Uzaydan Dünya'ya sinyal! ,Son Dakika


Uzaydan Dünya'ya sinyal! ,Son Dakika

Stephen Hawking'in girişimiyle kurulan bir teleskop ağı, Dünya'ya bir galaksiden güçlü radyo dalgaları geldiğini tespit etti!

Uzaydan Dünya'ya sinyal! ,Son Dakika
Uzaydan Dünya'ya sinyal! ,Son Dakika Haberler
Dünya’ya 3 milyar ışık yılı uzaktaki bir cüce galaksiden güçlü ve tekrarlanan radyo sinyalleri alındı. Bilim insanları sinyallerin kara delikler veya nötron yıldızlarından geldiğine inansa da, UFO veya bir başka uygarlıktan sinyal gönderildiğine dair spekülasyonlar da heyecan yarattı. Sinyaller, Stephen Hawking ile Yuri Milner’in evrende başka hayat olup olmadığının araştırılması için 100 milyon dolara kurduğu Breakthrough Listen adlı proje kapsamında tespit edildi.

Proje kapsamındaki teleskop ağının, FRB adı verilen hızlı radyo dalgaları saptadığı açıklandı. 15 tane güçlü FRB tespit edildi. 2012 yılında da, yine dünyaya 3 milyar ışık yılı uzaktaki bir cüce galaksideki bir kaynaktan gelen yaklaşık iki düzine FRB saptanmıştı. Sinyallerin kaynağına FRB 121102 adı verilmişti. Araştırmayı yürüten astronomlar, son sinyallerin de aynı kaynaktan geldiğini ancak bu kez geçmiştekinden daha sık ve güçlü biçimde verildiğini belirtiyor.

Sinyallerin veriliş sebebinin bilinmemesi ise astronomi camiasında tartışma yarattı. Breakthrough Listen projesinde araştırmacı olan ve sinyallerin arttığını tespit eden Vishal Gajjar, kaynağın yeniden aktif hale geldiğini belirtip radyo dalgalarını gizemli olarak nitelendirdi. Projenin direktörlerinden Andrew Siemion, sinyallerin ‘ünya dışı teknolojiden veriliyor olma ihtimalinin altını çizdi. Harvard Üniversitesi’nden Peter Williams ise Bu dalgaların nasıl oluştuğuna dair henüz tatmin edici bir açıklama yapabilen birini görmedim. dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
Konya'da Merkezi sınavlar öğrenci alan okullar belli oldu
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ
ZEYTIN DALI ve AFRİN TÜRKÜSÜ İBRAHİM DEMİRTAŞ