinde vefat edenlerin, şehit olanların yakınlarına ödenen ölüm yardımı miktarı da bin 151 liradan 3 bin 839 liraya yükseltilecek.

 

* Resmi Gazete’de yanlışlıkla “Çağlıyancerit” olarak yayımlanan Kahramanmaraş’ın ilçesinin adı “Çağlayancerit” olarak değiştirilecek.

 

* Sağlık Bakanlığı’nın uygun görüşü üzerine yurt içinde tedavisinin yapılamadığı tespit edilen kişilerin, sağlık hizmetleri yurtdışında sağlanacak.

Video

HABER

KAYNAĞI

..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..
ETİKETLER :
Diğer 3. Sayfa haberleri
 
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


Renklihaber.net  - Gerçek Haber - Konya Haberler canlı
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Spor
haberler haberler ..