Sahurda neler yenmeli Neler tok tutar

Sahurda yenilen yemeğin ağır olmaması oruç için önemlidir.

Sahurda neler yenmeli Neler tok tutar
Sahurda neler yenmeli Neler tok tutar Önemli Haberler

Sahurda çok tuzlu ve baharatlı yiyecekler tercih edilmemeli ve yeterli miktarda su tüketilmelidir.

Sahurda protein içeriği yüksek besinlerden oluşan bir kahvaltı hazırlamanız tavsiyesi edilir.

 

MUTLAKA SAHURA KALKIN
Oruç tutmak için mutlaka sahura kalkın. Sahur yemeklerini azar azar ve iyice çiğneyerek yiyin. Sahur menüsünde peynir çeşitleri ve yumurta protein kaynağı olarak yer almalı. Sucuk, salam ve sosis gibi şarküteri ürünleri sahur için oldukça ağır ve yağlı besinlerdir, bu nedenle tüketmemek daha yerinde olur.

 

BAHARATLI YİYECEKLERDEN UZAK DURUN
Ayrıca baharatlı yiyecekler gün içerisinde daha fazla susamanıza neden olurlar. 2–3 dilim tam buğday ekmeği, söğüş sebzeler ve 1–2 porsiyon meyveyi de sahur sofrasına eklemeyi ihmal etmeyin.

Şekerli ürünler erken saatlerde acıkmanıza neden olacağından bu besinler için olan hakkınızı akşama bırakın. Zeytin hususunda da dikkatli olun ve 5-6’dan aşırıya kaçmayın. Çünkü zeytinlerin tuz içerikleri yüksektir ve susuzluk hissinin erken uyanmasına yol açarlar. Sahur sofrasının başlangıcını ve bitişini su ile yapın.

 

1 BARDAK SÜT UZUN SÜRE TOK TUTAR
Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissedilmesine yardımcı olur, hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlar. 1 bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat boyunca tok tutar.

Kısaca gece yiyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın. Sahuru abur cuburla geçiştirmeyin. Ağır tatlılar ve yağlı yemekler yerine kahvaltıyı tercih edin.

 

 BULGUR PİLAVI YİYİN! : Sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha fazla tokluk veren besinler tercih edilmelidir. Et, tavuk veya hindi, süt, peynir, yoğurt, yumurta, mercimek vb. kuru baklagiller, bulgur ve sebze gibi besinler ve/veya bu besinlerden oluşan yemekler tüketilmelidir.


TEREYAĞINDA YUMURTA TOK TUTAR : Sahurda yumurta tok tutar. Neden mi? Bilinen iki çeşit örnek proteinden biri anne sütü diğeri yumurtadır. Anne sütünden sonra en kaliteli protein olması, uzun süreli doygunluk hissi sağlaması ramazan ayında sahur sofralarında yumurtanın bulunmasını gerekli kılıyor.


SAHURDA ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI YİYİN : Sahur sofrasında tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Ancak zeytin hariç. Profesör Doktor Canan Karatay sahurda tok tutan yiyecekler listesine zeytin ve zeytinyağını da alıyor ve şunları söylüyor; -"Sahurda zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, başınız dönmez."


KURU FASULYE TOK TUTAR : Fasulye mükemmel tokluk hissi sağlayan bir baklagil türüdür. Haliyle de sahur sofranızda bolca bulundurun.

 

SAHURDA BUNLARI YEMEYİN ÇABUK ACIKTIRIR
Sahur sofrasında tok tutan yiyecekler bulundukmak kadar açlığınızı artıran yiyeceklerden uzak durmak da önemli. Sahurda yenen şekeri yüksek yiyecekler kan şekerinizi hızlı düşüreceği için daha çabuk acıkmanıza neden olur. O nedenle özellikle sahurda tüketmemeniz gereken yiyecekler şunlar;
-Kek
-Kurabiye
-Tatlı
-Çikolata
-Bal 
-Reçel ve bunun gibi şekeri yüksek yiyecekler.
Kuru fasülye yemeği pişirebileceğiniz gibi piyaz olarak da tüketebilirsiniz.


MADEN SUYU İÇİN ÇÜNKÜ : Eğer tansiyon probleminiz yoksa terleme ile vücuttan kaybedilen elektrolitleri yerine koymak için 1 şişe doğal maden suyu için. Her sahurda en az 3 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağızdan su gelmesi nedir
Ağızdan su gelmesi nedir
ŞANLI KONYASPORUM
ŞANLI KONYASPORUM