Mutfağınızda bunlara dikkat ediyor musunuz?

Yemeğin püf noktaları, mutfaktaki lezzetli tariflerin de önemli sırları var ancak bazı hatalar mutfakta sık tekrarlandığında yemeğin lezzetini bozabiliyor.

Mutfağınızda bunlara dikkat ediyor musunuz?
Mutfağınızda bunlara dikkat ediyor musunuz? Önemli Haberler

Siz de bu hataları yapıyorsanız, mutfağınızda lezzet kaybına sebep veriyorsunuz demektir. İşte sık tekrarlanan hatalar...

 

Çok basit gibi görünen ama mutfakta herkesin yaptığı çoğu yanlışları biliyor musunuz? işte onlardan bazıları 

 

1- Pirinç pilavı pişirmeden önce, pirinci az yıkamak...

Pilav yapmadan önce pirinçleri duru suyu çıkana kadar, nişastası gidip süzgeçten şeffaf su akmaya başlayana kadar yıkamalısınız

– Pirincin önceden en az yarım saat ılık, tuzlu suda bekletilmesi gerekir. Suda bekleyen pirinç tamamen duru bir su bırakana kadar yıkanıp süzülmelidir ki içindeki nişasta çıksın.
-İyi bir pilavda pirinç tanelerinin tek tek dökülmesi birbirlerine yapışık olmaması istenir ki, bunun için suyunun tam ayarlanması gerekir. Bir de pirinç kavrulacaksa muhakkak pilavın tuzu pirinçle beraber konmalıdır.

 

2- Fırını, önceden ısıtmadan, içerisine kek ya da kurabiye konulduğunda çalıştırmak

Genel olarak bilinen yöntem fırın önceden istenilen dereceye getirilir ve pişirilmek istenen yiyecek fırın ısındıktan sonra yerleştirilir. Fırın soğuk olduğunda kek ya da kurabiye üzerindeki yağı bırakır ve kalıp tutmaz. 

 

3- Makarnayı, haşladıktan sonra soğuk su ile durulamak

Bu işlem makarna üzerinde tam da bir ‘soğuk duş’ etkisi oluşturuyor, vitaminini, besin değerlerini ve lezzetini kaybediyor. İşin doğrusu, makarna suyunu süzüp sosla karıştırmak. Sosunu içine çeken makarnalarınız daha leziz ve yine tane tane olacaktır.

 

4- Yemekleri kavurma işlemi sırasında, önce sarımsakları sonra soğanları atmak.

Yemeklerde sarımsak kullanacaksanız, kavurma işlemi sırasında önce soğanları atmalı, onlar biraz yumuşadıktan sonra sarımsakları eklemelisiniz. Aksi takdirde sarımsaklar yanar. 

 

5- Haşlanan ete, pişmeden tuz atmak...

Haşlama olarak yapılan yemeklerde et henüz pişmeden tuz atılırsa et sertleşecektir. Bu yüzden yemeğin tuzunu et piştikten sonra, en son safhada atmak daha faydalı olacaktır. 

 

6- Salata sosunu, salatayı yaparken eklemek...

Salatayı daha hazırlama aşamasında hemen soslarsanız,taze ve gevrekliği gidecek ve salata pörsüyecektir. Bunun için en iyisi sosu salatayı servis etmeden hemen önce dökmek faydalı ve lezzetli olacaktır. 

 

7- Buzluktan çıkarılan eti, oda sıcaklığına yakın hale getirmeden direkt olarak ocağa atmak

Eti buzluktan çıkarttıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekletmelisiniz. 

 

8- Kek yaparken, içerisine eklenen yumurtaları çok çırpmak

Hamurun içine koyduğunuz yumurtaları gereğinden fazla çırparsanız kekiniz kabarmaz. Şeker taneleri eriyinceye kadar çırpmak yeterlidir.

 

9- Sebzeleri yıkadıktan sonra, direkt olarak tencereye atmak

Sebze yemeği yaparken, sebzeleri yıkadığınız gibi tencereye atarsanız yemeğiniz sulanır, lezzeti azalır. Bu nedenle sebzeleri önce kurutun. Kabak ve benzeri sebzelerin çekirdeklerini de çıkartmanız gerekmektedir.

 

10- Sütlü tatlıları yaparken, ilk başta şekeri eklemek

Sütlü tatlılarda şeker erken koyarsanız sütün içerisindeki protein yapısının bozulmasına neden olur. En doğrusu şekeri karışıma en son eklemektir.  

 

11- Açılan konservelerin kalanını oda sıcaklığında muhafaza etmeye çalışmak

Konserve ürünler açıldıktan sonra tüketilmeli, tüketilemiyorsa mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

 

12- Patatesi, yıkamadan soymak

Yapacağınız yemek için patatesleri iyice yıkayıp temizlemeniz gerekir. Daha sonra soyulmamış patatesleri yapacağınız yemek çeşidine göre işleyebilirsiniz. Haşlama yapacaksanız direk haşlama yapacağınız kaba alınız. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

yemek mutfak lezzet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağızdan su gelmesi nedir
Ağızdan su gelmesi nedir
ŞANLI KONYASPORUM
ŞANLI KONYASPORUM