Sürtünme Yoluyla Kızlık Zarı Bozulur mu Masturbasyon Nedir vajinaya girmeden kızlık zarı bozulur mu

Masturbasyon ile kızlık zarı bozulur mu ? Kızlık zarının insanlık için önemi öncelikle kültüreldir. Yastikla kizlik zarı bozulur mu, kıyafetin üstünden kızlık zarı bozulur mu vajinaya girmeden kızlık zarı bozulur mu
Bu haber 11 Nisan 2010, Pazar 11:57:19 eklenmiş ve 1430452 kez görüntülenmiştir.
Sürtünme Yoluyla Kızlık Zarı Bozulur mu Masturbasyon Nedir vajinaya girmeden kızlık zarı bozulur mu

HABER KAYNAĞI

içerik kaynaktan otomatik çekilmektedir.
Tüm Sorunlarınızı  dr_saglik_hatti@hotmail.com adresine mail atarak sorabilirsiniz...
 
+18
Biraz girerse kızlık zarı bozulur mu, Sürtünme Yoluyla Kızlık Zarı Bozulur mu, kızlık zarı kaç cm içeridedir, yastıkla kızlık zarı bozulur mu,  Masturbasyonla  kızlık zarı bozulur mu? gibi sorularla oldukça çok karşılaşılmaya başlanılmıştır. Dolayısı ile kızlık zarına önem verenlerin bu sayılanların tamamından uzak durması gerekmekte ve riske girilmemesi önerilmektedir.
 
Kızlık zarı doğa tarafından vajinanın giriş kısmına yerleştirilmiş olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur. Bazı bilim adamları, adet görünceye kadar vajinanın içini (vajen) ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak, bazıları da sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.
Hymen, kızlık zarının latince ismidir. eski Yunan'lılarda düğün günü gelin ***ürülürken söylenen şarkılara Hymenaous derlerdi. Düğün tanrısının da adı Hymenaous idi. Gerdek gecesi kızlık zarı bu tanrıya adandığı için bu zarın adına Hymen denilmiştir.


KIZLIK ZARININ YAPISI NEDİR?

Kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi gibi isimlerin de verildiği kızlık zarı (hymen), mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir. Vajina mukozasının devamından ve vajina ağzında bir kıvrıntı meydana getirmesinden oluşmuş bir zardır. Ön yüzü daha çok deri, arka yüzü ise mukoza şeklindedir. Hymenin ortasında normal olarak adet (menstürasyon) kanının ve vajinanın içinde (vajen) üretilen sıvıların akması için bir açıklık vardır.

BÜTÜN BAYANLARDA KIZLIK ZARI VAR MIDIR?

Bazı bayanlarımızda kızlık zarı doğuştan bulunmayabilir. Ama yokluğu çok nadirdir.

KIZLIK ZARI NEREDEDİR?

Kızlık zarı,vajinanın girişinden (vajen, dölyolu) yaklaşık 1-2 cm. içeridedir.

BÜTÜN BAYANLARIN KIZLIK ZARI AYNI MIDIR?

Vajinal girişin ve çevresindeki organların gerilme kapasitesi östrojene (kadınlık hormonu) bağlıdır. Östrojen, kızlık zarını pembe-beyaz ve daha kalın yapar. Düşük östrojen düzeyinde ise zar daha kırmızı ve incedir. Biyolojik kızlık zarı şekillenmesi genellikle kişinin doğumundan önce ortaya çıkar. Kızlık zarının açılması biyolojik mekanizma ve minicik doğal yırtılmalar ile oluşur. Genellikle minik yırtılmaların tümü ön taraftadır. Zar şekillenmesinde enfeksiyon, darbe ve hormonal nedenlerin meydana getirdiği değişiklikler rol oynar.

Daha basitçe şöyle diyebiliriz; Bayandan bayana çok büyük farklılıklar gösterebilmekle beraber, kızlık zarını belli başlı yedi çeşide ayırabiliriz. Bunlar;

- Halka şeklinde (annuler) kızlık zarı: Bu kızlık zarı, bayanlarda en sık rastlananıdır.

- Yarım halka veya esnek (semilunar) kızlık zarı: Zarın dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki sırasında yırtılmaz.Ancak doğum sırasında yırtılır.

- Perdeli veya bölmeli (septalı) kızlık zarı.

- Delikli veya elek tarzında, eleğe benzeyen (cribriformis) kızlık zarı: Bu tip kızlık zarlarının cinsel ilişki esnasında yırtılması biraz daha fazla acılı ve zordur.

- Saçaklı açıklığı olan (fimbriatus) kızlık zarı.

- Etli, yani kalınlığı fazla olan (carnosus) kızlık zarı: Bu kızlık zarı da ilişkide kolay kolay yırtılmayan, bazen jinekologların ufak bir cerrahi müdahale yapmasını gerektiren, bazen de kanaması çok fazla olabilen tipte kızlık zarıdır.

- Kapalı (imperfore) kızlık zarı: Bu zarda hiç bir açıklık bulunmamaktadır. Bu tip kızlık zarı olan bayanlarda adet görene kadar herhangi bir problem olmaz. Bu tip kızlık zarına sahip olan bayanlarda adet görmeyle beraber problem başlar. Kızlık zarı tamamen kapalı olduğu için adet kanı dışarı akamaz. Bu yüzden şiddetli bir ağrı olur. Bu sorunun çözümü için hekim tarafından bu kızlık zarı üzerinde adet kanının dışarı akmasını sağlayacak kadar bazı delikler açılır ve böylece kişi rahatlar. Bu yapılan işlem, kişinin ilk cinsel ilişkide kızlık zarının bozularak kanamasına engel olmaz. Yani kişi ilk cinsel deneyiminde normal şekilde kızlık zarını kaybederek kanama gerçekleştirir.

KIZLIK ZARININ DAHA DETAYLI VE TIBBİ BİR SINIFLANDIRILMASI ŞÖYLE YAPILABİLİNİR

A- ŞEKİLLERİNE GÖRE KIZLIK ZARLARI:

1- Tipik kızlık zarları:

a-) Halka şeklinde kızlık zarları,

b-) Yarımay şeklinde kızlık zarları,

c-) Dudak şeklinde kızlık zarları,

2- Atipik hymenler:

a) Deliksiz kızlık zarları,

b) Kalbur biçimde kızlık zarları,

c) Kalbur şeklinde kızlık zarları,

d) Kupa kağıdı şeklinde kızlık zarları.

B- KARAKTERİNE GÖRE:

1- Deliğin karakteri:

a-) Çok küçük delikli kızlık zarları,

b-) Orta boy delikli kızlık zarları,

c-) Çok geniş delikli kızlık zarları.

2- Serbest kenarın karakterine göre kızlık zarları:

a-) Düz kenarlı kızlık zarları:

b-) İnce tırtıklı kızlık zarları,

c-) Derin çentikli kızlık zarları,

d-) Çiçek tacı kızlık zarları,

e-) Saçaklı kızlık zarları,

f-) Katmerli kızlık zarları.

C- MUKAVEMETİNE GÖRE:

1- Zayıf kızlık zarları:

a-) Tül gibi ince kızlık zarları,

2- Sağlam kızlık zarları:

a-) Lifli kızlık zarları,

b-) Tendon kıvamında kızlık zarları,

c-) Kıkırdağımsı kızlık zarları.

D- ELASTİKİYETİNE GÖRE:

1- Lastik gibi genişleyen kızlık zarları,

2- Elastikiyeti hiç olmayan kızlık zarları.

KIZLIK ZARI, CİNSEL İLİŞKİ DIŞINDA İSTEMEYEREK YIRTILABİLİR Mİ? YIRTILABİLİRSE NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YIRTILABİLİR?

Kızlık zarı, cinsel İlişki dışında nadir olarak bazen uzakdoğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde de yırtılabilir.

İLK CİNSEL İLİŞKİDE KIZLIK ZARI MUTLAKA BOZULUR MU?

Hayır. Kızlık zarının özgün yapısı bazı kadınlarda penis girişine müsaade eder ve çok defa ilişkide bulunsa bile zarda yırtık meydana gelmez. Çok esnek bir yapıdadır. Bu tür zarlara duhule müsait ya da ilişkiye müsait zar adı verilir. Halk arasında ise elastik zar olarak adlandırılır. Kadınların % 26 ile % 41'inde zar duhüle müsaittir ve ilk ilişkide kanama olmaz. Bu tür kızlık zarları genellikle ancak doğumda bozulur.

KIZLIK ZARININ NE TARAFINDAN YIRTILDIĞI BİLİNEBİLİNİR Mİ?

Yırtılmış bir kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı bilinemez. Örneğin ilk cinsel ilişkide penis ile mi, yoksa vajina içine parmak veya başka bir nesne sokularak mı, veya düşme veya başka bir nedenle mi yırtıldığı bilinemez.

YIRTILMIŞ BİR KIZLIK ZARININ NE ZAMAN YIRTILDIĞI BİLİNEBİLİR Mİ?

Yırtılmış olan bir kızlık zarının ne zaman yırtıldığı da bilinemez. Sadece kızlık zarı yeni yırtıldıktan sonra ki yaklaşık 7 ile 10 gün içerisinde muayene edilirse kızlık zarının yeni yırtıldığı söylenebilir. Başka türlü, kızlık zarı ister bir ay ister 10 yıl önce yırtılmış olsa da kızlık zarının ne zaman yırtıldığı konusunda fikir yürütülemez ve ne zaman yırtıldığı bilinemez. Kısaca, kızlık zarı bozulduktan sonra aradan 10 gün geçmişse, artık o kızlık zarının ne zaman bozulduğu bilinemez ve yorum yapılamaz.

KIZLIK ZARININ YIRTILDIĞI ANLAŞILABİLİR Mİ? ANLAŞILABİLİRSE NE ZAMAN ANLAŞILIR?

Kızlık zarının yırtıldığı sadece muayene sırasında anlaşılır. "Şöyle bir durum oldu da, yok böyle bir durum oldu da, acaba bu yüzden kızlık zarı yırtılmış mıdır?" gibi yorumlar yapmak yanlıştır. Kızlık zarının yırtılmış olup olmadığını anlamanın tek yolu oldu bir kadın doğum uzmanına muayene olmaktır.

YIRTILAN BİR KIZLIK ZARI SONRA TEKRAR İYİLEŞİP KAPANIR MI?

Hayır, farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

KIZLIK ZARI MASTURBASYON YAPARKEN YIRTILABİLİR Mİ?

Eğer mastürbasyon yaparken vajinanıza bir şey sokmadan, sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız kızlık zarı yırtılmaz.

VAJİNAYA PARMAK GİRERSE KIZLIK ZARI ZARAR GÖRÜR MÜ?

Bu durum, kızlık zarının tipine bağlıdır, Bazı kızlık zarına hiç bir şey olmayacağı gibi, bazı kızlık zarları da yırtılabilir.

İLK CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMESİNDE KIZLIK ZARININ BOZULMASI ÇOK ACI VERİR Mİ?

Genellikle bu sizin partnerinizle ne kadar uyum içinde olduğunuza ve kızlık zarının tipine de bağlı olmakla beraber, ilişkiye girilirken yavaş hareket edilecek olursa fazla bir acı vermez.

İLK CİNSEL İLİŞKİDE KIZLIK ZARININ YIRTILIRKEN VERDİĞİ SÖYLENEN ACIDAN ÇOK KORKUYORUM. BU ACIYI HİÇ YAŞAMAK İSTEMİYORUM. NE YAPABİLİRİM?

Eşinizle anlaşarak bir jinekologa giderseniz, jinekolog kızlık zarınızı uyuştururarak size hiç bir şey hissettirmeden kızlık zarınızı açabilir.

İLK CİNSEL İLİŞKİDE KIZLIK ZARI YIRTILMAZSA NE YAPMAM GEREKİR?

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı yırtılmazsa, bir jinekolog tarafından uyuşturularak size hiç bir acı verilmeden kızlık zarı açılabilir.

KIZLIK ZARI BOZULURKEN ÇOK KANAMA OLUR MU?

Hayır, pembe renkli (vajinanın içindeki salgılar ile karıştığı için kanın rengi açılır) bir kaç damla kan gelebilir. Ve bu kişiden kişiye göre değişir.

KIZLIK ZARI BOZULDUKTAN SONRA YA KANAMA DURMAZSA. O ZAMAN NE YAPACAĞIM?

Bu durum, çok kalın kızlık zarlarında bazen olabilmektedir. Doktora müracaat ederseniz o gerekli müdahaleyi yaparak kanamayı durduracaktır.KIZLIK ZARIMI KENDİM KONTROL EDEBİLİR MİYİM?

Hayır, edemezsiniz. Uygun pozisyonu aldığınızda kızlık zarınızı ayna yardımı ile sadece görebilirsiniz. Ama tıbbi bilginiz yetersiz olduğu için hiçbir yorum yapamazsınız.

KIZLIK ZARIMI KİM KONTROL EDEBİLİR?

Kızlık zarınızın kontrolü konusunda, sadece bir kadın doğum uzmanı size yardımcı olabilir.

KIZLIK ZARIM KONTROL SIRASINDA ACIR MI? VEYA KIZLIK ZARIMA HERHANGİ BİR ZARAR GELEBİLİR Mİ?

Hiç bir acı hissetmeyeceğiniz gibi, hiç bir zararda gelmeyecektir. Bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa muayeneye gidiniz.Kimse bu konuda muayene olmanızı garip karşılamayacaktır.Bu konuda çekinmeden yardım ve destek isteyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT

Aşağıdaki üç konu hakkında muayene olmadan bilgi istemeyiniz. Çünkü bu konular ancak muayene sonrasında belli olur.

1- Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığının yorum ile veya yaşanan olaya göre değil sadece ve sadece muayene ile belli olacağından,

2- Kızlık zarı dikiminin hangi şekilde yapılacağı, bu dikim için yapılacak ameliyatın ne kadar süreceği ve nerede yapılacağı sadece ve sadece muayene ile belli olacağından,

3- Bu kızlık zarı dikiminin maddi olarak size maliyeti sadece ve sadece muayene sonrası belirlenebileceğinden,

lütfen muayene olmadan bu üç konu hakkında bilgi istemeyiniz!

Kızlık zarı muayenesi toplam 3-5 dakika sürer ve acısızdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, kızlık zarı muayenesini genellikle normal muayene ücreti karşılığında gerçekleştirirler.
 
 

Kızlık zarında bir açılma olması için vajinanın içerisine bir şey girmesi gereklidir, çünkü kızlık zarı vajinanın birkaç santim içindedir. Eşofmanlarınız üzerinizdeyken sevgilinizle yakınlaşmanız sonucunda kızlık zarınızın zarar görmesi mümkün değildir, rahat olun.

 
Kızlık zarının tahribatı için yani bozulması için illede erkek cinsel organının girmesine gerek yok.. herhangi bir cisim ve hareketlede bu olabilir. yani evet masturbasyon yaprken kızlık zarı zarar görmüş olabilir. Dikkatli olmak ileri gitmemek gerekir.
Bazı sorular ve cevapları.

Giyinikken kızlık zarı bozulur mu?

Merhaba. Ben 23 yaşında bir kızım. Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla birlikte oluyoruz. Bir süre önce giyinik olmamıza rağmen ilişki sonrasında akıntıyla karışık biraz kan geldi. İnce sayılabilecek şekilde de olsa, giyinikken kızlık zarının zarar görmesi ihtimalinin az olduğunu düşünüyorum ama yine de endişeliyim. Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.


CEVAP: Kızlık zarı vajina adı verilen döl yolunun hemen girişindedir. Dışarıdan ve giysi üzerinden sürtünmeyle bozulamaz. Ama içinizin rahat olması ve durumunuzun netlik kazanması açısından bir kadın doğum uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.
 

 

..

FACEBOOK YORUM  Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın

..

ETİKETLER : Kızlık Zarı
Diğer Eğitim haberleriKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 
RenkliFace RenkliTwit

Renklihaber.net  - Gerçek Haber
© Copyright 2013 RenkliHaber.net. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Haber
Konya'nın Haberleri
Video Haberler
Mobil Haber
Canlı Yayınlar
Köşe Yazarları
Konya Gazeteleri Tüm Sayfalar
Spor
Konyaspor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Bursaspor
Puan Durumları
haberler haberler ..