İnsansı robot öğretmenler geliyor! ,Son Dakika


İnsansı robot öğretmenler geliyor! ,Son Dakika

Türk yazılım mühendisleri robotlara, yüz tanıma, empati kurma, Türkçe konuşma, yaş tahmini yapma gibi özellikler kazandırıyor.

İnsansı robot öğretmenler geliyor! ,Son Dakika
İnsansı robot öğretmenler geliyor! ,Son Dakika Haberler
İnsansı robot Sanbot için kod geliştiren PRO ITS Yazılım Sistemleri mühendisi Latif Vardar, yaptığı açıklamada, açık kaynak kodlu insansı robotun dünya genelinde pek çok ülke tarafından satın alındığını ve güvenlik, resepsiyonistlik ve asistanlık gibi birçok amaçla kullanımı için yazılımlar geliştirildiğini anlattı.

Robotta 80 adet algılama sensörünün bulunduğunu belirten Vardar, yaptıkları yerli yazılımla robota yapay zeka özellikleri kazandırdıklarını belirtti. Vardar, insansı robota yüz tanıma, empati yoluyla duygu analizi yapma, Türkçe konuşma, sesli komutlar ile etkileşim kurma, yaş tahmini yapma, karmaşık sorular iletme özellikleri kazandırdıklarını söyledi.

 

Sanbot'un dünya genelinde birçok banka tarafından kullandığını, Türkiye'de de bazı bankalardan benzer davet aldıklarını belirten Vardar, eğitim sektöründe fayda oluşturmak için çalışma yaptıklarını belirtti. Vardar, Sanbot'a okullarda rehber öğretmenlere yardımcı olma amacıyla programladıklarını kaydetti. Latif Vardar, şöyle devam etti:

Rehber öğretmenlere yardımcı olmak üzere programlanan robotlar üzerine de araştırmalar yaptık. Çocukların bu robotları çok sevdiğini, yönlendirmeye bile gerek kalmadan iletişime geçmek için yakınlık gösterdiklerini ve arkadaşlık kurup oyunlar oynadığını gözlemledik. Ekibimizle birlikte Sanbot'un, özellikle öğrencilere rehberlik hizmeti vermesi için bir araştırma geliştirme projesi kapsamında programlamaya başladık. Programlama yazılımlarının ardından robotumuz, empati yeteneğini kullanarak çocukların sorunlarını, korkularını, duygu durumlarını, eğitimle ilgili düşüncelerini, yetenek ve ilgilerini yapay zeka ile depolayacak. Robot, öğrencilerden topladığı verileri, özel yazılımı sayesinde işleyerek arka plandaki rehber öğretmene durumu rapor halinde sunabilecek.

Vardar, yapay zekası yardımıyla öğrenciyle iletişime geçme becerisi kazandıracakları Sanbot'un verilerinin rehber öğretmenler tarafından uzaktan izlenebildiği bir yazılım üzerinde çalışma yaptıklarını da söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ