Yerli savaş drone'ları göreve hazır! ,Son Dakika


Yerli savaş drone'ları göreve hazır! ,Son Dakika

Türkiye'nin gökyüzündeki yeni askerleri olan kamikaze drone'ların seri üretimine ve güvenlik güçlerine sunulmasına başlandı.

Yerli savaş drone'ları göreve hazır! ,Son Dakika
Yerli savaş drone'ları göreve hazır! ,Son Dakika Haberler
Savunma Sanayii Müsteşarı ve Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, STM tarafından geliştirilen ve ilk kez 13'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenen kamikaze drone'ların seri üretimine başlandığını bildirdi.

Demir, güvenlik güçlerine bugüne kadar deneme amaçlı bazı ürünler sunulduğunu, seri üretimle birlikte teslimatların en kısa zamanda gerçekleştirilmesi yönünde talimat verildiğini belirtti.

Türkiye, STM tarafından milli olarak geliştirilen Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı Drone ALPAGU, Otonom Döner Kanatlı Vurucu Drone KARGU ve Otonom Döner Kanatlı Keşif Drone TOGAN ile hem ilave operasyonel güce kavuştu hem de sürü teknolojisi alanında önemli bir adım attı. Seri üretimine başlanan drone'ların isimleri öz Türkçe ve savunmayı hedefleyen askeri ikonlardan seçildi.

Asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonlarının en kritik ekipmanlarından biri olmaya aday ALPAGU, eski Türkçe'de tek başına düşmana saldıran yiğit anlamını taşıyor. Tek bir er tarafından taşınabilen ve lançerden ateşlenebilen ALPAGU, tespit ve küçük ölçekli tehditleri etkisiz hale getirme görevlerini yapabiliyor.

ALPAGU, özgün, gömülü ve gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin kullanılabiliyor. Sistem; sabit kanatlı drone, lançer ve yer kontrol bileşenlerinden oluşuyor.

ALPAGU'nun, gündüz ve gece etkin operasyon, tali zararları en az olacak şekilde otonom hassas vuruş, hareketli hedeflere yönelim, görevi terk veya kendini imha gibi kabiliyetleri bulunuyor.

Hazırlık süresi azami 45 saniye, menzili 5 kilometre, ağırlığı 3,7 kilogram olan ALPAGU, azami 400 metre irtifaya, en yüksek 80 kilometre/saat hıza ulaşabiliyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ