Bahçeli'nin tepki gösterdiği Sophia'nın üreticisi konuştu! ,Son Dakika


Bahçeli'nin tepki gösterdiği Sophia'nın üreticisi konuştu! ,Son Dakika

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilen Sophia isimli robotla ilgili yaptığı açıklamaları üreticisinden yanıt geldi.

Bahçeli'nin tepki gösterdiği Sophia'nın üreticisi konuştu! ,Son Dakika
Bahçeli'nin tepki gösterdiği Sophia'nın üreticisi konuştu! ,Son Dakika Haberler

Sophia, dünyanın en gelişmiş robotlarından biri.  Kendi tercihlerini yapabilme yeteneğine sahip olan Sophia, Hanson Robotics’in geliştirmiş olduğu ve geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermesiyle bazı ülkeler bu duruma tepki göstermişti. 

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” sözlerini söylemişti. Robot'un üreticisi ABD’li  Dr. David Hanson, bu konuyla ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu.

Hanson, 100 yıl içerisinde insanlığın sonunun gelebileceğini savunarak: “Yapay zekâyı iyiliğe doğru yönlendirmeliyiz. Ancak böyle bir faciaya engel olabiliriz. Bence insanlık kendi kendini yok etme yolunda. Hayatta kalma mücadelesini eninde sonunda nükleer silahlar ya da doğal dengenin bozulması nedeniyle kaybedeceğiz. Bu gezegeni 100 yıl içerisinde yok edeceğiz gibi görünüyor.'' sözleri belirtmesi, akılları Ben Robot filmini getiriyor.  

ABD’li tasarımcı, Bahçeli’nin sözlerine de hitaben: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor.

Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan ya da Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek geliştirdim. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor “ açıklamalarında bulundu.  

Hanson, Sophia’yla birlikte 19 Nisan'da Marketing Meetup isimli etkinlik için Türkiye ye gelecek.

İlk vatandaş robot Sophia ülkemize geliyor!Bilim & Teknik

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ